Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

ELAZIĞSPOR’A DOPİNG YAPALIM

Son olimpiyatlarla birlikte, tüm dünya ülke sporcularının, kendilerini ve ülkelerini sporda başarılı kılmak, performanslarını artırmak, sporda zirveye oturmak amacı ile bir takım arayışlar içerisinde oldukları tartışılmaktadır. Bu arayışlar sonucunda sporcular yasal olmayan alanlara yönelebilmektedirler. Nitekim son zamanlarda bu konu ile ilgili en çok tartışılan yasal olmayan doping olayıdır. Sporda doping olayı sportif yarışmaların başladığı Antik çağdan günümüze kadar yapıldığı idda edilmektedir. Sportif yarışmaların başlangıcından günümüze kadar doping kullanımı bir çok sporcu ve ülkenin başarı hırsının yasal olmayan tarifi olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sporcuların performanslarının hemen hemen aynı düzeye gelmesine neden olmuştur. Favori gösterilebilecek takım ve sporcu sayısı pek nadir olmuştur. Bu da sporcuların kendilerini yeniden kabullendirmeleri için doping kullanarak kendilerine haksız bir kazanç sağlamaya çalışmaları insanları iki kısma ayrılmasına neden olmuştur. Günümüzde sporda doping kullanımı ve dopingle mücadele, spor dünyasını iki farklı kutubu haline gelmiştir. Sportif mücadele devam ettikçe doping de kendi varlığını farklı şekillerde sürdürecektir. Aynı  ölçüde dopingle mücadele birimleri sporun bu güzel olmayan yönüne karşı koymaya çalışacaktır.

Yasal olmayan doping kullananların karşısında olup, bir çok takımların ve sporcuların performansı artırmak ve başarıya ulaşmak için kullandıkları dopingi Elazığsporun yararlanması gerektiğine inananlardanım...Dopingi sadece kimyasal maddelerle, performansı  artırmak olarak düşünmemeliyiz. Sporda  performansı artıran ve başarıya ulaştıran kimyasal doping kadar etkili bir çok metod ve yöntem bulunmaktadır. Hem bu metod ve yöntemler yasal olduğu kadar Dünya Dopingle Mücadele Kurulu (WADA)  tarafından kabul görmektedir.

Bu nedenle Elazığsporun dopingin yasal olan yönünü kullanmasını artık zamanıdır. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, özel sektörün, basın ve yayın kuruluşlarının Elazığsporun hak ettiği yere gelmesi için mücadele etmesi ile birlikte Elazığ spor taraftarının geçmiş de tüm spor kamuoyunu dikkatini çeken  mücadelesinin aynı performansı göstererek takımını yanında yer alması gerekmektedir. Son üç hafta Elazığ halkını tek yumruk olup Elazığspora maddi ve manevi sahip çıkarak yanında olduğunu göstermesi, yönetim ve sporcular üzerinde olumlu doping etkisi yaratacağı kanaatimcedir. Bu desteğin sürekliliği, Elazığspora moral destek olacağı ve başarıya yönelen takımın Elazığ a sosyal ve ekonomik anlamda çok yönlü kazanımları getireceği herkes tarafından bilinmektedir.

Önümüzdeki günlerde Elazığsporun grubundaki yer alacağı ligde kalabilme  mücadelesi çok zorlu ve çetin geçeceği tüm otoriteler tarafından ifade edilmektedir. Bu grupta mücadele ederek başarıya ulaşmak, sadece Elazığspor yönetimi ve sporcularla sınırlı olmamalıdır. Bu mücadelede Elazığsporla alakalı her kesimin sorumluluklarını bilerek, üzerine düşen görevleri yapmaları  kaçınılmazdır. Özellikle sponsorların bu dönemdeki katkıları unutulmayacak ve o kadar da anlamlı olacaktır. Elazığ sporu başarıya ulaştırmaya yönelik yapılabilecek her türlü desteğin ve yardımın takım üzerinde olumlu etki yaparak sinerjiye dönüşmesi Elazığspor kadar, Elazığ halkını da  amacına ulaştıracaktır. Nitekim Bayraklarla donatılmış bir şehir, tribünlerin ve taraftarın özlenen coşkusu ve maddi ve manevi bir çok destek,  son üç haftayı şölen havasına dönüştürerek, Elazığspora, yönetime, teknik heyete ve  futbolculara yasal  doping etkisi yapacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.