ÇOK EĞLENİYORUM ÇOK

 

Televizyonda akşam haberlerini hiç kaçırmam.

Gerek ülke gündemini ve gerekse şehrimde olup biteni öğrenmek adına eskilerin deyimiyle akşam ajansını mutlaka takip ederim.

Hele seçimlere kısa bir süre kala siyasetin nabzı nasıl atıyor diye merak etmeyene ben deli derim.

Şu son günlerde partilerinden aday adaylıklarını açıklayanları seyrederken müthiş keyif alıyorum.

İl için “hizmete talip olanlar” beraberinde kalabalık bir taraftar grubuyla postane önünde toplanıp parti binasına doğru muzaffer bir komutan edasıyla yürümüyor mu, “işte bu” diyorum şehrimi kurtaracak kahraman…

Sıra geliyor daracık parti merkezinde sıkış sıkış toplanarak aday adayının konuşmasını dinlemeye…

Genellikle önceden hazırlanan ve internetten araklanmış konuşmadaki şehir adları değiştirilerek okunan –ama okunamayan- metin seyirciler tarafından sıkılarak dinleniyor. Kamera çekiyor diye kötü bir görüntü verememek için herkes dikkatli oturmaya gayret etse de, esnemelere engel olunamıyor. Zira uzadıkça uzayan konuşma, hiçbir şey ifade etmeyen yazı, monoton bir ses tonuyla da okununca uyku gelmesine sebep oluyor.

Zar zor okunan açıklamadan sonra, sıra dosyanın parti yetkilisine teslimine geliyor. İki taraf da gülümseyerek öpüşüyorlar ve dosya veriliyor… Asıl mutlu anlar da ondan sonra başlıyor.

Parti binasına birlikte geldiği çoğu akraba olan taraftarlar sıraya dizilerek aday adayını tebrik etmeye başlıyor. Ondan sonrasını kamera çekmediği için filmin sonu bilinmiyor.

Bir de ilçe belediye başkan aday adaylarının tanıtım töreni var ki o daha da evlere şenlik bir manzara…

Yine bir yerlerden araklanarak hazırlanmış metin var aday adayının elinde… Önceden okumadığı ve prova yapılmadığı için kekeleyerek, vurgulara dikkat edilemeyerek okunuyor. Toplanan kalabalık esneyerek, oflayarak, puflayarak dinliyor.

Belli ki, çoğu yeri internetten alınıp aday adayının eline tutuşturulduğu için, il için hazırlanan metni ilçeye uyarlamayan aşırmacı, “ilimizi birlikte yöneteceğiz” cümlesinin ilçe halkı için ve televizyon başındaki dinleyiciler için ne anlama geleceğini hesap etmemiş.

Okuyor da okuyor…

Okumayı bitirince büyük bir yükten kurtulmuşçasına, o da dosyasını veriyor ve öpüşme faslı başlıyor…

Bu kadar yıldır seçimleri takip ederim, aday adayının enflasyonunun yaşandığı böyle bir seçimi ilk gördüm…

İli bırakın ilçelerde bile o kadar çok kişi müracaat ediyor ki, bizim için kendini ateşe atan bu kadar insan gözlerimi yaşartıyor.

Hele kırk yıllık görüşünü bir yana bırakan ve başka partiden aday olan birileri var ki onları hayret bir yana, ibretle seyrediyorum. “Siyasette saf değiştirirken zamanlamanın önemi”ne dikkat etmeyen bu zatlar rezilliğin dik alasını yaşıyorlar.

Elli yaşına kadar çok farklı yerlerde olan bu kişiler, hangi saiklerle bilinmez bir anda hidayete erip gücün yanında yer alıyorlar.

Bu değişikliği de mesaj çekerek herkese olduğu gibi bana da göndermeleri çıldırtıyor insanı. Toplu mesaj olduğundan telefonlarını bilmiyorum, yoksa bir dostumun yaptığı gibi ben de telefon açıp “Allah aşkına bana bir daha mesaj yollama, makineme virüs bulaştırıyorsun” cümlesini söyleyeceğim. Belki de daha ağırını…

Ama ne olursa olsun, daha aday belirleme gerçekleşmese de şu günler çok keyifli geçiyor çoook…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.