Nurhat Halisdemir

Nurhat Halisdemir

Hasbelkader

Dünyanın diğer milletlerini bilmem ama biz Türkler bu dünyada hasbelkader yaşıyoruz.Hayatımızda hiçbir planlama yok...


Elbette vardır bizim milletin içinde de hayatını planlayan ama gördüğüm genel kanı, plan işi bizi bozar...

Elin Avrupalısı bir sene sonra hangi tarihte tatile çıkacağından nereye gideceğine bile karar vermişken biz yumurtayı bekleriz.Yumurtayı kırdığımız çok olmuştur bu yüzden.Adamlarda B ve C planı hazırken bize sadece A planı bile zor geliyor. Ondandır birazda pratik akıllı olmamız. Eleştirdiğime bakmayın ben başı çekenlerdenim. Tipik Türk bir tek bıyıkları eksik.

Hayatım boyunca okuyacağım okuldan ilerde ne olacağıma kadar her şey tesadüflerle gelişti.Annemden alamamışım o özelliği. Annem öğleye kadar, akşam ne yemek yapacağını düşünür tüm öğleden sonrada yapmakla geçirirdi.

Bizim zamanımızda üniversite sınavları iki aşamaydı.ÖYS’de 18 tercih yapıp puanına göre yerleştiriyorlardı Üniversiteye. İlk 10 tercih benim gibiler için Nasrettin Hocanın ya tutarsa dediği gibiydi.Loto oynuyorum ya. ÖSYM tabii ki benim çalıştığım yerden soruları sormadığı için ben 13. cü tercihimi tutturdum.

İktisat’ın ne olduğunu az çok biliyordum da bu istatistiğin ne olduğunu bilmiyordum. Tabii okul sıralarında iyi öğrenmek zorunda kaldık o ayrı bir konu....

Sınavı kazanınca koltuklarda haliyle biraz kabardı. Mahallede, akrabalar arasında konuşulur oldu haliyle kazandığımız, ama anlamını bilende yoktu. Soranlara ne cevap vereceğimi tam bilmediğimden dolayı biraz tepkide alır olmuştuk. Eee nerden bilecekler ki hasbelkader girmişiz değimli.

Bir keresinde dükkanda otururken bir büyüğümüz sordu bu bölüm nedir ne iş yapar diye; .nerden geldiyse dönemin başbakanı geldi aklıma.Hani yıllardır memleketi mühendisler yönetmişti ya şimdi hem mühendis hem de iktisatçı olan birisi yönetecekti ve ben bu ülkenin değerlerini paraya çeviririm çünkü istatistikler bunu gösteriyor diye bir cümle kurmuştu ve o aklımdaydı. Hemen cevabı yetiştirdim bizim Başbakan var ya işte o; ülke kararlarını alırken hep istatistiğe başvurur, benim bölümümden mezun olanlar gerekli bilgileri alır, inceler, analizini yapar ve duyurur.

-Büyüğümüz birden durdu ve bana anlaşıldı sen siyasetçilerden örnek verdin bu bölümden bir şey olmaz dedi!!

İçimden; Alacağın olsun dayı bu kadarda açık sözlü olunmaz ki bizim az önceki heybetten eser yok. Kedi kadar kaldım. Hayatımda kendimi o kadar zayıf hissetmedim.Sanki 3 aydır rejim yapıyormuşum gibi...Usulca kaçtım oradan.

Zaten o dayıyı da bir daha görmedim.

Dayı hem benim hem de ülkenin durumunu bir cümle ile özetlemişti.

Sonrası malum hasbelkader okuduğumuz okuldan sonra hasbelkader bir mesleğimiz oldu. O gıcık nüfus müdürünü ikna edebilseydim çocuklarımın birincisine Hasbel ikincisine Kader ismini koyacaktım.O planda devlet babadan döndü.

Bundan sonrası mı Allah büyük deyip gidiyoruz bakalım.

-Tatile nereye gidiyorsun?

-Allah büyük gideriz bir yerlere...

-Hafta sonu ne yapalım?

-Allah büyük, yaparız bir şeyler...

-Çocuğu hangi okula gönderelim?

-Allah büyük gider bir okula...

-Seçimlerde hangi partiye oy vereceksin?

-Elbet iyi bir aday buluruz....

-Ekonomi iyiye gitmiyor, sen ne düşünüyorsun?

-Düzeltecek birileri gelir, amaaannn sende...

Allah’a emanet yaşıyoruz. Hasbel le Kader öyle olmasın Allah’ım. Sen büyüksün...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.