Elazığ'ın Anketi

Seçim sonuçlarıyla ilgili rastgele konuşmayı doğru bulmam… Bu sebeple elimde mutlaka bir veri olmalı ki, sağlıklı yorum yapabileyim…

İşte bugün, en sağlam sonuçlar elimizde…

Elazığ’ın en çok okunan sitesi Elazığ Haber, okuyucularına yeni bir hizmet sunuyor…

Kendi imkânlarıyla ve bu işin bana göre Elazığ’daki en iyi ve tek ustası Nurhat Hoca’nın yönetiminde “Elazığ’da yarın seçim olsa ne olur?” başlıklı anketini yaptı ve siz değerli okuyucularımızın bilgisine sundu…

Anketteki rakamları sitemizde görmüşsünüdür… Bunlarla bir daha yazmayacağım, ama bu rakamlardan çıkan sonucu okumaya çalışacağım.

Anket uygulanan 481 kişi, Elazığ’daki yerel seçimde oy kullanacak seçmen göz önüne alındığında ideal bir rakamdır. Genel olarak seçmen sayısının yüzde onu baz alınarak yapılan bu tür çalışmalarda, Elazığ Haber’in 481 kişiye yüz yüze ulaşması kesine yakın bir neticeyi bize vermektedir.

Kırk mahallenin yarısında anket konusunda uzmanlaşmış gençlere yaptırılan bu ankette, demografik özellik açısından birbirine benzeyen mahalleler tek olarak düşünülmüş ve ona göre ziyaret edilmiştir.

Burada belki tenkit edilecek bir şey, ankete katılan kadın sayısının azlığı düşünülebilir. Ancak. Elazığ’da kadınların tercihlerini genel olarak eşlerinin partisi yönünde kullandıkları gerçeğinden hareketle, soru sorulan yüzde on beş kadın deneğinde sağlıklı bir sonuç vereceği yönünde bir sonuca ulaşılabilir.

Belki burada en çok sorgulanması gereken şeylerin başında, 2009 yerel seçimleri ile 2011 genel seçimlerindeki tercihlerin büyük ölçüde kaymış olmasıdır…

Kararsızların dağıtımından sonra bile AKP oylarının yarı yarıya azalmış gözükmesi veya seçmen tercihinin değişmesini başka bir yazıya konu yapalım.

Ancak 2011’deki genel seçimlerin mahalli seçimlerle karıştırılmaması gerekir… Çünkü yerel seçimin kendi has kuralları ve oy tercihleri vardır.

Yine bu sonuçlardan çıkan en önemli verilerden bir tanesi de, seçimin iki odaklı olacağı yönündedir.

Evet, seçim AKP ile MHP arasında gözüküyor…

Aday ve partileri ileriki yazılarımda ayrıntılı olarak tahlil edeceğimden yine anketin genel sonuçları üzerine kafa yormaya devam edelim.

İki kutuplu bu seçimde her iki parti arasında seçime iki buçuk ay kala üç puan civarında bir fark gözükmektedir.

Kapanır mı, yoksa daha da mı açılır, bunu ilerleyen zaman içerisinde adayların ve teşkilatların performansı belli edecektir.

Çünkü kararsız olan yüzde 15 civarındaki seçmenin yine yüzde 34’ü adayları tanımadığını beyan ediyor…

Projeleri bilmediğini söyleyen yüzde 11’lik bir seçmen kitlesi de var ki, doğaldır, süreç yeni başladığı için ve kampanya hızla devam ettiğinden seçmenin tercihlerini netleştirmesi zaman alacaktır.

Anketteki çaprazlama sorgulama ile ilgili neticeleri yazmaya yerim kalmadı.

Partiler, dünyada da ülkemizde de artık seçim stratejilerini belirlerken bilimsel yöntemlere ve kamuoyu araştırmalarına büyük önem veriyorlar.

Başbakanın masasına haftada iki anketin mutlaka konulduğu ve haftalık gidişatı buna göre şekillendirdiğini söylersem gerisini anlarsınız artık…

Sonuç olarak, adayların ve siyası partilerin, hatta seçmenin yaptığımız bu anketten çıkaracakları büyük sonuçlar vardır…

Bir kısmını özet olarak ve yerimin yettiği ölçüde yazdım, fazlasını istiyorsanız, bizi takip etmeye devam ediniz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.