Nurhat Halisdemir

Nurhat Halisdemir

Eşbaşkanlar geliyor…

Demokratikleşme paketinin yerel seçimler öncesi son halini cumartesi günü meclisten geçirtti AKP. Hem de ülke gündeminde kasetler fora edilmiş ve 17 Aralıkta içeri alınanların çıkartıldığı bir ortamda…

Neyse aslında bu hafta muhalefet partilerinin meydanlarda dillendirmekten imtina etmedikleri “hırsızlar ve haşhaşiler” başlığıyla yazacaklarımı tasarlamıştım ama bende bu konudan eksik kalayım diye düşündüm ve -eşbaşkanlar- konusuna değineyim dedim.

Meclisten geçen demokratikleşme paketinde öne çıkan başlıklara kısaca şunlar;

KÜRTÇE PROPAGANDA:

Seçimlerde Kürtçe propaganda yapılabilecek. “Bu düzenleme ile AKP ile BDP-KCK kardeşliği pekiştirildi”  kimse bana sığ düşünüyorsun; bu ülkenin gerçeklerini ne yapacaksın o zaman gibi mavallar okumasın!

 

EŞBAŞKANLIK:

Siyasi partiler artık eşbaşkanlık sistemine geçebilecek. Eşbaşkanlar 2 kişiden fazla olmayacak. Bugüne kadar sadece BDP bu sistemi uyguluyordu. “Bazı değerlendirmelere göre Öcalan resmen siyasi temsil hakkını kazanabilecek” Yıllarca dar bölge diye diye kendini paralayanların dertleri sonunda kendiliğinden çözülmüş olacak. Gözün aydın ey Türkiye…  

 

YÜZDE 3 OY ALANA EN AZ 1 MİLYON TL YARDIM:

Milletvekili genel seçiminde toplam geçerli oyların yüzde 3’nden fazlasını alan siyasi partilere Hazine yardımı yapılacak. Bu yardım 1 milyon TL’den az olamayacak. “Halen yüzde 7’nin üzerinde oy alan partilere Hazine yardımı yapılıyor. Ancak BDP son genel seçime bağımsız adaylarla katıldığı için yine bu Hazine yardımından yararlanamayacak.”

 

ÖZEL OKULLARDA KÜRTÇE EĞİTİM:

Özel kurslar dışında artık Kürtçe başta olmak üzere farklı dil ve lehçelerde eğitim yapılabilecek özel okullar açılabilecek. “Çok dilli bir devletin önü açılacak böylelikle…”

 

Daha birçok ayrıntı var o pakette ve sessiz sedasız meclisten geçirildi!

Bir tek MHP ayak diretmeye çalıştı ama oda sayısal azınlıktan dolayı fayda etmedi. Bir şey değil bundan sonra devletin başına, hükümetin başına, belediyenin başına, kurum ve kuruluşların başına eş başkanlar gelecek ve yönetimler, kararlar çift başlı olacak. Zaten bürokrasi çöplüğü olan güzel ülkem birde bunların birbirlerine olan kaprisi yüzünden tamamen kitlenecek!

Yalınız sevindirici bir durum var ki tek lilik olacak Allah göstermesin birden fazla olsaydı vay halimize…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.