REKTÖR BEY AYNAYA BAKSIN

Sosyal ve kültürel faaliyet her zaman için yapıldığı yere dinamizm getirir. Heyecana yol açar… Hele işin içerisinde rekabet ve çekişme varsa daha da faydalıdır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilköğretim okulları arasında başlattığı “Okullar Yarışıyor” programından bahsediyorum.
Okulların oldukça ciddiye aldıkları programı zaman buldukça seyrettim. Minik yüreklerin heyecanlarını görmek, yarışmanın formatına uygun olgunluklarını yaşamak çok hoştu. 
Sunucu gencin yerli yersiz bağırmasını saymazsanız, oldukça başarılı ve yerinde bir çalışmaydı.
Hele final gecesinde yarışmaya katılan bütün okulların arkadaşlarına destek için orada olmaları, ailelerin önemli katılımı ile güzel bir gece ortaya çıkmıştı.
Ancak, geceye gölge düşüren, dereceye girenler belli olduktan sonra ikinciye ödülünü vermek üzere sahneye çağrılan Fırat Üniversitesi Rektörü Feyzi Bingöl’ün yaptığı konuşmaydı.
Feyzi Bey keşke o konuşmayı yapmasaydı da, o kadar büyük emeklerle hazırlanan gecenin tadını tuzunu kaçırmasaydı.
Sayın Rektör yaptığı kısa konuşmada, derece alan ve katılan bütün okulları kutladıktan sonra “öğretmenlere bir çift sözüm var, öğrencileriniz matematik dersinden yetersiz, bu konuya daha çok dikkat ediniz” mealinde sözler söyledi.
Gerek yarışmanın yapıldığı salondaki öğretmenler ve gerekse ekranlarda programı takip eden öğretmenler büyük bir şok yaşadı. 
Yine her zamanki gibi suçlu bulunmuş, öğretmenin ipi çekilmişti.
Bugün Türkiye’de eğitim sisteminin sorunları tartışılırken belki de ilk beş içerisinde öğretmen yetiştirme konusu gündeme getirilir.
Bununla ilgili sayısız önlemler alınmaya çalışılsa da köklü tedbir bir türlü bulunamaz.
Hatta geçtiğimiz haftalarda Elazığ’a gelen ve bu konuda toplantılar düzenleyen hemşerimiz, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey’de konunun önemine dikkat çekmiş bu konudaki eksiklikleri tamamlamak için çalışmalar yaptıklarını söylemişti.
Şimdi gelelim asıl mevzuuya…
Öğretmen yetiştirmenin yapıldığı en önemli kurum neresi: Üniversite… Kurumun başında kim var: Rektör…
Şikâyete hakkı olan en son kişi kim: Yine Rektör…
Suçu üstünden atmak için “İlköğretimde öğrencileri matematik dersinden yeterince yetiştirmiyorsunuz” deme kolaycılığını gösteren Sayın Rektöre, iki dönem görev üstlendiği Fırat Üniversitesi’nde öğretmen yetiştirmede ne kadar çalışma yaptığını ve ne sonuçlar aldığını sormak gerekiyor.
Fırat Üniversitesi’nin bilimsel yeterlilik anlamında dünya üniversiteleri arasındaki yerini sorgulamak bu yazının konusu olmasın, başka bir yazıda da onu konuşuruz…
Ama “tencere dibin kara, seninki benden kara” mantığıyla suçu üstünden atma taktiğini, beni arayarak sitemlerini çok sert ifade eden onlarca öğretmen kadar, Elazığ kamuoyuna da anlatması gerek Sayın Rektörün…
Bu arada küçük bir serzeniş de Sayın Milli Eğitim Müdürü Nihat Büyükbaş’a göndermemiz gerek.
Rektör Bey’den sonra mikrofonu eline alan Büyükbaş, “Feyzi Bey’in siteminin haklı olduğunu” teyit ettikten sonra, ilave olarak “Fen Bilgisi dersinde de başarısız olduklarını, öğretmenlerin bu konuda da çalışmaları gerektiğini” belirtti.
Uzun yıllardır Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü’nü yöneten Sayın Büyükbaş’ın kimi kime şikâyet ettiğini yine anlamadım.
Elazığ’ın SBS, OKS, ÖSS gibi sınavlarda son on yıl içerisinde nereden nereye geldiği acaba sorgulanıyor mu?
Haksızlık etmeyelim, mutlaka sorgulanıyordur…
Öyle ya, bünyesinde koskoca (!) bir AR-GE bulunan, kaliteli elemanlarla, Elazığ eğitiminin sorunlarına çözüm arayan Milli Eğitim Müdürlüğümüz mutlaka her şeyin farkındadır.
Ne diyelim “Kabahat samur kürk olsa, kimse sırtına almaz…”
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.