Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

ÇAYDA ÇIRA SPOR ŞENLİKLERİ

Günümüzde hızla gelişen Bilim ve teknoloji; İnsan gücüne duyulan gereksinmeyi giderek azaltmış ve bunun sonucu olarak boş zaman kültürünün gelişmesinin yanı sıra, insanın doğal yapısına uymayan bir yaşam biçimi ve hastalıklarının artmasına neden olmuştur. Spor, çağdaş insanın karşısına dikilen bu tehlikeye karşı dinamik, güncel yaşamın getirdiği streslerden uzak bir ortam yaratarak çözüm getirmekte ve kazandırdığı sağlıklı yaşam biçimiyle de koruyucu tıbba yardımcı olmakla birlikte boş zamanların değerlendirilmesine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Ayrıca Spor kişilerin sosyal ve kültürel karakter gelişimi üzerinde de olumlu etkileri de kaçınılmazdır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde spora büyük önem verilmekte ve spor sağlık giderlerinin azalması, hastalıklar nedeniyle işgücü kaybının önlenmesi ve sağlıklı insanlardan oluşan mutlu ve barışçı bir toplum yaratılmasında umut vermektedir.
Gelişmiş toplumlarda spora katılım sadece kişilerin yetenekleri ve ilgilerine bağlı değildir. Toplumun sporu yönetim ve organizasyonlarında yer alması, büyük önem taşımaktadır. Günümüzde tüm dünya ülkeleri spora büyük önem vermekte ve uluslararası spor organizasyonlarında ön sıralarda yer almak ve spora katılım düzeyini artırmak için mücadele etmektedir. Bu sonuçlar ulusal saygınlığın bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Başarıları sürekli olan ülkelere bakıldığında ise sporun bu toplumların yaşam biçiminin bir parçası olduğu görülmektedir. Günümüzde Spor toplumsal olarak Tarihsel derinliklerden süre gelen ve çok yönlü özelliklerinin yanı sıra sosyal, kültürel ve ekonomik donanımları ile toplumların vazgeçilmez unsuru haline gelmiştir. 
İnsanlık tarihi incelendiğinde çeşitli toplumlarda farklı spor organizasyonları niteliği taşıyan birçok uygulama örneğine rastlanmaktadır. Modern toplumlar tarihin derinliklerinden gelen oyun ve inanç formundaki etkinlikleri devasa spor organizasyonlarına dönüştürmeyi başarmışlardır. Günümüzde dünyanın birçok bölgesinde geleneksel hale gelmiş belirli dönemlerde yapılan modern spor organizasyonları düzenlenmektedir. Olimpiyatlar, dünya şampiyonaları vb organizasyonlar insanları din dil ırk ayrımı gözetmeksizin bir araya getirerek karşılıklı etkileşim ve iletişim yoluyla aynı dili konuşmalarına yardımcı olmaktadır. Aslında spor organizasyonlarının farkında olmaksızın insanlık tarihinin gelişimine olumlu yönde birçok katkıları bulunmaktadır. Spor organizasyonlarının önemini kavrayan toplumlar birçok organizasyonu bölgelerinde düzenleme yarışın girmişlerdir. Sporu geliştirmek ve yaygınlaştırmak kadar önemli bir yere sahip olan spor organizasyonlarının düzenlenmesi, toplumun çok yönlü gelişimine katkıda bulunması amacına yönelik düşünülerek değerlendirilmesi gerekmektedir.
Yerel bölgelerde yapılan sportif organizasyonlar, o bölge insanı üzerinde büyük etki yaratmış ve bireyin sporu yarışmalardan daha çok bir yaşam biçimi olarak görmesine neden olmuştur. Ülke içerisinde yapılan organizasyonlar yerel halk arasında toplumsallaşmayı ve sosyalleşmeyi hızlandıracak, bölge insanın yaşam felsefesini değiştirecek ve hayata farklı boyutlardan bakmasına neden olacaktır. Çünkü spor kendine özgü kuralları, değerleri, etkileşim simgeleri ve süreçleriyle sürekli canlı kalabilen toplumsal bir yapıdır.
Bu hedefler ve amaçlar doğrultusunda Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından Elazığ ilinde 29-31 Ekim tarihleri arasında Elazığ Valiliği, Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve HIS Federasyonun il temsilciliği ve başkanı Dr. Mikail TEL’ in katkıları ile organize edilecek olan bir dizi etkinliklerin yanı sıra, F.Ü. Bahattin Ögel Konferans Salonunda, 29 Ekim Cuma günü yapılacak olan “ Sağlıklı Yaşam İçin Spor” konulu konferans da HİS Federasyon Başkanı Prof.Dr. Erdal ZORBA ile alanlarında uzman değerli bilim adamları Doç.Dr. Metin YAMAN ve Yrd.Doç.Dr. Mehmet GÜÇLÜ bilgi birikimlerini tüm halkımızla paylaşacaklardır. 
“Çayda Çıra Spor Şenlikleri”nin Türk sporuna, ilimize ve sağlıklı yaşama katkıda bulunması dileklerimle, bu güzide etkinliği düzenleyen kişi ve kuruluşlar ile katılımcıları tebrik ederek, katılımın ve paylaşımın en üst düzeyde, tüm toplumun faydalanacağı şekilde sağlanması gerektiği kanaatindeyim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.