Nurhat Halisdemir

Nurhat Halisdemir

KİMLİĞİNİ ARAYAN ŞEHİR !

Allah Ömür verirse bundan sonra bu site üzerinden görüşlerimi, değerlendirmelerimi, Elazığ'da yaşayan, sorunları gözlemleyen ve bilen Elazığ sevdalısı kimliğimle kamuoyuna aktarmaya çalışacağım.

 

Bu vesile ile sözümüz, davranış ve değerlendirmelerimiz Elazığ'ın menfaatlerine uygun şekilde olacaktır. Bu siteyi gündemimize alırken ben ve ilgili arkadaşlarımın tek hedefi ve gayreti de bu yönde idi ve öylede kalacaktır.

 

Yıllarca Elazığ dışında yaşadığımız illerde bizi tanımlayan "Elazığlı böyle olur" düşüncesine bir halel getirmeden, Büyüklerimizden emanet aldığımız ve gelecekte de yetişen nesle iftiharla devredeceğimiz Elazığlılık kimliğiyle söze başlamak istiyorum.

 

Evet bu kimlik Elazığlı olma kimliğimizdir. Peki Elazığ'ın kimliği kalmış mıdır? Yada ne durumdadır?

 

Sanat, kültür, gelenek ve göreneklerini güçlü tarih kökleriyle besleyemeyen şehirleri tanımlarken şehir bilimciler kozmopolit şehir diye tanımlar. Yani bozulmuş köklerini yitirmiş gelişmişlik, çağdaşlık derken ötekileşmiş bir şehir...

 

Sahi memleketimizin durumu nedir? Bir Elazığlı olarak sorguladınız mı?

 

İlk kurulduğu yıllardaki gerek coğrafik konumunu, gerek görsellik adına tarih kokan mimari yapılarını ve gerekse planlı il tanımlamasını koruyor mu?

 

Nedenlerini ve müsebbiplerini araştırdınız mı? Yönetimde bulunanların, vekillik yapanların bu aziz şehre getirilerini yada götürdüklerini hatırlıyor musunuz? Daha onlarca sıralanacak sorular...

 

1940 lı yıllarda Türkiye'nin planlı 3 şehrinden birisi... günümüzde ise bir hilkat garibesi...kimlerin eseri? Peki neden yaptılar bu ihaneti aziz şehre? Biz Elazığlılar bunda ne kadar sorumluyuz.

 

Yazdıkça yazası, sordukça sorası geliyor insanın....
Evet artık kimliğini yitiren bu aziz şehre kimliğini yeniden kazandırmanın en azından mevcut halini iyileştirerek korumanın zamanıdır...

 

Geçmiş bizim tarih bilincimiz, gelecek ise yeni nesle emanet edeceğimiz kıvancımız, gururumuz; bu dönem ise bir geçiş dönemi olacaktır...

 

O zaman bizlere düşen ise şu sloganı her yerde yüksek sesle ifade etmek olacaktır. Bu Elazığ'da yaşayan her bireyin boynunun borcudur..

 

Elazığlı Unutma.....
Bildiğin Geçmişin, Anladığın Geleceğindir!!!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.