SAYACIMA DOKUNMA

Araştırmacı gazetecinin özelliğidir, araştıracaksın, arayacaksın bulacaksın…

Neyi mi, neyi olursa…

Son günlerde bu sayaç meselesi kafama takıldı…

TEDAŞ’ın yerini alan ve şehrimizde elektrik işlerini organize eden Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. şehirde ne kadar saat varsa değiştirmeye karar vermiş…

Bunda ne var diyecekseniz, demek ki değiştirilmesi gerekiyormuş, o da değiştiriyor…

Yalnız burada bir Deli Dumrulluk var…

Hani Deli Dumrul, susuz derenin üstüne köprü yapmış, geçenden beş akçe, geçmeyenden on akçe alıyormuş ya, onun gibi bir şey…

Bu Fırat Elektrik, evlerin girişine astığı yazıda, elektrik sayaçlarına eğer bakım yapıp tekrar yerine takarsa 65.96 TL., yenisini takarsa da 49.20 TL. alacağını duyurmuş…

Ne kadar güzel değil mi?

Yenisi ucuz, tamiri ise evlere şenlik…

Bazı muhtarların işi yargıya götüreceğini de duyunca işin tadının kaçmaya başladığına karar verdim ve bu işin başındaki kişiye, bir bilene sordum konuyu…

Fırat Elektrik Dağıtım’ın il müdürü Bülent Sarnılıoğlu, çok duyarlı ve samimi bir şekilde meseleyi bana şöyle özetledi:

“3516 sayılı Ölçü ve Ayar Kanunu ve bu kanuna dayalı Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğinde elektrik sayaçlarının on yılda bir periyodik muayenelerinin yaptırılmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir. Biz de buna dayalı olarak vatandaşın yine aynı kanunun 15.maddesine göre idari para cezasına çarptırılmaması için sayaçlarına bakım yapıyor ve değiştiriyoruz.”

Buraya kadar olanlar kendi açılarından ve meseleye öyle bakılınca doğru…

Ama benim kafama takılan bazı sorular var:

1. Ölçü ve Ayar Kanunu 11.1.1989 tarihinde kabul edilmiş… Peki, o günden bu güne kadar 23 sene içerisinde bu işe daha önce bakan TEK, TEDAŞ, TEİAŞ adı her ne ise niye akıl edip de bu bizim saatlere bir el atmamış?

2. Bu kanunun uygulama alanı olarak sadece Elazığ mı ilan edilmiş –ki kanuna baktım böyle bir şey yazmıyor- değiştirme işlemi sadece ilimizde uygulanıyor? (Yazarın Notu: Üşenmedim, masraftan da kaçmadım, üç-dört vilayete telefon ettim, sordum.)

3. Saatim bakıma muhtaç değilse, her hangi bir sorun yoksa durduk yerde niye yenileniyor? Zaten yaktığımız elektriğin parasını verirken içerisinde sayısız vergi ile birlikte bu bakım ücreti de bizden alınmıyor mu?

4. Saati getirip kendileri takıyormuş, peki ben gitsem apartmanım, sitem için toptan şu kadar alsam bu saatin yenisi kaç lira acaba?

5. Elazığ’da şu kadar abone var, durduk yerde yaratılan böyle bir işgüzarlık ile Fırat Dağıtım ne kadarlık bir gelir elde edecek?

İlde, konuyla ilgili daha önce de yetkili olan Bülent Bey, aslında 1989 tarihinden itibaren saatlerin bu işe bakan TEDAŞ tarafından yenilendiğini söyledi, ama ben yakın çevrem de dahil kime sordumsa bu yenilenmeden nasibini alan bir kişi bulamadım.

Yine Bülent Bey diyar ki, saatler, özellikle de mekanik saatler, belli bir zaman kullanılınca eksik göstermeye başlıyor ve bu da ilgili kurumu zarara uğratıyor. 

Yine kafama takılan sorulardan biri olan saat fiyatları ile ilgili olarak da, yeni saatlerin kendilerinin verdiği fiyattan daha ucuza mal etmenin mümkün olmadığını söylüyor Bülent Bey…

Bu arada Bülent Sarnılıoğlu’nu bulmuşken son günlerde ilimiz gündemini meşgul eden İçme Beldesindeki Sokak lambaların karartılması meselesini de sordum.

Bülent Bey, konunun basına aksettiği gibi olmadığını, yakın zamanda kendileri ile Belediye Başkanı Faruk Erdem arasında mutlu sonla bitirileceği müjdesini verdi.

Bütün bu açıklamalardan sonra ben daha bir şey demiyorum. Siz tatmin oldunuzsa yazın bileyim.

Ama ben kafama takılan bir şey daha olursa yazmaya devam edeceğim.

Benden şimdilik bu kadar… 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.