Nurhat Halisdemir

Nurhat Halisdemir

İradenin millisi ile milliyetsizinin çekişmesi mi?

Her taraf tufan, her taraf yalan!

İrade; kişilerin kararlarıdır ve bireyseldir.  Toplumu oluşturan kişilerin kararları da devletin iradesi olarak tanımlanır ki -bu iradeye- milli irade diyor sayın başbakan!

İşte bugünlerde gündem bu irade üzere konuşlandırıldı…

Ama bende şüphelere, endişelere ve korkuya yol açan bir konuşlandırma bu!

Millînin karşıtı milli olmayandır ki işte burası zurnanın zırt dediği yer. Bugün başbakan milli irade vurgusuyla kendi dönemini eğer ifade ediyorsa; hangi liderin dönemi milli olmayandır bir açıklayıverseler herkes bilgilenir.

Ben olaya seçmen perspektifinden bakmayı tercih ediyorum çünkü siyasi partilerin her türlü kararları ve tanımlamaları seçmene sorulmadan birileri tarafından yazılıp çizilmiş; bizlere de sadece onların kararlarını sahiplenmek kalmış.

Adamlar patlayıncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar malı avurduyla götürmüş; sonra kuyruk sıkışınca bizleri yargı değil; ancak milli irade yargılar diye avazları çıktığınca meydanlarda haykırmaya başlamışlar. İşte burada iradenin hangi türden olduğunu sorgulamakta bizlere düşüyor.

Başkaları için genel olan kaset, belge ve tapeler; kendileri için özel olarak görülüyor.  Başkalarının mahremini deşifre edenlere ses çıkartmayanlar; kendilerinin hırsızlıklarını, namussuzluklarını ortaya çıkartanlara karşı linç kampanyası uygulama fantezisine girişiyor!

Umarım ve beklerim ki önce sayın cumhurbaşkanımız gerekli iradeyi gösterir; olmazsa işte orada milli irade gerekeni yapacaktır.  Siyaseti uzun soluklu düşünmelidir bu arenada boy göstermek isteyenler. Zaafları, açıkları, hırsları olmalıdır ki –insanız- nihayetinde lakin bunları dizginlemeyi bilmeyenler mutlaka birilerinin el ensesine takılacak ve bir tespihin taneleri gibi önüne dizilecektir. Bilenler bilir tespih; imameden sonra küçükten büyüğe doğru sıralanır. Eğer siyaset arenasında birileri sizin küçükten başlayan hatalarınızı hatırlatıyorsa! Biliniz ki o birilerinin elinde ileride sizin aleyhinize kullanılacak çok malzeme var.

Yaklaşan yerel seçimlerde adaylar içinde geçerlidir bu!

Hani sormuş berbere müşteri; saçım ak mı-kara mı? Diye…

Ne kadar saçını boyasan da, hatta ve hatta kazıtsan da değişmez bir gerçektir saçın ağarmış! Ve önüne gelecektir…

Siyasetçi için sorgu melekleri günümüzde yaptıklarını ve söylediklerini kayıt altına alan -özel dinleyicileri- ve onları –servis- edenlerdir ve onların ulu manituları! Okyanus ötesinden belasını sürmektedir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.