ZAMAN DARALIYOR

Rahmetli annem günlerin çok hızlı geçtiğini, hele belli bir yaştan sonra çok süratlendiğini ifade etmek için “makara ipliği gibi sağılıyor” derdi.

Şöyle böyle derken seçimler için süre de o kadar hızlı bir şekilde geçiyor ve zaman daralıyor ki tempoya yetişmek mümkün değil… 
Meclis Anayasa komisyonunda, seçimlerin 12 Haziran’da yapılmasını öngören kanun teklifi oy birliği ile kabul edildi ve Meclis Genel Kurulu’na gönderildi.
Önümüzdeki Perşembe günü ele alınacak olan teklifin kabul edilmesi kesin görünüyor.
Bunun sonucu olarak yerelde de aday adaylarımız çalışmalarını hız vermeye ve seçmenle buluşmaya başladılar.
Her gün yeni bir aday adayı, her gün yepyeni bir siyasi gelişme yaşıyoruz…
Yerel kanallara parayı bastıran akşam haber sonrası evimize gelirken, biraz daha çok verenler ertesi gün sabah tekrar karşımıza çıkıyorlar.
Bunların bir akıl hocası var mı yok mu bilemem ama bildiğim bir şey varsa bizim eve bu kadar sık misafir olan kişilerin artık aile fertlerimiz tarafından tanınsa bile çok sevilmedikleridir…
Mustafa Yağbasan’ın işine karışmak istemem ama iletişim kurallarının en önemlilerinden biri insanları sıkmadan hafızalarında yer edebilmektir. Yoksa akşam sabah karşımıza çıkarak aynı lafları söyleyen insanları bırakın oy vermeyi “günahımı” bile vermem.
Ama fısıltı gazetelerinden öğrendiğim kadarıyla, parası çok olan bazı aday adayları Elazığ’ın necip basınının güzide temsilcilerinden anlaştıkları “danışmanlarıyla” böylesine “hayırlı” bir çalışmayı uygun görmüşler ve sabah akşam evimizde bizimle birlikte olmaktalar.
Bildiğim, duyduğum kadarıyla siyasi partilerin hemen hemen hepsi Elazığ’da ön seçim filan yapmayacaklar. Belki AKP geçmiş yıllarda yaptığı gibi bir temayül yoklaması gerçekleştirebilir ki tam evlere şenlik demokrasi örneği…
Kapalı Spor Salonunda toplanan il ve ilçe yöneticileri ile partinin kurucuları oylarını kullanıyorlar, oylar Ankara’dan gelen yetkili tarafından mühürleniyor ve yine Ankara’ya götürülüyor.
Orada kimin huzurunda açıldığı belli olmayan sandıktan çıkan sonuç ildekilere ve kamuyona duyuruluyor, sıralama aşağıdaki gibi olmuştur deniliyor.
Bu demokrasi harikası seçim sistemine de herkes rıza gösteriyor, biraz cesur olanlar sağda solda “sandıktan ben çıktım” dese de ne sonuç değişiyor ne de kimse umursuyor. Zaten asilik yapmanın sonucu iktidar partisine mensup olanlar için iyi sonuç vermediği için herkes sineye çekiyor yerine oturuyor ve canla başla partisinin zaferi için gayret gösteriyor. (Bkz.22 Temmuz 2007 seçimleri, Zülfü Demirbağ örneği.) 
MHP’nin ise geçmiş yıllarda buna benzer yaptığı temayül yoklaması sonuçları seçim yapılan salonda ilan edilse de sıralamada Ankara’nın bazı değişiklikler yaptığı hafızalarda duruyor.
CHP ise ön seçim yapacağını ilan ettiği otuz küsur il içerisinde Elazığ zaten yok…
Kongresini bile haftaya Pazar yapacak CHP’de sular ne zaman durulacak, aday ne zaman belirlenecek ve seçime nasıl ortak olunacak kimse bilmiyor.
Demek ki Elazığ’dan mebus çıkartma ihtimali bulunan partilerin milletvekili listeleri Ankara’da yapılacak…
Peki, bu konu çok açık ve net iken aday adaylarımızın bu gayretkeşliği ve heyecanı ne oluyor?
Ya paraları çok, ya da…
Hadi ben söylemeyeyim siz bulun…
Not: Eski başbakanlardan ve Türk siyasi hayatının renkli simalarından Necmettin Erbakan’ın vefat haberini şimdi öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.