SİNEMALI GÜNLER

Bu haftaki yazımızı geciktirdik. Sebebine gelince dört gün boyunca Elazığ’da doya doya yaşanan sinema günlerinin bitmesini ve konuyla ilgili izlenimlerimizi sizinle paylaşmak için bilerek bekledik.

19 Mayıs Günü Harput’ta festival ateşinin yanmasıyla başlayan ve dört gün boyunca çeşitli etkinliklerle süren sinema günlerinde sadece sinema ve film olmadı. Ama Elazığlılar çeşitli mekânlarda gösterilen filmler ile sinemaya doydular.
Bu yıl 3. düzenlenen Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali kapsamında Kemal Sunal özel ödülü, oyuncu Ata Demirer’e verildi. Akgün oteldeki festivalde ödülünü alan Demirer’in mutluluğu gözlerinden okunuyordu.
156 filmin katıldığı kısa film yarışmasında dereceye giren filmlere ödülleri, jüride de yer alan Ertuğrul Karslıoğlu, Turhan Yavuz ve Ahmet Çelenk tarafından verildi. 
Böylesine küçük çapta başlayıp gittikçe büyüyen bir etkinliğe 156 film gibi önemli bir sayıda katılımın olması gelecek festivaller açısından çok sevindirici tabii ki…
Festivalin dördüncü günü ise Harput eteklerinden başlayan ve ilin bütün protokolünün hazır bulunduğu yürüyüş mumlar eşliğinde ve oynayarak yapıldı.
Ancak, gerekli tanıtımın ve duyurunun yerelde yapılmamış olması Elazığ halkının şenliğe ilgisini yeteri kadar yansıtmadı. 
İstanbul’da profesyonel bir ajansa verilen şenliğin tanıtımı o kadar başarılı olmuştu ki, yaygın medya (ulusal demiyorum, necip Elazığ basınının duayenleri sinirleniyor bu lafa) bir hafta boyunca şenlikten ve Elazığ’dan bahsetti.
Demek ki, bazı şeyler için sadece iyi niyet yetmiyor… İşi bilen insanların bir noktadan sonra inisiyatifi ele alması gerekiyor.
Kaldı ki, duyduğumuz kadarıyla etkinlik sadece sivil toplum kuruluşlarına bırakılmamış, Valilik ve diğer kurumlar da destek vermiş…
Önümüzdeki yıllarda bu etkinliğin çok daha büyük katılımlı, halkın ilgisini çekecek şekilde kurumsallaşmasını istiyorsak, bu günden itibaren senenin programını ve hesaplarını yapmalıyız.
23 Mayıs günü Hükümet Konağı önündeki final gecesinde Elazığ’ın yetiştirdiği bütün ses ve saz ustaları toplanmıştı.
Tarihe not düşmek ve bu geceye bir kuruş bile almadan gelen “bizim sanatçılarımızı” sizlere duyurmak adına teker teker isimlerini sayalım:
Devlet Sanatçısı Salih Turan’ın sunduğu ve Şef Mustafa Yarıcı yönetimindeki Elazığ’ın Ünlüler Korosu’nda şu isimler yer aldı: 
Celal Özer, Adnan Çilesiz, Hasan Öztürk, Muzaffer Ertürk, Zülküf Altan, Hayal Has Kendirci, Gürsel Coşkun, Abdulaziz Gökmen, Vasfi Akyol, Gülhan Yaman, Ömer Danış, Türkü, Mehmet Emin Güngör, Cumali Atilla, Hasan Altınses, Mehmet Yıldırım, Oktay Ertuğrul, Baha Kabaklı, Şemsettin Taşbilek, Azmi Ozan, Mustafa Aksu, Osman Bulut, Tekin Bulut, Dursun Şimşek, Oktay Gürtürk, Volkan Bektaş, Ender Balkır, Nihat Demirbaş, Kenan Yaman, Ruşen Pala, Tamer Karaateş, Sertaç Taçses, Abdullah Arslan, Serkan Bingöl, Hasan Taydaş ve Aslı Kökçü.
Bu etkinliğe omuz veren herkese, ama özellikle Sinema Derneği Başkanı Serdar Kara ile Çayda Çıra Musiki Derneği Başkanı Hüseyin Karlıdağ’a bütün Elazığ halkı adına binlerce teşekkür…
Demek ki, bu tür bütün etkinlikleri tekeline alan birilerine inat onlarsız da Elazığ’da bir şeyler yapılıyormuş…
Umarız ve dileriz, gelecek yıl çok daha kusursuz ve eksiksiz sinema günlerinde buluşuruz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.