Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

ELAZIĞSPOR STORE

Günümüz dünyasında bilim ve teknolojideki gelişmelerle birlikte, siyasal, ekonomik sistemler şekil değiştirerek gelişmektedirler. Sosyal-kültürel ve ekonomik gelişmeler ve değişimler, her alanda olduğu gibi spor endüstrisinde de görülmektedir. Spor endüstrisi; , kitle iletişim araçlarındaki artış, pazarlama eğilimlerinin artışı, spor eğitiminin artması, spor ekonomisinde kar artışı, spor yönetiminde gelişmeler, profesyonel çalışma alanlarının gelişmesi, küreselleşme ve sporun pazar haline gelmesi ile birlikte büyük gelişme göstermiştir. 
Spor, ilgili kurumlar ve spor organizasyonları bu günün dünyasının ekonomik aktörü şekline bürünmüştür. Yakından incelendiğinde; Teknoloji, endüstri, sektör, pazarlama, reklam, marka, finans, vergi gibi ekonomi kavramları neredeyse futbolla özdeşleşmektedir. Bu gün futbolun dünyadaki pazar payı yükselerek devam etmektedir. Dünya Futbol Federasyonunun 208 ülke üye ile altı kıtada örgütlenmiş yapısı uluslar arası kurumlar arasında önemli bir mevkie sahip olmuştur. Bu yönetimsel büyüme futbolda profesyonelleşmeyi ve ticarileşmeyi beraberinde getirmiştir. Artık dünyanın tüm futbol organizasyonları bir pazar haline dönüşmüş, ekonominin genel kuralları ekseninde işlem görmektedirler. Dünya ekonomisindeki gelişmeler, büyümeler, krizler her alanı etkilediği gibi futbolda da kendini göstermektedir. Futbolla ilgili kurum ve kuruluşlar, ulusal ve uluslararası federasyonlar, kulüpler, şirketler, organizasyonlar, ekonomideki günlük gelişmeleri yakından takip ederek, çeşitli stratejiler belirlemek durumundadırlar. Spor kulüpleri futbolun büyüyen pazar payından yararlanmak adına, yapısal özelliklerini, küresel ölçek de, serbest piyasa mekanizmalarına uygun rekabet edebilecek düzeyde geliştirmek zorundadırlar. Özellikle futbol da profesyonel düzeyde faaliyet gösteren kulüpler, sportif başarılarının yanı sıra yönetim ve organizasyon uygulamalarını, ekonomini yeni kurallarına göre değerlendirmelidirler. Spor kulüplerinin kurumsallaşma, şirketleşme, ticarileşme, markalaşma gibi stratejiler geliştikçe rekabet etme kabiliyetleri artmaktadır. Türkiye’de spor kulüplerinin ekonomik stratejileri ve uygulamaları geçte olsa bir çok uygulamada kendini göstermektedir. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor kulüpleri sporun ekonomik gelişimine uygun yapılanan ve çok büyük gelişmeler sağlayan ülkemizin bu anlamda model gösterilecek ilk temsilcileridir. Dört büyükler, idari, mali ve sportif anlamda profesyonelleşerek ve şirketleşerek, halka arz edilip, borsada işlem görmeleri ile birlikte, kulüplerinin isim haklarını tescil ederek, ürün satışı ve markalaşma reklam ve sponsorluk konularında ticari avantajlar sağlayarak, Avrupa’daki rakipleri ile rekabet edebilecek düzeye ulaşmışlardır. 
Avrupa ve Türkiye örneklerinde olduğu gibi hedeflerini sportif anlamda belirlemiş olan Elazığspor kulübü, geçmişe dayalı birçok problemi bünyesinde barındırmasına rağmen, idari ve mali açıdan da önemli gelişmeler sergilemektedir. İldeki kurumsal ve kamuoyu, medya ve taraftar desteğini önemli ölçüde sağlayan Elazığspor kulübü ve yönetimi, kısa süredeki sportif anlamda sağlamış olduğu başarıları ile birlikte kulübün ticarileşmesi, markalaşması sürekli gelirler oluşturma adına stadyum düzenlemeleri ve organizasyonları, kombine bilet satışı gibi faaliyetleri de sürdürmektedir. Kırk yıldan fazla tarihsel bir sürece sahip olan Elazığspor kulübü önceden belirlenen uzun vadeli hedefleri gerçekleştirmeye yönelik yapmış olduğu çalışmalarına bir yenisini ekleyerek, Elazığspor Lisanslı Ürünler Satış Mağazasını ( Elazığspor Store) açmıştır. 
Elazığspor kulübüne ait ürünlerin, marka tescili yapılarak satışa sunulması, sadece bir mağaza ile sınırlı kalmayarak, futbolun ekonomik kurallarını ve pazarlama tekniklerini kullanarak, Türkiye’de ve Avrupa’da çeşitli satış noktaları ve internet ortamında online sistemini oluşturarak geliştirmesi ve rakipleri ile bu anlamda da rekabet etmesi gerekmektedir. Çünkü futbolda sportif başarı kadar, ekonomik başarıda yönetimlerin hanesine yazılmaktadır. 
Atatürk stadyumu bünyesinde sembolik de olsa “Elazığspor Store” yi hayata geçirerek bir hayali gerçekleştiren yönetimi ve bu çalışmada destek olan kurum ve kuruluşları tebrik ederek, Elazığsporu futbol pazarı liglerinde de ürünlerini satın alarak ve tanıtarak desteklemek, artık onu sevenlere düşmektedir….

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.