SON DURUM

Hani 24 saatin bile uzun olduğu söylenen siyasette, sona doğru hızla yaklaşıyoruz. Siyasi partilerde aday adayları ortaya çıkıyor, son kozlarını oynayarak listenin seçilebilir bir yerine yerleşmek için mücadele ediyorlar.

Bu mücadele içerisinde belden aşağı, gayri ahlaki taktikler de olmuyor değil… Elazığ küçük bir yer olduğu için kim neyi söylüyor, kim ne yapıyor kamuoyu zaten çok iyi bir şekilde takip ediyor.
Bu durumlarda bütün gücüyle çalışan ve reyting rekorları kıran “fısıltı gazetesi” herkesi yeteri kadar bilgilendiriyor…
Milletvekili listesine girme şansı bile bulunmayan bazı isimlerin rakiplerini yıpratmak adına bu kadar aşağılık taktikler denemenin faturasını 12 Haziran’da sandıkta ödeyecekler. Herkes boyunun ölçüsünü alacak, ak mı kara mı görecek.
Seçmen eski seçmen değil, herkese hak ettiğini verecek gibi gözüküyor.
Aday bolluğunun yaşandığı AKP’de o kadar ilginç isimler var ki, insan hayretler içerisinde kalıyor.
Şu kadar yıldır Elazığ’da yaşıyoruz, kimdir nedir, nereden çıktı bunlar anlamak gerçekten mümkün değil…
Kocaman resimlerini astıkları bilbordların kaça kiralandığını çok kişiye sormama rağmen öğrenemedim. Söylenen “çok para”ya tutuluyormuş o yerler, herkesin gücü de yetmezmiş…
Bu kadar büyük resimleri olan söz konusu zatlar, şimdiye kadar ne yapmışlar, ne kadar büyük işler başarmışlar onu da öğrenemedim.
Öte yandan geçtiğimiz hafta içerisinde isminden sıkça bahsedilen aday adayları toplayabildikleri en büyük kabalıklarla –ki fazla kimseyi de toplayamamışlar- basın önünde açıklamalarını yaptılar.
Ankara’ya seslerini ne kadar duyurduklarını listeler açıklandığında göreceğiz. 
Öte yandan kamu görevlilerinin istifa etmeleri için verilen tarihe bir hafta kaldı. AKP için Elazığ’da istifa ederek aday adayı olmaları beklenen ve isimleri konuşulan Karayolları Bölge Müdürü Yasin Altunyuva ile Milli Eğitim Müdürü Nihat Büyükbaş’ın niyetlerini ancak bir hafta sonra öğrenebileceğiz.
Önümüzdeki haftadan itibaren partilerdeki durum daha da netleşeceğinden isimler bazında daha sağlıklı bir değerlendirme yapabileceğiz.
Ancak geçtiğimiz haftaya damgasını vuran en önemli siyasi olay, Pazar günü gerçekleştirilen CHP il kongresiydi…
Son aylarda yaşanan ciddi çalkantıların sonucu mahkeme tarafından kayyuma teslim edilen CHP, nihayet il başkanını seçti.
Birbiriyle kavgalı grupların üzerinde mutabakata vararak seçtikleri Avukat İsmail Keleş, il başkanı oldu.
Yeni yönetimini oluşturacak İsmail Keleş’in aday belirleme süreci sonucunda nasıl bir strateji belirleyerek seçimlere gideceğini zaman içerisinde göreceğiz.
Ancak görülen şey, bütün bu olayların üzerine dahi CHP’de hala suların durulmadığı, aday belirlendikten sonra da sancının süreceği anlaşılıyor.
Mevcut aday adayları içerisinde ismi geçenlerin hangisi aday olursa olsun, listeye giremeyenin muhalefet bayrağını açacağı ve süreci etkileyeceği siyasi çevrelerce tahmin ediliyor. 
Konuya haftaya da devam edeceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.