MHP KARIŞTI

Bu hafta, malum bayram haftası…

Ben de bugün sizlere rahatlatıcı, ferahlatıcı, gerginliğinizi alacak bir bayram yazısı yazmayı planlıyordum.
 
Yazımın şablonunu her zamanki gibi hazır ettim, içini doldurmaya hazırlanıyordum ki, MHP İl Başkanı Behçet Susmaz zehir zemberek bir açıklama yaparak istifa etti…
Aslında çoktandır bilinen bir huzursuzluğun sonucunda beklenen bir istifa olmasına rağmen, Elazığ gündemine çok sert düşen bu haber üzerine ben de yazımın konusunu değiştirmek zorunda kaldım.
 
Behçet Susmaz Elazığ kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim…
İki dönem –birincisi 12 Eylül 1980 ihtilalının gadrine uğrayarak yarım kalsa da- belediye başkanlığı yapmış, her daim Elazığ siyasetinin içerisinde bulunmuş biri…
Biraz şaibeli de olsa kongre ile geldiği İl Başkanlığında pek de büyük başarılar sağlayamadı…
12 Eylül Referandum oylamasında “hayır” için gayret göstermesine rağmen sonuç hayal kırıklığı…
 
Bunun hemen peşinden gelen 12 Haziran milletvekili seçimlerinde ise, üç mebus çıkarma hedefiyle başlanan seçimden kıl payı bir milletvekilliğiyle yetinildi…
Behçet Susmaz’ın bir yerel TV’de söylediği “oyların bir önceki milletvekili seçimindeki (22 Temmuz 2007) 16 binlerden, 45 binlere taşındığı ve başarı yakalandığı” iddiası, iddia olmaktan öteye geçmemektedir. 
 
Eğer bir karşılaştırma yapılacaksa, 29 Mart 2009 seçimlerinde İl Genel Meclisinde alınan 50 bin küsur oyla, 12 Haziran Seçimlerinin bir karşılaştırmasının yapılması gerekmektedir.
MHP’nin yükseliş trendi yakaladığı ve bütün olumsuz şartlara rağmen Behçet Bey’in bahsettiği 16 binlerden 50 binlere taşınan seçim sonucunda 12 Haziran’da yükselişin devam etmesi bekleniyordu.
 
Ancak o günleri hatırlayanlar, İl başkanı ile birinci sıra milletvekili adayı Enver Erdem arasında yaşananları “Pehlivan Tefrikası” gibi anlatıyorlardı.
 
Bugün gelinen noktada Behçet Susmaz’ın milletvekili Enver Erdem’in parti yönetimini “takmadığı” gerekçesiyle istifa etmesi Elazığ siyasetini yakın takip edenler için pek yeni bir havadis olmadı.
Daha seçimi kazanmadan, İl Başkanı ile çalışmayacağını, onu tanımadığını bar bar bağıran milletvekilinin seçildikten sonra başkana “biat” etmesi zaten beklenmiyordu.
Ancak burada önemli olan bundan sonra ne olacağıdır…
 
MHP Genel Merkezi, ilçe kongrelerinin Aralık 2011-Ocak 2012, İl kongrelerinin Mart-Nisan- Mayıs 2012 aylarında tamamlanarak 8 Kasım 2012 tarihinde Kurultay yapacağını önceden bildirmişti…
Bu durumda olağan kongreye bu kadar kısa bir süre kaldığı göz önüne alınırsa, Elazığ MHP İl Başkanlığına yapılacak bir atama ile kongre sürecinin tamamlanacağı gözüküyor.
 
Milli Görüş camiasında her kaos çıktığında, başkan arandığında nasıl akla İlyas Keskin geliyorsa, MHP’de de böyle durumlarda hatırlananlar var ama ben bunu şimdilik yazmayacağım.
Ataması yapılan kişinin kongrede aday olup olmayacağını bugünden kestirmek çok zor…
Normal şartlarda yapılacak bir kongrede Behçet Susmaz ve arkadaşlarının yazdığı bir delege yapısı ile gidilecek seçimden nasıl bir netice çıkacağı bellidir.
 
Bu şartlarda “kim, nasıl aday olur “onu bekleyip görmek gerek…
Ama görünen ve bilinen şu ki, Elazığ siyasetini çok yeni gelişmeler bekliyor…
Bu arada AKP İl teşkilatında meydana gelen istifalar üzerine, il yönetiminin yenilenmesi maksadıyla İl Başkanı Mahir Sönmez’e yeniden yetki verildi. AKP’nin yenilenmiş yönetiminin nasıl olacağını da bayram sonu göreceğiz gibi…
 
Her şey bir yana “bayramınız kutlu olsun…”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.