SİGARAYI BIRAKTIK

Geçen gün İzzet Paşa Camii’nin arka sokaklarından kestirme olsun diye hızlı hızlı yürüyorum. “Daha önce bu kadar yoktu bu ne iş” diye hayret ettiğim bir görüntü duraklamama yol açtı.

Her kapının önünde üçerli beşerli gruplar ayakta dikilmiş bir şeyler yapıyorlar. Yağmur çiseliyor, hava da çok sıcak değil, yoldan gelip geçeni seyretmek için uygun ortam değil diye düşünürken hepsinin ellerinde birer sigara olduğunu gördüm.
Kafamda ışık o zaman yandı… Evet, bu insanlar sigara yasağı yüzünden içerde içemedikleri sigaralarını kapıda tüttürüyorlar…
Efendim bendeniz 30 yıllık sigara içiciliğinden sonra kendi rızasıyla sigarayı terk etmiş biriyim. Bir dostumun dediği gibi “çok keyifli” sigara içmişliğim vardır. Bu yüzden sigara yasağına karşı de değilim, taraf da değilim. Yasağı koyan hükümet adamlarına sabah akşam hayır dua ediyorum. Dileğim, hükümetten düştükleri gün sigara yaktıklarını görmektir.
Yasağın en çok vurduğu kahve müdavimleri ile resmi dairelerde çalışanlar oldu. Gazi Caddesi üzerinde bile, -galiba vergi dairesinin önünde- saf tutmuş şekilde, soğuktan birbirlerine sokulmuş halde gördüğünüz kravatlı beyler hükümet adamların filan eleştirmiyorlar, sigaralarını tüttürüyorlar.
Hele bazı okulların önünde bayanlı erkekli öğretmenlerin öğrencilerine göstermeden sigara içmenin zorluğuna katlanarak nasıl gizli gizli duman üflediklerini görmek içimi eritiyor.
Tamam, eski bir sigara içicisi olarak ben de sigaraya düşmandım… Bırakmama rağmen içim ezilerek o içenlere nasıl imrenmeyle baktığımı bir ben bilirim bir de Allah…
Ama bu yapılan iş değil ki… Yazılarımızın müdavimleri bilirler, belediyemizi idare eden seyrek saçlı reisimize kaç kere ricada bulundum.
Şu kapı önlerinde, dükkânın kaldırımında, hatta Camii’nin (bu cami, İzzet Paşa ve İhsaniye Camileridir) duvarının önünde oturan insanlardan bu şehrin çektiği eziyeti defalarca anlattım.
Hiç faydası olmamışken, ülkemizi idare edenlerin koyduğu sigara yasağı her mahalledeki kahvenin önünde bir-iki değil bir sürü insanın toplanmasına ve üstelik etrafı seyrederken sigara tüttürmesine sebep oldu.
Geçen gün -Malatya’da sanırım- bu sigara içme/içmeme meselesi yüzünden cinayet işlendi. Bizim Elazığımız hoşgörülü ve anlayışlı bir vilayettir. Öyle şeylere tevessül etmez ama başka olumsuzluklarda yaşanmaz diyemem.
Bu yüzden şu kapı önlerinde sigara içmelere bir an önce çözüm bulunması gerekiyor. Bakın buna bir çare üretmezseniz temiz havada etrafı seyrederken sigara tüttürmenin keyfini almak için yakında ben de sigaraya başlarım. 
Öyle incesinden filan içmem, benim sigara içmem de kimseye benzemez ona göre…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.