MHP’DE YENİ DÖNEM BAŞLAR MI?

Partilerde kongre süreci devam ederken, AKP’den sonra Milliyetçi Hareket Partisi’nde de merkez ilçe kongresi yapıldı. 


Bu durumda il kongresine bir adım daha yaklaşılmış oldu. 

Pazar günü gerçekleştirilen kongrenin sonucu önceden belli gibiydi. 

Önceden derken bu çok önce anlamına gelmesin… 

Sadece Perşembe gününden belliydi. 

Çok önemli olayların olduğu bir hazırlık döneminden sonra en nihayet uzlaşma gerçekleşti ve partide daha önce çeşitli görevlerde bulunan Av. Abdulvahap Erdem merkez ilçe başkanı oldu. 

Mevcut ilçe başkanı Mevlüt Or’un seçilmesi kesin gözükürken, gelişen olaylar karşısında MHP’deki bu görev değişikliğinin ne anlama geldiğini önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz. 

Adaylık yarışında ilk açıklamayı yapan ve her türlü olumsuzluğa rağmen yönetim oluşturma gayretine giden İsrafil Top’un “birlik ve beraberlik” adına adaylıktan feragat etmesi son yıllarda siyasette görülmeyen bir fedakârlık örneğiydi. 

Aşağı yukarı bütün partilerde var olan “ben varsam partim var” mantığının MHP’de pek de geçerli olmadığının göstergesiydi bu… 

Bu kongrede satır başı olması gereken bir diğer husus ise MHP Elazığ milletvekili Enver Erdem’in hiçbir şekilde seçimlere müdahale etmemesiydi… 

Bunun anlamı, “sonucu değiştirmeye benim gücüm yetmez, karışıp da niye birilerini karşıma alayım” şeklinde değerlendirilebileceği gibi, “ben bu işlerin dışındayım, kazanan her aday benim başkanımdır” gibi de düşünülebilir. 

Her iki durumda da Elazığ’da siyasete devam edecek Enver Erdem için nasıl bir sonuç çıkar, il kongresine bakmak gerekir. 

Siyaseten bu seçimlerin bir kazananı ise 12 Haziran seçimlerinde MHP ikinci sıra adayı olan Yavuz Temizer’dir…

Hafta içinde Elazığ’a gelip adaylarla görüşen ve A.Vahap Erdem üzerinde uzlaşma sağlayan Temizer’i önümüzdeki günlerde Elazığ’ın siyasi hayatında tekrar göreceğiz demektir. 

Aynı zamanda MHP MYK üyesi olan ve Ankara’da ticaretle uğraşan Temizer’in seçim dönemindeki ateşli konuşmalarını hatırlayanlar yeni dönemde MHP’ye de bir canlılık katacağına inanıyorlar. 

2007 yılandan bu yana MHP’de Merkez İlçe Başkanlığını yürüten Mevlüt Or’dan sonra Pazar günü görevi devralan yeni yönetimin de “yeni” bir heyecanla ildeki siyasete hareket getireceğini söylemek mümkün… 

MHP’de artık bütün gözler önümüzdeki aylarda yapılacak il kongresine çevrilmiş durumda… 

Mevcut il başkanı Oğuzhan Demir’in tekrar aday olması beklenilen kongrede, başkanlık yarışının Pazar günü çıkan tablodan sonra çok adaylı gerçekleşmesi beklenmiyor. 

Ancak dengeler açısından yönetimin nasıl şekilleneceği MHP çevrelerince merakla takip ediliyor. 

Yeni isimlerin ve yeni yüzlerin siyasete renk kattığı kabul edilirse, MHP’de de Oğuzhan Demir’in yeni yönetiminde nasıl bir oluşum yapacağı artık bugünden itibaren herkesin kafasını kurcalıyor. 

Bütün bunların dışında ve üstünde, geçen yazımda bahsettiğim, bu şehrin ihtiyacı olan “sağlıklı muhalefetin” bir an önce başlaması herkesin temennisi… 

“Eski tas, eski hamam” görüntüsünün ne ile, ne de MHP’ye bir şey kazandırmayacağı gerçeğinden, bekleyip göreceğiz… 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.