MHP’DE NELER OLUYOR?

Bu seçime en erken ve en sistemli hazırlanan partinin MHP olduğunu düşünüyorum. Mevcut Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ile köprülerin atılmasından hemen sonra MHP yöneticileri rotalarını çizdiler.

22 Temmuz 2007 seçimlerinin hemen ardından göreve gelen Servet Gürgözeler ve ekibi takip ettiğimiz kadarıyla çok bilimsel ve sistemli bir çalışma yürüttü.

 

Seçim sonuçlarının belli olmasından hemen sonra 29 Mart mahalli seçimleri ile ilgili çalışmaları başlattılar. Üniversiteden akademisyenler ile desteklenerek oluşturulan AR-GE de, sorunların belirlenmesini müteakip yeni bir yapılanmaya gidildi.

 

Oluşturulan Mahalle Teşkilatları marifetiyle, uzun zamandır koparılmış bulunan taban ile diyalog yeniden başlatıldı. Enerjisini nereden aldığına kimsenin aklının ermediği İl Başkanı Servet Gürgözeler, o kadar yoğun bir tempoda çalıştı ki, etraftan bazıları bu sürate ayak uydurmakta zorlandı.

 

Gerek il merkezinde ve gerekse ilçeler ve beldelerde yoğun bir hareketlilik gözlendi. O kadar ayrıntıya gidildi ki zaman zaman bu parçalar bir araya getirilmekte güçlük çekildi.

 

Bu dönemde İl Başkanı Servet Gürgözeler in çok yakınındaki ekibin fikirlerine ziyadesiyle önem verdiğini ve özellikle basın ile olan ilişkilerini üst düzeyde bulundurduğuna şahit olduk.

 

Programı ne kadar yoğun olursa olsun basından gelen her türlü görüşme talebi ile bizzat ilgilendi, basın toplantılarında Elazığ da hiç yapılmamışları gerçekleştirdi. Konuşma metinlerinin önceden hazırlanıp basın mensuplarına verilmesi, kahvaltılı basın toplantıları, köşe yazarları ile zaman sınırlaması olmadan yapılan toplantılar belki de Elazığ da basın mensuplarının alışılmadığı şeylerdi.

 

Bir buçuk yıla sığdırılan ve Elazığ da MHP açısından yeniden sağlanan güven ortamından sonra, sıra adayın belirlenmesine gelmişti.

 

Burada da MHP nin iyiden iyiye ince eleyip sık dokuduğunu takip ettik. Elazığ ın bütününde yapılan ve "Nasıl Bir Başkan" adı altında yürütülen anket çalışmasında kamuoyunun arzu ettiği aday profilini belirlediler.
İsim olmadan, sadece adayın niteliği ve niceliği üzerine yapılan bu çalışma, büyük merkezlerde gerçekleştirilen çalışmanın küçük bir örneğiydi.

 

Adayın "profili" tespit edildikten sonra isim bulmak MHP açısından hiç de zor olmadı. Elazığ da üç yıl boyunca Özel İdare Genel Sekreterliği yapan, AKP hükümeti tarafından görevden alınarak Malatya ya Vali Yardımcısı olarak atanan Enver Erdem MHP Belediye Başkan adaylığı için en uygun isimdi.

 

Yapılan görüşmeler neticesinde Elazığ da adayını ilk açıklayan MHP, kamuoyundan aldığı büyük destek ile çalışmalarına başladı.

 

Enver Erdem in şehrin genelinde nasıl bir hava yakaladığını buraya sığdırma imkânımız kalmadı. Adayların bireysel performansı ile ilgili gözlemlerimi başka bir yazıda anlatacağım.

 

Sağlıcakla kalınız

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.