CEMRELER DÜŞTÜ

Üçüncü cemrenin toprağa da düşmesiyle şükürler olsun bu seneki kışı da tamamladık. Aslında kimsenin bu cemrenin nereye ve nasıl düştüğünü gördüğü yok ama “düştü” dedikleri için biz de inandık iman ettik.

Cemrelerin peş peşe düşmesi gibi adaylar da ardı ardına Elazığ piyasasına düşmeye başladı. 
Özellikle iktidar partisinden o kadar çok aday adayı varken insanın aklı karışıyor. Siyasetin bu kadar meraklısı olduğunu şu seçim öncesine kadar bilmiyorduk.
Hoş birkaç tanesi ile ister istemez kapıda bacada karşılaşıyorduk ama adını hiç duymadığımız, Elazığ’ı ve dolayısıyla bizleri ölümüne seven bu kadar hizmet delisi aday adayının olduğunu bilmek insanı mutlu da etmiyor değil.
Adaylıklarını açıklamak için hafta sonunu seçen bu aday adaylarını, parti parti, gelecek yazımda sizlerle konuşacağım, tartışacağım.
Anca genel olarak adaylık açıklamaları üzerine birkaç söz söyleyelim.
Bir kere, hepsinin de kamuoyuna sunmak için hazırladığı metinler çok kötü…
İfade bozukluğu, imla hatası, vurgu noksanlığı, heyecan eksikliği gibi iletişimin hiçbir nimetinden yararlanmadan hazırlanmış.
Etraflarında, mahallelerinde bir öğretmen bulup yazdıkları metinleri okutsalar belki binlerce insanın karşısında okudukları yazıda bu kadar hata olmazdı.
Paraya kıyıp konuşmalarını profesyonel birine hazırlatanlar da ise vurgu ve tonlama sıkıntısı vardı.
Meslekleri icabı kalabalıklar karşısında konuşmaya alışık olmaları gereken bu aday adaylarımız, kürsüye çıkmadan –genelde kürsü yoktu pencerenin arasından kalabalığa seslendiler ya neyse- metni kendi kendine veya toplantıya getirdikleri aile fertlerine dinletseler bu kadar hata olmayabilirdi.
Anca bizim insanımızda var olan bu aşırı kendine güven kendini bir kez daha gösteriyor.
“Ne olacak canım, çıkar konuşurum, elimde zaten kâğıt var, sıkışırsam da ona bakarım” mantığı bu sonucu doğuruyor.
Konuşmaların ana eksenini ise, -işadamı, bürokrat, memur hepsinin- bu güne kadar Elazığ için ne kadar büyük hizmetler yaptıkları, bundan sonra da delice çalışacakları oluşturuyor.
Bir dostumla,konuşmasını birlikte dinlediğimiz Elazığ’ın sayılı işadamının “sizler için bugüne kadar gece gündüz nasıl çalıştığımı biliyor musunuz” şeklindeki sözlerine acı bir gülümsemeyle, “en iyi ben bilirim” cevabını veriyordu.
Ömrünün büyük kısmını il dışında bürokrat olarak geçiren ve emeklilik günlerinde Elazığ’a hizmet aşkıyla geri dönen bir adayımızın, “evet ben işim gereği hep il dışında oldum, ama gönlüm, yüreğim hep sizinleydi” sözleri ise tanımasak bile dışarılarda ne kadar sevenimiz olduğunu bize gösteriyordu.
Kesin listelerin YSK’ya verileceği 14 Nisan’a kadar bizi seven, Elazığ’a hizmet aşkıyla yanan daha ne kadar dostumuz var çıkıp geldiklerinde öğreneceğiz. Ancak geçtiğimiz hafta içerisinde devlet memurlarının istifa süreçleri tamamlandığı için bundan sonra siyasi partilerimize yeni memur adaylar çıkmayacak.
Takip edebildiğimiz kadarıyla, AKP’de Milli Eğitim Müdürü Nihat Büyükbaş, Karayolları 8. Bölge Müdürü Yasin Altunyuva, eski müftümüz, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, Prof. Dr. Yasemin Açık, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeynel Abidin Koç ilk akla gelenler… SGK İl Müdürü Esat Ceylan’ın adını da bir yerlerde gördüm ama adaylık açıklamasına şahit olmadım.
MHP’de ise, Sinop Vali yardımcısı Enver Erdem, Abdurrahman Kızgın adaylıklarını açıkladılar.
CHP’de memur olarak aile hekimliğinden istifa ederek adaylığını açıklayan Gökmen Ercan var.
Ama geçen hafta içerisinde en büyük gelişmelerden biri Palu kökenli siyasetçilerimizin önde gelenlerinden Septioğlu ailesinin büyüğü Fevzi Septioğlu’nun CHP’den aday olacağının kulislere düştüğüydü.
Ancak CHP’ye yakın isimlerden aldığımız bilgide, Septioğlu’nun Kılıçdaroğlu ile görüşmediği, diğer bir deyişle birinci sıra adaylığı sözünü almadığı, partinin iki numaralı ismi Gürsel Tekin’nin “aday olmanız bizi sevindirir” sözü üzerine adaylığını açıkladığı söyleniyor.
Her üç partimiz açısından da ortalık tam bir toz duman…
Önümüzdeki haftaya bu duman biraz kalkarsa daha sağlıklı ve net şeyler yazabileceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.