SEÇİME DOĞRU

Siyasetin bu kadar yoğun ve heyecanlı yaşandığı başka bir il var mı bilemiyorum... Nereye giderseniz gidin, kiminle konuşursanız konuşun ilk sözlerden sonra hemen seçim ve adaylar konusu açılıyor.

Biz de bugünden itibaren Elazığ ın siyasi nabzını tutmaya ve seçimlerle ilgili görüşlerimizi aktarmaya çalışacağız.
Elazığ da yerel seçim heyecanı bu sefer erken başladı. Bunda en büyük rolünde mevcut Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ndan kaynaklandığını sanıyorum.

22 Temmuz seçimlerinde partisi DP nin ve dolayısıyla en büyük hamisi Mehmet Ağar ın büyük bir hayal kırıklığı sonucu yenilgi alması Süleyman Bey in ortada kalmasına yol açtı.

Uzun zaman nereye gideceği tartışılan Süleyman Bey ilk önce rotayı doğrulttuğu MHP ile uzun süren görüşmeler sonunda -duyduğumuz kadarı ile- olumsuz bir cevap direkt almamasına rağmen kendince garanti gördüğü AKP de karar kıldı.

Selmanoğlu nun bu kararının doğru mu yanlış mı olduğunu Martın sonunda göreceğiz. Bu arada biz değerlendirmemizi tabii ki yapacağız.

Bu belirsizlik ortamında Elazığ kamuoyu ve siyasi çevreleri Süleyman Bey in gideceği yer ile ilgili bir hayli yorum yaptı. Ancak biz Sayın Belediye Başkanının gönlünün AKP den yana olduğunu tahmin ediyorduk.
2004 seçimlerinde MHP lilerin oyu ile seçim kazanan Süleyman Bey nedense MHP yi hiç sevmedi. Gerek yakın çevresine ve gerekse idari kadrolara MHP dönemindeki çalışanları hiç yaklaştırmadı.

Kadro sıkıntısı çektiği en zor günlerinde bile DYP günlerinde kendisi ile birlikte olan isimlerle yola devam etmeyi uygun gördü.

Uzun istişareler sonunda kendisine un uygun yerin MHP yerine AKP safları olduğuna karar kıldı ve uzun bekleyişten sonra oraya gitti.

AKP cephesinden olaya baktığımızda tablonun nasıl göründüğünü bir sonraki yazımda anlatmaya çalışacağım.
Şu an itibarıyla seçimlere iki aydan biraz çok kalmasına rağmen iki adayın veya iki partinin öne çıktığını görüyoruz.

Gizli-açık yapılan bütün kamuoyu anketlerinde Belediye Başkanlığı seçimlerinin Süleyman Bey ile Enver Bey veya AKP ile MHP arasında geçeceği görünüyor.
Elazığ da şu ana kadar seçimler -bir ikisi hariç- zaten hep böyle olmuştur. Genelde bakıldığında da zaten Türkiye nin birçok il, ilçe ve beldesinde seçimler iki uçlu olacaktır.

Bu iki uçlu seçimde Elazığ da ne olur sorusunun cevabını bundan sonra bulmaya çalışacağız. Tespitlerimiz gerek gözlem gerekse bilimsel verilere dayalı olacaktır.
İlimizde anket yapan kuruluşlardan aldığımız sonuçları da sizlerle paylaşacağız.

Bugünkü yazımızı genel bir dilekle bitirelim: Kim kazanırsa kazansın Elazığ a bir beş yıl daha kaybettirmesin. Zira bu şehirde bırakın bir beş yılı, bir gününün bile ziyan edilmesine kimsenin tahammülü kalmadı...

Sağlıcakla kalınız....

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.