Sebahattin Devecioğlu

Sebahattin Devecioğlu

Acemi Profesyoneller

Sebahattin Devecioglu Türkiye Spor Toto Süper Lig’in 8. Haftasında sahasında Eskişehirspor’a 2-0 mağlup olması tüm Elazığspor Camiasını üzmüştür.. Uzunca bir süredir, Elazığspor kulübünde sportif, idari ve mali olarak yaşanılan problemler herkes tarafından bilinilmektedir..46 yıllık bir geçmişe ve büyük bir camiaya sahip olan Elazığspor kulübü, bu günki yaşananlara benzer bir çok problemi, daha önceleri, sahip olmuş olduğu güçlü iç dinamikleri çözmeyi her zaman başarmıştır. 

Türkiye Spor Toto Süper Liginde mücadele eden  18 takımdan biri olması gibi, Elazığspor kulübünün bu günlere kadar kat etmiş olduğu mesafe  ve  elde etmiş olduğu kazanımları çok değerlidir. Elazığspor kulübü, Elazığ şehrinin en değerli varlığı olarak, Elazığ iline ve halkına,  sosyal, ekonomik, kültürel  katkıları tahmin edildiğinde çok  daha fazladır.. Elazığsporun süper ligde mücadele etmesi, çok az yatırımlar ve çabalarla büyük tanıtım ve girdiler sağlayarak, Elazığ ilinin bir çok alanda temsil edilemeyen yönlerini  perdeleyecek özelliklerdir. Hiç bir yatırım ve başarı, Elazığsporun her hafta, tüm Türkiye ve Avrupa’da yapmış olduğu  tanıtım ve gündemi kadar güçlü değildir. Dolayısı ile Elazığ Halkının bir çok zorluklara göğüs gererek, bu günlere kadar getirmiş olduğu ,Elazığspor kulübünün, elde edilen kazanımlarının kıymetinin yönetimler tarafından bilinmesi gerekmektedir.

Aslında, Elazığsporun yönetimsel olarak;  Tüzük, Divan Kurulu, Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Transfer komitesi, Profesyonel yöneticiler,  Personel, Tesis, Altyapı, Üye yapısı, Halkla ilişkiler, iletişim vb bir çok ertelenmiş  problemlemleri son yıllarda elde edilen sportif başarıların gölgesinde kalmıştır.. Bu dönem içerisinde yaşanan sportif anlamdaki başarısızlıklar, halının dibine süpürülmüş problemleri ön plana çıkarmıştır.

Son dönemlerde, Elazığspor kulübünün içinde bulunmuş olduğu  İdari, Mali ve Sportif belirsizlik ve problemlerin bir an önce çözüme kavuşturulması için Elazığspor kulübünün kurumsal yapısını sağlıklı olarak yeniden tesis edilmesi gerekmektedir.

Elazığspor kulübü, herkesce bilinen en belirgin problemi olan, acemilerden kurulu profesyonel yöneticilik ( Menajerlik)  anlayışından, bir an önce geri adım atarak,   Elazığspor gibi büyük bir camiyaya hizmet edecek, daha tecrübeli, bilgili ve profesyonel kişlilerle yola devam etmelidir. Marka değeri ve katma değeri oldukça yüksek olan ve bir çok kurum ile on binlerce kişinini ilgi odağı olan ve millyonlarca liralık bütçeye sahip Elazığspor kulübü, acemi profesyonellere teslim edilmeyecek kadar büyük bir  değerdir.

Elazığspor kulübünün içinde bulunduğu sportif başarısızlık gibi görünen problemlerin, çözüme kavuşturulmasına yönelik  tüm camiyaya düşen görevler bulunmaktadır. Bir an önce,  Elazığ ilinin, Mülki Amirlerinin hareket geçmesi ile birlikte,  Elazığspor kulübünün güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri tespit edilerek,  Elazığspor Camiasının, Yönetim kurulunun, Üyelerinin, Taraftarlarının, ve Medyanın birlikteliği sağlanarak,  Elazığsporun sağlıklı yönetilmesi ve hak ettiği yere tekrar dönmesi, için çaba gösterilmesi gerekmektedir.

Umarım, Elazığspor kulübü önümüzdeki uzun lig sürecinde, sahip olduğu değerleri ve güçlü camiası ile var olan problemlere çözüm üreterek,  Acemi Profesyonel Yöneticilerden bir an once kurtularak, içinde bulunduğu bu kaos ortamından çıkarak, Türkiye Spor Toto Süper Lig’inde kalıcı olmanın yollarını bulur. Yoksa sonuç Elazığspor Kulübü ve Camiası için hüsran olacaktır…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.