Nurhat Halisdemir

Nurhat Halisdemir

Canlıların anatomisi…

“Karganın birisi çıkmış ağaca…” diye başlayan hikâyeyi herkes okumuştur.  Bilirsiniz hikâyede kimin ya da neyin ismi, cismi geçiyorsa; temel karakter odur diye bilinir ama bu hikâyede karakter karga değil; tilkidir.  

Kargalar bir türkü bilir oda her zaman gaklamak üzeredir ve bunu bilen tilki her ne kadar sesi de kendi kadar çirkin olan karganın gaklamasıyla dünyanın en mutlu varlığı olmaktadır çünkü tilkilerin midesi bayram etmektedir hikâyede…

Kargalar genel itibarıyla topluluk halinde yaşadıkları için tepkileri de sürü olmanın gereği olarak toplu halde ve tek bir ses tonuyla ortaya konulmaktadır!

Bu sosyal yapıları gereği olarak mutluluklarını, sevinçlerini, korkularını hep beraber yaşar ve yaşatırlar. Ama genelde kuru kalabalıklardır.  Öyle ki serçeler bile bir anda kargaların hareketlerini yönlendirebilir!

Ben siyasette belli bir grubu kargaya, belli bir grubu tilkiye ve belli bir grubu da serçeye benzetirim. Çünkü olaylara karşı tepkileri benzerlik göstermektedir.

Belli bir görüşü olmayan, okumayan ama konuştuğunda tüm komplo teorilerini! Yerle yeksan edecek kadar da politikayı bilen bir toplum.

Aslında konuştuklarına baksanız kargalar bile güler...

Bu arada unutmadan kargalar ikiye ayrılır; birisi kapkara, diğeri ise alacakargadır.

Tabii, karakargaları yönlendirmek serçelere kalmıştır; çünkü tilki bunlarla muhatap olmaz. Bu tiplerin ağzından düşen peynir tilkiyi cezbetmez aksine tiksindirir. Salya sümük; küfür, garez gırla gider. Renkleri kara olduğu için kolları da karadır ve o kolları kara olanlardan müteşekkil bir yapıda despotizmin sembolü olan karakollar oluşturulmuştur. Akıllarına yatmayanları bir şekilde suçlu ilan eder ve o karakollarda akılları başlarına gelene kadar ikna! Ettirirler...

Alacakargalar biraz daha deneyimlidir ama ortama göre hareket etmeleri; onları tipik liboşlarla aynı frekansta hareket etmeye yönlendirmiş ve liboşlar nerde nemalanıyorsa alacakargalarda orayı mesken tutmuşlardır. Bu tavırları yüzünden onlardan erdem, şahsiyet, karakter, değer gibi ahlakı değerleri beklemek abestir!

Serçe; tek düşerse kargalar tarafından bertaraf edilir ama uyanık, seri ve atak olmalarından dolayı tehlikeleri kolaylıkla savuşturabilir. Serçeler genetiği ve düşünce yapısı üzerinde oynananmış, herkes tarafından da sevilen bir kuştur. Genellikle göçmen kuşlarla haşir neşir olduğu için onlardan çok etkilenmektedir. Bulundukları ülkede yaşarlar ama düşünceleri ve tavırları dışarıdan gelen göçmen kuşların kontörlündedir. Yaratılış itibarıyla sadık kuşlar arasında görülebilir, lakin ithal düşüncelere ve eylemlere çok yatkınlardır.

Tilkilerin özelliklerini söylemeye gerek yok sanırım!

Ama şu kadarını söylemekte fayda var; kurtların olduğu yerde yaşamayı göze alamazlar. Dik duruşları yoktur, nankör ve hainlerdir, çakal familyasından olduğu için leşle de beslenebilir.  Çok çabuk gelişir ve ürerler. Bu yüzden zaman zaman çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından kontrol altında tutulabilmeleri için sürek avlarının değişmez figüranlarıdır!

Velhasıl tilkiler; kargalar oldukları sürece aç ve açıkta kalmazlar.

Serçeler ise baronlarının düdüğünü çalmaya devam ederler...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.