HAYIRLI OLSUN

Çok hareketli, çok iddialı, merakla beklenen bir seçim sona erdi... Kesin sonuçlar henüz açıklanmasa da Elazığ da seçimin AKP tarafından açık ara kazanıldığı görülüyor.


Seçimlerin sosyolojik incelemesini daha sonraya bırakalım. Zira sağlam bir kafayla yapılacak yorumun daha sağlıklı olacağı düşüncesindeyim.

Şu an itibarıyla söylenecek olan Süleyman Bey in Elazığ ı bir beş yıl daha yöneteceğidir. Geçen beş yıldan Selmanoğlu nun nasıl bir ders çıkardığını zaman gösterecek, ancak "görünen köyün kılavuz istemeyeceği" gerçeğinden hareketle, gerek ekip, gerekse seçim sürecindeki söylemlere baktığımızda pek de iyimser olmadığımı söylemek zorundayım.

Yanılmayı isterim tabii, ama şu anda görünen manzara aynen böyledir.

Sandıktan çıkan rakamlar bize Elazığ ın kendisini yönetecek insanları seçerken hangi kıstaslara göre oy verdiğini de çok açık göstermemektedir. Vatandaşın içerisinde gezdiğimizde bize söyledikleri ile sandık başına gittiğinde yaptığı tercih arasında büyük bir tezat gözüküyor. Milli iradeye ve milletin kararına uymak herkes gibi bizim de görevimiz. Bundan kimsenin bir endişesi olmasın, ancak iletişimin ve devlet imkânlarının iktidar lehinde bu kadar güçlü kullanıldığı bir ortamda demek ki fazla bir şey de yapılamıyor halkın bilinçlenmesi noktasında...

Bu saatten sonra herkese düşen, oturup seçim sonuçlarını ciddi bir şekilde analiz etmektir. Hem kaybedenlerin hem de kazananların bu rakamlar üzerinde düşünerek hangi mesajların verildiğini hesap etmeleri lazımdır.

Her seçimin bir hikayesi vardır. Bu seçimin hikayesini de yazacağız, yazacaklar. Seçim kampanyasında neler oldu, kim onurlu bir kampanya takip etti, kim kavga üzerine kurdu çalışmalarını?

Yerel seçimlerde iktidar avantajlıdır, doğru ama muhalefet de 2004 ten beri başta olan iktidarı hırpalama konusunda hazırlıklı olmalıdır. Acaba muhalefet bu konuda yeterince doyurucu muydu?

Muhalefetin seçim öncesi sıkça dillendirdiği "yolsuzluk" silahı ne derece etkili kullanıldı acaba?

Mevlana nın dediği gibi "Dün dünde kaldı cancağızım, şimdi yeni şeyler söylemek lazım."

Seçimde herkes "eteğindeki taşı döktü"...Ama siyaset devam ediyor ya da klasik söylemle hayat devam ediyor...

İlimiz içinde, Türkiye içinde yeni sözleri yeni konuları gündeme taşımak lazım. İlçe ilçe sonuçları değerlendirmek, ille ilgili tespitlerde bulunmak lazım...

Kim nereye neden kaybetti, kim nereyi nasıl aldı... Bunların hepsini masaya yatırmak lazım.

Ancak Elazığ seçimlerinde bir önemli vurgu yapılması gerekenin de mahalli basın olduğu kanaatindeyim.

Gerek TV ler, gerek gazeteler ve gerekse internet siteleri ile ilgili şahsi kanaatlerimi ileriki günlerde yazacağım.

Ancak, seçim kampanyalarının başından bu yana bize mevcut iktidar ve belediye başkanı hakkında her türlü şeyi söyleyenlerin bu sonuçları gördükten sonra kınayı nerelerine yakacaklarını bilemiyorum.

Yine gördüğünüz gibi kafaya takacak bir şey buldum...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.