MHP’DE SULAR DURULUR MU?

Bayram öncesi MHP’de yaşanan dalgalanmalardan sonra gözler bu siyasi partideki gelişmelere çevrildi.

MHP İl Başkanı Behçet Susmaz’ın zehir zemberek bir açıklama yaparak istifa etmesinin ardından Milletvekili Enver Erdem’in de toparlayıcı “alttan alıcı” sözler yerine, yangına körükle gitmesi işi daha da alevlendirdi.
Oysa İl eski Başkanı Behçet Bey istifasından sonra katıldığı bir TV programında değerlendirme yaparken, kelimeleri seçmekte bayağı zorlanmış, söylemesi gerekenleri söyleyememenin sıkıntısı yüzüne vurmuştu.
Özellikle 12 Haziran seçimleri öncesinde aralarında yaşananlar yüzünden Behçet Bey’in ne kadar sıkıntı çektiğini bilenlerdeniz.
Neyse, olan oldu…
İş bundan sonrasında…
İsterseniz kulislerde ve siyasi çevrelerde olanlardan hareketle durumu biraz toparlayalım.
Enver Erdem basın toplantısında, TV programlarında ve bayram konuşmasında parti içindeki çekişmelerle ilgisi olmadığını ne kadar söylerse söylesin, yakından olaylara müdahil olduğu bir gerçek…
Zaten olmaması da eşyanın tabiatına aykırı…
Bir ilin milletvekili olacaksın, partindeki çekişmelere veya gelişmelere kayıtsız kalacaksın, olur mu, kesinlikle olmaz…
Enver Bey’in yakın çevresindeki kişilerin, bazı iş adamlarını arayarak Ülkü Ocakları eski başkanı Bekir Ay’ın il başkanlığındaki listede yer almaları teklifi yapıldığı konuşuluyor.
Bekir Ay’ı Elazığ kamuoyu gibi bizde tanırız, severiz…
Siyasete uzun zamandır uzak olduğu için şu anki konumu hakkında fazla bir malumatımız yok.
Ancak Ülkü Ocakları başkanlığı döneminde başarılı bir performans sergilediği biliniyor.
Fakat burada başka bir sorun var… Bekir Ay’ın böylesine çalkantılı bir ortamda dengeleri nasıl sağlayacağı veya sağlayabileceği merak konusu…
Evet, il başkanı istifa etti ama merkez ilçe başkanı ve yönetim duruyor… Bekir Ay’ın bu yönetimle ve başkanla ne kadar uyum gerçekleştireceği bilinmiyor.
Bir diğer ve asıl mesele, Ankara’nın böylesine bir oluşuma nasıl bakacağıdır…
Hazırlanacak liste Ankara’nın önüne konulduğu zaman onaylanacak mıdır?
Ya da liste hazırlama gayretiyle ortada olanlara böyle bir görev Ankara tarafından tevdi edilmiş midir?
Kongreye kadar geçecek beş-altı aylık sürede Bekir Ay ve yönetimi kızgınlıkları ve kırgınlıkları önleyip, yeni bir il başkanı bulabilecekler midir?
Yine kulislerde, önümüzdeki hafta Ankara’dan gelecek Genel Merkez yöneticilerinin sorunun çözümü için görüşmeler yapacakları konuşuluyor.
Bu kadar varsayım arasında bizce ağabeylik yapacak birilerinin, özellikle de milletvekilinin, yükselen tansiyonu düşürücü çalışmalar yapması herkesçe bekleniyor.
Seçimlerden bu yana geçen sürede belli çevrelere karşı koyduğu tavrı sürdüren Enver Erdem’in artık küslüğü, kırgınlığı bir yana koyup, gerekirse tek tek veya büyük bir istişari toplantı yaparak sorunu masaya yatırması bekleniyor.
Yakın tanıyanların zekâsından şüphe etmedikleri Sayın mebusun “olanlar bana yeter, gerisi önemli değil” tavrını süratle terk etmesi gerekmektedir.
Kimse unutmasın ki, büyük bir mazisi olan Milliyetçi Hareket Partisi çoklarını görmüştür, çoklarını da unutmuştur…
Unutulmamak için, kalıcı eserler bırakmak gerekir…
Not: Siyasete dalarak Elazığ’ın asıl gündeminden uzaklaştığımın farkındayım. Araya başka bir şey girmezse haftaya da şu büyük şehir olma işini masaya yatıralım. Yoksa arada kaynayıp gidecek, emek çekenlere de haksızlık olacak…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.