BUNDAN SONRASI…

MHP 4 Kasım Pazar günü 10. Olağan Kongresini yaptı…

Beklentilerin aksine, kavgasız, gürültüsüz, çok adaylı bir kongre izledik…

Devlet Bey’in MHP Genel Başkanlığına seçildiği 1997’den bu yana belki de ilk defa ciddi bir çekişmeye sahne oldu kurultay…

Kendisine karşı aday olan iki adayın oy toplamının 500 civarında olduğunu düşünürsek, muhalefetin neredeyse yarıya yaklaştığı görülüyor.

Bu durum bize göre, Devlet Bahçeli’ye ve dolayısıyla ekibine verilen ciddi bir mesajdır.

MHP tüzüğü gereği olağanüstü kongre toplamak için gerekli olan beşte bir oyun çok üstündeki bu güç, bundan sonra MHP’de hiçbir şeyin eskisi olmayacağını gösteriyor.

Bu durum tek adam yönetimine dayalı, “ben yaptım oldu” siyasetinin MHP’de yeni dönemde farklı hale geleceğini gösteriyor.

Öte yandan 81 ilden Ankara yollarına düşen delegenin bulduğu itibarda bu muhalefetin bir yansıması olsa gerek.

Eskiden, Ankara’da sandalye üstünde geceleyen delegenin, şimdi lüks otellerde ağırlanması, bir dediğinin iki ettirilmemesi, en azından “adam yerine konulması” “katılımcı siyasetin” ipuçlarını verir gibi…

Gerek Devlet Bey’in ve gerekse Koray Bey’in listelerinde ülkücü gelenekten gelen isimlere daha çok yer verilmesi, tabanın arzusunun dikkate alındığının ifadesidir.

Bu genel değerlendirmelerden sonra –ki bilirsiniz bunlarla pek uğraşmam, bizim ilgi alanımız daha çok Elazığ’dır- gelelim ilimiz açısından meselenin irdelenmesine…

Koray Bey’in listesinde, üç (Mustafa Gül, Atilla Şükrü Ertürk, Yavuz Temizer), Devlet Bey’in listesinde ise iki (Veysel Esen, Alparslan Kaya) Elazığlıya yer verilmesi ilimiz için sevindirici bir sonuçtur.

Elazığ’ın iktidar partisine kayıtsız şartsız büyük destek verdiği her dönemde hiçbir siyasimizin (Necati Çetinkaya hariç ki onun Elazığlılığı da tartışılıyor) AKP yönetim kadrosunda yer almazken, MHP ve daha önce CHP listesine hemşerilerimizin girmesi gelecek açısından umut veriyor.

Alparslan Kaya ve Veysel Esen MHP Merkez Yürütme Kurulundadır. Bundan sonra kendilerinden şehrimiz açısından yüksek performans beklemek herkesin hakkıdır.

Öte yandan, MHP il yönetimi için de önümüzdeki günlerde ciddi bir sınav bulunmaktadır.

Erkene alınsın veya zamanında yapılsın, yerel seçimler için start verilmiştir.

Bundan sonra oturmak, düşünmek, kulis yapmak zamanı değil çalışma vaktidir.

Geçmişte olanlara takılmadan yeni bir “gönül seferberliği” ilan ederek gece gündüz yollara düşmek zamanıdır.

Elazığ gün geçtikçe kan kaybetmekte, geriye gitmektedir.

Cılız seslerin yerine güçlü bir haykırışla kamuoyunu da arkasına alarak bu şehrin birikmiş sorunlarının çözüme kavuşturulması için muhalefetin daha büyük çalışma yapma zamanıdır.

Bayramlarda ve kandillerde verilen kutlama mesajlarıyla siyaset yapmanın hiçbir getirisi kalmamıştır artık…

İlimiz özelinde de bundan sonra muhalefetin, dolaylı olarak MHP il yöneticilerinin çalışmaları daha dikkatli izlenecektir…

Evet,.bundan sonrası çok ama çok daha önemlidir…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.