KANAL 9 GERÇEĞİ

Seksenli yılların sonunda Elazığ’a kesin dönüş yaparken hayalimde tek bir şey vardı. Yerel olarak yayın yapan bir gazeteyi Elazığ şartlarında en az beş bin satan hale getirmek ve daha sonraki aşamasında bunu bölgede okunan bir gazete durumuna yükseltmek.


Bunun en büyük örneklerinden ikisi de bana hep yol gösterici olmuştu. Biri İzmir’de yayın yapan ve bırakın İzmir’i Türkiye’de ağırlığı olan Yeni Asır Gazetesi, diğeri ise Bursa’daki Olay gazetesi…

90’dan itibaren Elazığ’da yazdığım gazetelerde bunu gerçekleştirmek çok zordu… Mahalli basın anlamında oldukça eski bir tarihe sahip Elazığ’da ne yazık ki gazetecilik meslek olarak pek oturmamıştı… Bunun ayrıntılarını başka bir gün yazarım…

Yılların verdiği alışkanlıkları da bir çırpıda değiştirmek hiç kimsenin harcı olmadığı gibi benim de haddim değildi. Denemedim mi, vallahi çok denedim, ama istediğim gibi kısa bir sürede sonuç almak imkânsızdı…

Ama 90’lı yılların ortasında bu büyük hayalim kısmen de olsa gerçekleşti. Zırhlıoğlu Pasajı’nın küçücük bir dükkanında Yunus Çelik’in çıkartmaya cesaret ettiği Yeni Çağ Gazetesi’nde, ilk çıktığı günden itibaren rahmetli Şeref Tan Hoca ile birlikte kısa bir süre içerisinde –haftalık olmasına rağmen- 1000’in üzerinde tiraj yakalamak rüyalarımda bile görsem inanamayacağım bir durumdu.

Birkaç inanmışla beraber çıkılan yolda ilin kalem erbaplarının tamamının yazı yazması müthiş bir olaydı. 

Yeni Çağ o ruhla devam etse belki de o büyük ideale ulaşmak işten bile değildi. Ancak günlüğe döndükten sonra satışının aynı noktalarda kalmadığını biliyorum.

İşte o müteşebbis ruhu içinde her zaman barındıran ve yaptığı yatırımı büyük şehirlere götürse çok daha fazla kazanç sağlayacak Yunus Çelik, ulusal yayın yapacak Kanal 9’u Elazığ’a kazandırdı.

Yanında kendisine her zaman destek olan ve Yeni Çağ’da gazetecilik anlamında pişen, işkolik Bahtiyar Ersoy yönetiminde Kanal 9 yayına başladı.

Bu gerçek anlamda bir maceraydı. Elazığ’ın ekonomik büyüklüğünü bilen herkes, bir yayın kuruluşunun reklamlarla yaşadığını düşününce, uydudan yayın yapan bir TV’nin nasıl ayakta duracağını merak etmeye başladı.

Ama bütün olumsuzluklara rağmen Kanal 9 yayınına devam ediyor. Seyredilmesi için daha çok kesime duyurulması gerekiyor. Öncelikle yurt içinde ve yurt dışındaki dernekler vasıtasıyla kanalın yayına başladığı oradaki hemşerilerimize iletilmeli…

Yaz aylarında gittiğim birçok ildeki Elazığlılar Kanal 9’un Elazığ’dan yayın yapan bir kanal olduğunu bilmediklerini ifade ettiler.

Bu arada kanal 9’un da artık emekleme dönemini bir an önce tamamlayarak yürümesini, hatta koşmasını istiyorum. 

Daha kaliteli program yapmak için mali yönden güçlü olmak gerektiği doğrudur. Mali yönden güçlü olmanın yolu da çok fazla reklam almaktan geçiyor. Reklam almanın birinci şartı ise kanalın çok seyredilmesidir. Bu bakımdan herkesin kanalı haberdar olmayanlara duyurması ve seyredilmesine imkân sağlaması gerekmektedir.

Gerek Elazığ’daki ve gerekse dışarıdaki iş adamlarımızın ise reklamlarını verirken Kanal 9’u gözetmelerini beklemek sanırım hakkımızdır.

Televizyonlar için yaz ayları ölü sezonlardır. Yazlıkta, dışarıda olan insanlar TV başında daha az zaman geçirmektedirler. 

Bunu bilen televizyoncular da yaz aylarını tekrarlar ile geçirirler. Kanal 9’unda yaz rehavetini bir yana bırakarak iddialı programlarla seyircinin karşısına çıkma zamanı gelmiştir.
Kaliteli programlar yapılınca ve seyredilme oranı yükselince Kanal 9’un hak ettiği yere geleceğine inanıyorum.

Yaşaması, güçlenmesi ve ayakta durması gereken bu kanala hep birlikte sahip çıkılması gerekmektedir. Yoksa yarın birçok şeyde olduğu gibi “olmadı bırakıyoruz” denilmesinin sadece ve sadece Elazığ’a zararı dokunur, benden söylemesi…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.