YİNE EĞİTİM ŞURASI

 Siyasetin karmaşası içerisinde memleket meselelerini ötelediğimi daha önce yazmıştım. Şükür seçim bitti…

Artık Elazığ’ın kangren haline gelmiş meselelerine dönelim…

Bu şehir birikmiş problemlerine çözüm üretmeden, daha da önemlisi çözümlemeden hiçbir konuyu kaldıramaz artık…

İşte sorunların ilk beşinde sayacağımız eğitim de bunlardan biri…

Geçen aylarda ısrarla belirttiğimiz, ana hatlarıyla ortaya koyduğumuz Elazığ’ın eğitim sorununa artık bir neşter vurulması zamanıdır.

Kalite uygulaması, herkes tarafından bilinir ki tepeden başlar. Eğer lider, kalitenin önemine inanmamışsa siz aşağıda ne yaparsanız yapın sonuç alamazsınız.

Gelmek istediğimiz yeri anladınız…

Nihat Büyükbaş’tan sonra gelen iki Milli Eğitim Müdürü de ne yazık ki kalitenin farkında değillerdi. Vekâleten baktıkları görevde biraz daha nasıl kalırım veya buradan asil olarak nerelere giderim derdinde zamanı geçirdiler.

Elazığ’da kalmamayı o kadar kafalarına koymuşlardı ki, evlerini bile getirmeye gerek görmediler. Eee, misafirin yapacağı da bu kadar olur…

Gerçek ortada…

Elazığ, ne yazık ki eğitim sıralamasında yetmişlere düşmüş bir halde…

İşte burada ısrarla istediğimiz, eğitim şurasının toplanması ve Elazığ eğitiminin enine boyuna konuşulması…

En az üç-dört aylık bir hazırlık çalışmasından sonra konunun uzmanlarının da katılacağı üç günlük final ile taçlandırılması gerekiyor.

Göreve yeni başlayan Milli Eğitim Müdürü’ne hayırlı olsun ziyaretinde MÜSİAD Başkanı, böyle bir niyetlerinin olduğunu Ahmet Bağlıtaş’a anlatıyordu.

Hangi kadroyla, hangi iş görürle böylesine bir görevi üstlenmeye talip olduğunu bilmiyorum. Milli Eğitim Müdürü’nün bu konuda verdiği cevabı da duymadım.

Ancak Ahmet Bey’in siyasi mülahazaların dışında yalnızca Elazığ’ın menfaatleri doğrultusunda bu konuya eğileceğine inanıyorum.

Şuan teşkilatı tanıma adına yaptığı ilce ve okul gezilerinden sonra artık eğitimin köklü meselelerine neşter atmaya sıra geleceğine inanıyorum. Bunun yolunun da ısrarla belirttiğim gibi bir Elazığ Eğitim Şura’sının toplanmasından geçtiğine inanıyorum.

Bu arada Haziran ayında bütün Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de okul yöneticilerinin tamamının görev süreleri sona eriyor.

Yeni kanuna göre İl Milli Eğitim Müdürü’nün teklifiyle, okul müdürleri ve milli eğitim yetkileri il valisi tarafından tayin edilecek.

Elazığ’da eğitimin teslim edileceği bu yöneticileri de çok önemsiyorum.

Kamuoyunda konuşulan ve siyasi kadrolaşmaya yer verecek bir tercihin bu atamalarda öne çıkmaması en büyük dileğimiz.

Hak edenin ve Elazığ eğitimini düştüğü yerden kaldıracak bir kadronun görev alması tabiî ki herkes gibi bizim de isteğimiz.

Bu gerçekleşir mi, vallahi ben de endişeliyim.

Şimdiye kadar yapılan uygulamalar beni destekler mahiyette olmasına rağmen, eğitimin beceriksiz ellere verilmesi durumunda neler olacağını herkesin bildiğini zannediyorum.

Gerek Milli Eğitim Müdürümüzün ve gerekse Sayın Valimizin bu konuda aşırı hassasiyet göstereceklerine inanıyorum.

Aksi olarsa mı, onu da o zaman yazarım, merak etmeyin…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.