Nurhat Halisdemir

Nurhat Halisdemir

Doğru strateji…

Geçen hafta yayınladığımız anket sonuçları o çalışmanın bir kısmıydı ve geri kalan değerlendirmeleri ise “şimdilik kaydıyla” sadece elazighaber’in değerli yazarları bilmektedir.  Elâzığ’da gerek siyasi ve gerekse sosyo-kültürel konularda birçok çalışma yaptım. Kamuoyu araştırmalarında kullanılan yöntemleri mesleğim gereği hem teorik ve hem de uygulamalı olarak bilimsel gelişmeler doğrultusunda yapmaya gayret ederim.  

Yapılan o çalışmada amacımız hem kamuoyunun durumunu ve hem de seçimi kazanmayı hedeflerin nasıl bir doğru strateji ile meydanlara inmesi gerektiğini tespit etmekti.

Strateji belirlenirken öncelikle durum analizi yapılır ki buna SWOT analizi denir ve bu analizden sonra kendi açıklarını minimum kılmak; buna karşın rakibin açıklarını da maksimum seviyede kullanmak “karar vericilerin” önceliğidir.

Siz değerli okuyucuları bu bilgilerle sıktığımı biliyorum ama klasik olarak bir vakayı tanımlarken giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olur. Yukarıda yazdıklarımı böyle değerlendirin lütfen…

 Gelelim asıl konuya;

Geçen hafta yaptığımız anketle ilgili birçok değerlendirme yapıldığını biliyor ve duyuyorum. Bu beni memnun ediyor elbette!

Anketin verilmeyen kısımlarındaki değerlendirmeler ışığında önümüzdeki seçimle ilgili olarak en kritik soru kararsızların eğilimleri nasıl olacaktır sorusudur. Çünkü bu sorunun cevabı bana göre seçimin sonucunu etkileyecek en önemli argümanlardan birisidir...

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 15’i kararsız!

Karasızların yüzde 65’i geçmiş seçimlerde (2009 ve 2011) tercih ettiği partiyi bu sefer tercih etmeyeceğini; buna karşın olası tercihlerinde ise en güçlü parti olarak gördükleri MHP’ye önceliği vereceklerini; aksi halde ise Saadet partisini tercih edeceğini söylemiş. Yani kararsızlar çeşitli sebeplerden ötürü kafasında AKP’yle köprüleri yıkmış!

Bu durumda kararsızların bu eğilimleri göz önüne alınıp dağılım yapıldığında MHP AKP’nin 4 puan önünde; Saadet partisi de yüzde 20 bandına yaklaşmış gözüküyor.

Bana göre AKP ile BDP’nin yapacağı gizli ittifak seçimin seyrini değiştirebilir ve bunu da BDP’li seçmenlerin yüzde 80’e yaklaşan bir oranda “alternatif partiniz hangisi” diye sorulan soruya verdikleri cevaptan anlıyoruz.

Diğer yandan siyasi partiler “bugün ne olacak” algısıyla televizyon kanallarını gezen vatandaşın endişelerini giderici bir söylem geliştirmeyi beceremedikleri için kararsızların tercihlerinde dalgalanmalar olduğu açıktır. Mesela AKP Diyarbakır büyükşehir belediye başkan adayı ve aynı zamanda milletvekili olan Galip Ensarioğlu’nun “talihsiz” ifadesine takılan vatandaşların algısı; cemaat, AKP arasında yaşanan çekişmeden ötürü keskin hatlarla belirginleşen “savaşıyorlar” algısı; özellikle yargı tarafından verilen karar ile “suçlu” ilan edilen belediye başkanı ve belediye yönetiminin Saadet Partisi adayı Haluk Aslan tarafından gündemde tutulması gibi “vicdanlarda” etkileyici olacak birçok faktörün olması ankete katılanların kararlarını etkilemektedir.

İşte bir yanda “yorgun ve yıpranmış” bir iktidar; diğer yandan “yapılanları vatandaşa en doğru anlatan partiler” sıralaması kararsızların kararlarını etkiyecektir.

Bana göre doğru stratejinin belirlenmesinde “anahtar” ya da “sihirli formül” bu tespitlerimizdir. Adayların ve partilerin vatandaşa “dokunma” ve “doğru anlatma yöntemleri “ sonuçları etkileyecektir.

Hani bir bulmaca var “Dam ardında teke bağlı, boynuzları köke bağlı.”

Cevabını bilenlere söylüyorum!

İnşallah bu gidişat birileri için cevabın tadını vermez…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.