Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

AHMET AYTAR SPOR SALONU

      Ahmet Aytar 1922 yılında Elazığ'da dünyaya gelen milli atletimizdir. 1944, 1948, 1949, 1951,1952, 1954, 1956 ve 1960 yıllarında yapılan Türkiye maraton şampiyonalarında birincilik elde ederek, 8 defa Türkiye maraton şampiyonu oldu. ayrıca ilki 1951 yılında Mısır'ın İskenderiye şehrinde yapılan Akdeniz Oyunlarına iştirak ederek, Türkiye'ye maraton dalında ilk altın madalyayı kazandırdı. Bunun yanında 1952 Helsinki Olimpiyatlarında ülkemizi temsil etti. İki çocuk babası olan sporcumuz 1992 yılında hayata gözlerini yumdu.  Aynı yıl  Elazığ şehir merkezinde bulunan kapalı spor salonuna, Elazığ’ın yetiştirmiş olduğu ünlü maraton koşucusu “Ahmet Aytar”ın adı verildi.  

 Ahmet Aytar Kapalı Spor Salonu ; 22 Ekim1963 yılında Elazığ’da 1000 kişilik bir salon olarak keşif bedeli 875.000 bin lira olan kapalı spor salonu inşaatı ihaleye çıkarılmış, muhammen bedeli 35.000 lira olarak belirlenmiş, 1964  yılında temeli atılarak, 1965 yılının sonlarında parke zeminli olarak  hizmete girmiştir. Ahmet Aytar Spor Salonu” parke zeminli 4 soyunma odalı, 2 hakem, 1 antrenör, 2 idari personel odası, vip salonu bulunan, 750 seyirci kapasiteli bir salondur. Salon içinde boks ve masa tenisi sporu için alanlar bulunmaktadır. 2001 yılında sporcu soyunma odaları, duş ve aydınlatma sistemi yeniden düzenlenmiş, basketbol potaları değiştirilmiştir. 650 adet tek kişililik plastik seyirci ve 55 kişililik protokol koltuğu mevcuttur.

Uzun yıllar Türk sporuna ve Elazığ Sporuna Hizmet eden ve Arsası Elazığ Belediyesine ait olan ve Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü adına kayıtlı bulunan Ahmet Aytar Kapalı Spor Salonunun ekonomik ömrünü tamamlamış olması ve yaşanılan çağın gereksinimlerini karşılayamaması nedeniyle yıkılıp yerine park ve meydan düzenlemesi yapılması için Elazığ Belediyesine tahsis edilmesine dair protokol Eylül 2012 de Elazığ Valiliğinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü adına Elazığ Valiliği ile Elazığ Belediye Başkanlığı arasında imzalanmış bulunmaktadır.

Elazığ Belediye Başkanlığı tarafından; Ahmet Aytar Kapalı Spor Salonunu karşılığında Elazığ Belediyesi tarafından Doğukent Mahallesinde Kaya Karakaya Huzurevinin bulunduğu ada üzerinde 1000 kişilik Kapalı Spor Salonu yapılarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devir edileceğini ifade edilerek,  yapılacak yeni kapalı spor salonu için uygulanacak proje üzerinde karşılıklı mutabakat sağlandıktan sonra 15 ay içerisinde tamamlanarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devrinin sağlanacağı o tarihte belirtilmişti.

Ayrıca Elazığ Valiliği ise Ahmet Aytar Kapalı Spor Salonunun ekonomik ömrünü tamamlamış olduğuna dikkat çekerek, binanın yıkılarak yerinin meydan olarak düzenleneceğini, buna mukabil olarak da Doğukent’te 1000 kişilik yeni bir spor salonunun hayata geçirileceğini ifade etmişlerdi.  Fakat imzalanan protokollere rağmen  Ahmet Aytar Spor Salonu geçici olarak da olsa görevine devam etmektedir.

Son zamanlarda Elazığ’da Basketbol, Voleybol gibi salon sporlarındaki başarılar ve salon sporlarına yöneliş ilde bulunan spor salonlarının bu talebi karşılamadığını gözler önüne sermektedir. Özellikle şehrin merkezinde bulunan Ahmet Aytar Spor Salonunun dış cephesindeki görüntü kirliliğinin yanı sıra, eski bina olmasından kaynaklanan; ısıtma, aydınlatma, tribün yetersizliği, tavanının yağmurlu ve karlı havalarda su akıtması gibi birçok problemleri bulunmaktadır. Ahmet Aytar Spor Salonu yıkılarak, yerine veya Şehir Merkezinde Modern ve çok amaçlı Akıllı bir Spor ve Sergi Sarayının yapılmasının zamanı çokdan gelmiş hatta geçmektedir.

Kaynaklar

1-Cengiz Arslan , Ali Serdar Yücel,  Elazığ’da  Geçmişten Günümüze Spor, Elazığ Valiliği, 2008

2-http://www.elazig.gov.tr/h3683-spor-salonu-protokolu-imzalandi.html

3- http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=ahmet+aytar

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.