ÇOK ŞÜKÜR BİTTİ

Ağın’da 29 Mart’ta iptal edilen seçimler geçtiğimiz Pazar güzü yapıldı ve bitti. Daha önceki yazılarımızı takip eden okuyucularımızın çok iyi hatırlayacakları gibi iki kutuplu bir seçimin yaşanacağını ifade ettiğimiz seçimler gerçekten de AKP ile MHP arasında geçti.


İktidar olmanın bütün gücünü kullanan ve olabildiğince Ağın’a yüklenen AKP, seçimin galibi oldu.

Bu süreçte spordan sorumlu Devlet Bakanı olmak üzere çok sayıda milletvekilini, hatta Elazığ Belediye Başkanı’nı (ne alakası varsa) ilçeye götüren AKP, 120 civarında bir farkla seçimi kazandı.

Bilindiği gibi Ağın’da 29 Mart’ta yapılan seçimlerde AKP bir oy farkla seçimi kazanmış, MHP’nin çeşitli usulsüzlük iddiaları üzerine yaptığı itiraz İl Seçim Kurulunca yerinde görülerek iptal edilmişti. AKP’nin YSK’ya yaptığı bozma itirazı ise ciddiye alınmamıştı.

Ancak 29 Mart seçimlerinde 32 oy alan DP adayı Ergün Yılmaz MHP lehine adaylıktan çekildiğini açıkladı. Yine 46 oy alan BTP’nin ilçe başkanı MHP’yi desteklediğini MHP’nin yaptığı mitingde halka duyurdu.

Burada kilidi çözecek olan geçen seçim 117 oy olan CHP’nin kimi destekleyeceğiydi. Evet, CHP bu seçimde sadece 10 oy aldı. Geriye kalan 107 oyun kime gittiği çok açık olarak görülüyor.

29 Mart’a göre oylarını 90 artıran MHP’ye karşılık, AKP adayı 200 civarında artırarak daha önce CHP’ye verilen oyları kendinde toplamıştır.

Şimdi üzerinde asıl düşünülmesi gereken noktalardan biri budur. Bir sosyal demokrat partinin seçmeni düşünce yapısı olarak kendine taban tabana zıt bir iktidar partisinin adayını niye destekler? Kaldı ki 29 Mart seçimlerinde Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde CHP, özellikle kazanamayacağın bildiği yerlerde MHP adaylarına destek vermiştir.

O zaman Ağın’da niye acaba CHP oyları blok olarak AKP’ye gitmiştir? Burada asıl sorgulanması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum.

Ağınlının iktidar partisinin adayını seçmesinde bir diğer önemli etken de ilçenin en büyük problemi olarak görülen köprü meselesinin ancak iktidar gücü ile çözüleceğine inanılmasıdır.

Ağın’a gelen yetkililer köprünün 2010 yılında biteceğinin sözünü verdiler. Biter mi bitmez mi onu zaman gösterecek. Çok uzun bir süre yok şunun şurasında 40 yıldır bekleyen Ağınlılar bir sene daha beklerler. Temennimiz tabii ki köprünün tamamlanmasından ve Ağınlıların çektiği sıkıntıların bitmesinden yanadır. Ancak iktidarda oldukları yedi yıla yakın bir sürede köprüye bir çivi bile çakmayanların, Ağın’da Belediye Başkanlığını elinde tutanların beş yılda bir harekette bulunmayanların bir senede köprüyü nasıl bitireceklerini anlamak çok zor…

Böyle bir marifetleri vardıysa, bugüne kadar niye yapılmadı acaba? Kaldı ki 2009 yılı bütçesinde köprü için bir liralık bile ödenek koymayanların hangi kaynak ile köprüyü tamamlayacağını da merakla bekliyoruz.

Seçimin iptalinin Ağın’a ziyadesiyle yaradığı bir gerçek… Ömründe Ağın’ın adını duymayanların Ağın’ı suyolu yapmaları ilçeye yaramıştır. Yollar tamir edilmiş, ileriye dönük sözler verilmiş, çok sayıda kişi işe alınma umudu taşımıştır.

Şimdi artık sözlerin tutulma zamanıdır. İş vaadi ile oyu alınan gençlere iş ve en önemlisi Ağınlının yıllardır özlemle beklediği köprüsünün acilen tamamlanmasının vaktidir.

Oyalama taktiği ile yarın köprünün başına iki traktör kum, üç el arabası yollayıp köprüyü devam ettiriyoruz gibi bir hikâyeye gördüğüm kadarıyla Ağınlının karnı tok gibi…

Somut ve net şey bekliyorlar…

Evet, Ağın kararını iktidardan yana kullanmıştır. Düşüncesi de tamamen iktidarın hizmet gücünden yararlanmaktır.

Biz verilen sözlerin ısrarlı takipçisi ve gözlemcisi olacağız. Umuyoruz ve bekliyoruz sorunların en kısa sürede çözülmesini…

Aksi takdirde il genelinde olduğu gibi Ağın’ı da yazmaya ve o uzak diyara dikkat çekmeye devam edeceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.