PARTİLERDE YENİ YÖNETİMLER

Siyasi partilerimizde kongresiz, atama günleri yaşanıyor. Demokrasinin kısmen de olduğu parti kongreleri yerine genel merkezlerden yeni yönetimler görevlendiriliyor. 


İç çekişmelerin dışa yansımadığı AKP’de, yönetimden çok sayıda üyenin istifa etmesinin ardından Ankara’ya çağrılan Mahir Sönmez, yeniden il başkanlığı görevini üstlenmiş, listesini yaparak onaylatmıştı. 

İktidar partisi olmaları hasebiyle AKP’de yaşanan bu iç çekişme pek dışarıya yansıtılmamış “kol kırılır yen içinde” hesabı, herkes susmayı tercih etmişti. 

Oysa Mahir Sönmez’in il başkanı olmasına şiddetle karşı çıkan AKP eski milletvekili Tahir Öztürk, buna engel olamayınca geçen hafta yazdığımız zehir zemberek bir açıklama ile bir nevi intikam almıştı. 

Sönmez’in il başkanlığını kimin desteklediği, Başbakan nezdinde kimlerin kulis yaptığı ise Elazığ’da kulaktan kulağa fısıldanıyor. 

Tahir Bey’in basın açıklamasını dikkatle okursanız, satır aralarında kimleri kastettiğini net olarak anlarsınız zaten… 

Geçtiğimiz günlerde milletvekili ile “geçinemediklerini” özellikle de mebusun kendisini “takmadığını” söyleyerek istifa eden MHP İl Başkanı Behçet Susmaz’ın yerine de bu partide yeni bir atama yapıldı. 

Hafta içinde bir basın toplantısı ile yönetimini tanıtan Oğuzhan Demir daha önce Ülkü Ocakları ikinci başkanıymış… 

Siyasi tecrübesinin çok da olmadığını özgeçmişinden öğrendiğimiz Oğuzhan Demir’in, MHP’de son zamanlarda kırılan parçaları nasıl bir araya getireceği şimdi herkes tarafından dikkatle gözleniyor. 

Çok genç olmasını avantaja döndürmek için iyi bir liste yaptığı söylenen Demir’in, istişareye açık bir yönetim sergilemesi halinde başarılı olacağı siyasi çevrelerce ifade ediliyor. 

Şu an itibarıyla geçici olan bu yönetimin partiyi kongreye taşıyacağı, orada aday olup olmayacağının ise şartlara bağlı olduğu konuşuluyor. 

İlçe kongrelerinin ardından, merkez ilçe ve İl kongresini üç-dört ay içerisinde yapması beklenen MHP’de sancılı günlerin daha da bitmediği açık… 

Yeni yönetimin Elazığ’da siyasi çevrelerce nasıl tasvip göreceğini bekleyip izlemek gerekiyor. Özellikle Elazığ Milletvekili Enver Erdem’in bu süreçte ne derece etkili olduğu da bilinmiyor… 

Sancının yaşandığı bir diğer siyasi parti ise CHP… 

Seçimlerden bu yana, hatta kongre sonrası bile suların durulmadığı bu partide, mevcut il başkanına ciddi bir tepki var… 

İnsanlarla diyalog kurmamasından tutun, politika üretememesine kadar çok sayıda eleştiri yapılıyor. 

Ayrıca partinin doğal dengeleri açısından da İsmail Bey bir türlü kendini kabul ettiremedi. 

CHP’ye tarihinde en büyük oyu aldırdığını iddia eden Ali Özcan ve ekibi İsmail Bey’le sorun yaşıyor. 

Yine partinin Elazığ’daki etkili isimlerinden Polat Şaroğlu’nun bu yönetimle bir şey olmayacağını, yeni isimler bulunması gerektiğini yakın çevresine söylediği dillendiriliyor. 

Görülen o ki, önümüzdeki günlerde CHP’de de bir atama yapılması kimse tarafından sürpriz olarak karşılanmayacak… 

Hafta içerisinde görev değişikliği yapılan bir diğer siyasi partimiz ise HAS Parti’ydi… 

Saadet Partisi ve Has Parti’de yıllardır siyaset yapan İlyas Keskin, yerini Ramazan Ayhan’a bıraktı. 

Elazığ siyasetinin renkli isimlerinden İlyas Bey umarız siyasete sadece ara vermiştir. Onun gibi tecrübeli isimlere bu şehrin devamlı ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. 

Atama heyecanlarından sonra ilde, siyasi arenanın nasıl şekilleneceği merakla bekleniyor. Özellikle muhalefet yokluğundan yakınılan şehrimizde yeni isimlerin siyasete nasıl bir “renk” katacağını bekleyip göreceğiz. 


Son Not: Yaz aylarında su kesilmesi bir anlamda makul karşılanabilir. Ancak kışın ortasında “her şeyi en iyi başaran(!)” belediyemizin bunu da becerip şehri susuz bırakmasını gerçekten alkışlıyorum. 

Sitede çıkan haberin altına yorumlar yazan sevgili Elazığ halkının Süleyman Bey ve ekibinden ne kadar memnun olduklarını (!) hayır dualarından anlıyorum. Ama ne yazık ki “son pişmanlık fayda vermiyor…” 

Geçmiş ola…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.