ARTIK SONA GELİYORUZ

 

 Gerek siyasi partiler ve gerekse adaylar artık son kozlarını oynayarak süratle sona yaklaşıyorlar. Bu yazıyı yazdığım Pazar’ı saymazsanız iki hafta sonra yine bu saatlerde oylar kullanılmış ve sonuç açıklanmış olacak.

AKP ve Saadet Partisi peş peşe genel başkanlarını Elazığ’da ağırladılar ve seçmene mesajlarını ulaştırmaya çalıştılar.

Bu mesajlarla ilgili kanaatimi söyleyeceğim ama önce bir tespitimi belirteyim.

Seçimin başa baş yarışan iki partisi MHP ve AKP üzerinden konuşacak olursak, Mücahit Bey parti kimliğini ve daha çok Sayın başbakanı öne çıkaran bir politika takip ediyor. Konuşmalarında, mitinglerinde ve TV programlarında en çok Tayyip Bey üzerinden seçmene ulaşmaya çalışıyor. Her sözünü büyük bir iştiyakla tamamladığı “inşallah”larla seçmen üzerinde etkili olmaya gayret gösteriyor.

Toplantılarına dikkat edin, hep Sayın Başbakan’ın fotoğrafı önünde bir algı oluşturmaya çalışıyor. İletişimciler açısından bunun anlamını bilemem ama Elazığ’ı yöneteceğin kendisi olduğunu herkes biliyor.

Bilal Çoban ise, partisinin adını kullansa da, genel olarak projelerini ve şahsını anlatıyor. İl yönetimi elinden geldiği ölçüde destek verse de, toplantılara adam taşıma yerine umumiyetle kendi başına gidiyor, kendisine dokunmaya çalışan herkese ulaşmaya çalışıyor.

Bu arada MHP Milletvekili Enver Erdem’in, seçim çalışmalarında bulunmaması seçmen nezdinde ciddi şekilde sorgulanıyor. Bir ara şehirde olduğu ve adayına destek vereceği söylentileri yayılsa da, şu ana kadar Enver Bey’i Bilal Çoban’ın yanında göremedik.

Birçok kimse açısından Sayın Başbakan’ın Elazığ ziyaretinin milat olacağı ve verilecek sözler, söylenecek laflarla büyük ivme kazanılacağı iddia edilmesine rağmen, meydana şöyle veya böyle toplanan kalabalık gibi ekranlarda Başbakanı dinleyen herkes hayal kırıklığına uğradı.

Tayyip Bey, genel olarak ülke meselelerinden bahsedip, muhalefet partilerine verip veriştirdikten sonra, Elazığ’la ilgili tek akılda kalan ama herkesi düşünceye sevk eden sözünü söyledi: “İktidarımız süresince Elazığ’a altı katrilyon yatırım yaptık…”

Şimdi aldı milleti bir hesap kitap derdi… “Bu kadar para, bu şehirde acaba nereye harcandı?”

Şehrin büyük gazetecileri, hazır milletvekilleri de seçim çalışmaları için çarşı pazarda iken bir sorsalar da biz de öğrensek, “bu yatırımlar nedir, nereye yapıldı?”

Saadet Partisi ise kendisine göre tutarlı bir şekilde seçim çalışmalarına devam ediyor. Genel Başkan Mustafa Kamalak, İstasyon Meydanı’ndaki çok da olmayan kalabalığa Haluk Bey’e sahip çıkmalarını söyledi.

Yarın ise Elazığ’a Kemal Kılıçdaroğlu geliyor…

Şehirle ilgili, “Gakkoşlar, yiğitler” söyleminin dışında ne diyecek bilmiyorum ama işlerinin hayli zor olduğunu görüyorum.

Özellikle Belediye Başkan Adayı Hamza Bey, iyi niyetine, beyefendiliğine rağmen seçmen karşısında pek göz dolduramadı.

İrticalen yaptığı konuşmalarda kırdığı potlar yüzünden, özellikle de kendi tabanından ciddi eleştiriler alıyor.

İl Başkanı’nın ise kimin dolduruşuyla söylediği belli olmayan ve 70’li yılları kaşıyan söylemleri yine kendi seçmeninden tepki alıyor.

Sivas olaylarını daha devlet çözememişken, bunu bir siyasi partiyle ilişkilendirmeye kalkması ise siyasetteki acemiliğine verildi.

Şu son iki hafta adaylar için de, patiler için de çok önem taşıyor… Kim ne diyecekse son sözünü söyleyecek artık…

Hani bir laf var ya: “Ya şimdi konuş, ya da ömür boyu sus…”

Ömür boyunu bilmem ama 30 Mart’a kadar söyleyecek sözü olan herkes ne diyecekse desin, zira ondan sonra konuşmanın hiçbir anlamı kalmıyor.

 

Not: Elazığ’a ciddi hiçbir katkısı olmayan ve bazılarının söylediği gibi “Staj” için gönderilen Milli Eğitim Müdürü Aziz Yeniyol görevden alınarak yerine hemşerimiz ve işinin ehli olduğunu yıllar öncesinden bildiğimizi Ahmet Bağlıtaş getirildi.

Sayın Bağlıtaş’a yeni görevinde başarılar dilerken görevinin zor olduğunu, ancak imkânsız olmadığını duyuruyor, kalıcı icraatlarla şehrin kangren olan dertlerine çözüm bulmasını temenni ediyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.