ERDEMLİ DAVRANIŞ

Bu köşede sürekli olumsuzlukları okumaya alışmış sizlere bu kere de bir iyilikten, güzellikten, hayırlı icraattan söz edelim dedim.

Yıllardır Ankara’ya gönderdiğimiz ve kendilerinden dört yıl boylunca umut kestiğimiz milletvekillerimizden biri ilk kez ses verdi. 
 
MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem, önce 3 Kasım 2011 tarihi itibarıyla TBMM’ye bir önerge sundu. Erdem, önergede, Elazığ’da bölge adliye mahkemesi kurulup kurulmayacağına ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den, elektrik borcu sebebiyle Uluova’daki sulama birliğinin kapanması neticesinde yaşanan mağduriyete ilişkin Orman ve Su İşleri bakanı Veysel Eroğlu’ndan, Ağın köprüsünün inşaatının durdurulmasına ilişkin de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan yazılı cevap istedi.
Sayın bakanlar önergeye henüz cevap vermediler, ne diyeceklerdir bilemiyoruz. Ancak MHP milletvekili Erdem bununla da yetinmedi, işte o yıllardır beklediğimiz sesi meclis kürsüsüsün de verdi. 
 
Gündem dışı söz alarak şehrin yıllardır kronikleşmiş meselelerini kısa bir zaman dilimine (10 dakika) sığdırmaya çalışarak ülke gündemine taşımaya çalıştı.
Erdem’in bu icraatlarıyla ilgili sonuçları aldıkça Elazığ kamuoyuyla paylaşacağız.
Ancak daha önce defalarca yazılarımıza konu olan ve MHP Milletvekilinin de sorduğu şu Ağın köprüsü ile ilgili bir-iki kelam edelim. 
 
Keban Barajı yapılınca Elazığ ile ilgisi kesilen Ağın ilçesi 40 yıla yakın bu köprüyü bekliyor. Her gelen hükümet yetkilisine konuyu taşımalarına rağmen yıllarca somut hiçbir adım görmemişler.
Ağınlı siyasetçiler bir şekilde hükümete girseler bile köprü umurlarında bile olmamış.
Ve en nihayet 2002’de Ağınlı olmayan ama Ağın’da doğmuş Mustafa Gül’ün ön ayak olması, koalisyon hükümetinin konuyla ilgili bakanın da MHP’li olması sebebiyle şans bu sefer Ağın’dan yana gülmüş ve köprünün temeli atılmıştı. 
 
Ama gelin görün ki aradan geçen on yıla yakın zamanda, bir yıl da yapılananın yarısı bile yapılmamış, yüklenici firma şantiyeyi de almış götürmüştü.
Her sene yapıldı, yapılacak, ihale oldu olacak masalları ile uyutulan ve oyları çalınan Ağınlılar, şimdi yeni bir umut ile yine beklemeye başladılar.
Olurmu olmaz mı bilemiyorum, ancak artık yılan hikâyesine dönen konunun bir an önce neticelenmesi gerektiğine inanıyorum.
Konuyla ilgilenmek yerine Ağın’da arabası bulananlardan “haraç” gibi vergi alan belediye başkanı ile ilçe yöneticilerinin biraz daha aktif olmaları süreci hızlandıracaktır.
Tabii icra mevkiinde olan hükümetin milletvekillerinin de işin bir ucundan tutmaları elzemdir.
Enver Erdem’in gösterdiği performansı Elazığ adına diğer milletvekillerinden beklemek Elazığlıların hakkı olsa gerek… 
 
Kıskançlığın gereği yok… Bu köşede yanlış yapan herkesi eleştiren biri olarak gördüğümüz olumlu işleri de söylemek zorundayız.
Ama bizim gösterdiğimiz cesareti ne yazık ki başkaları beceremiyor.. 
 
Hafta sonu Kanal 23 ekranlarında yayınlanan bir tartışma programında Belediyede Yazı İşleri Müdürü olduğunu öğrendiğimiz bir zat, sırf Enver Beg’in mecliste yaptığı çalışmaları küçümsemek ve kendi milletvekillerini yüceltmek adına bir şeyler söylemeye çalıştı.
Ne söylediği veya söylemek istediği de pek anlaşılmayan bu zata oradaki konuşmacılar gereken cevabı zaten verdi.
Ancak ben bu şahıs adına oldukça üzüldüm.
Niye mi? 
Söyleyecek sözü olmayan insanların, bir şey söyleme adına ne kadar zorlandığını görünce üzüldüm.
Tanımam, bilmem kendisini…
Ama sırf birilerine yaranmak adına bu kadar zorlanmasına gerek yoktu…
Söz bu programdan açılmışken, kendisini sevdiğimiz Erkan Köse’nin söylediklerini zorlanmadan daha net ifade etmesi güzel olacak diye düşünüyorum.
Lafı eveleyip gevelemenin güzel konuşmayla ilgisi yok.
Tam tersi, güvenirliği yitirmeyle alakalı bir netice doğar ki, sanırım Erkan kardeşim böyle bir sonuç da istemez…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.