ANKARA’NIN YOLLARI

En sonunda kabuğunu kırmaya niyetlenen Elazığ ve Elazığlı Ankara’ya çıkarma yaptı, Her zamanki gibi -davetli olmadığımız için- Elazığ Haber olarak icabet edemediğimiz bu toplantının sonuçları ile ilgili bugünden bir yorum yapmak imkânsız. 

 
6–9 Ekim Tarihlerinde Ankara’da yapılan bu etkinlik umarım gelecek günlerde “hayırlara vesile” olur. 
 
TV’lerdeki canlı yayınlarda görebildiklerimiz ve aklımızda kaldığıyla bu “müthiş çıkarma” ile ilgili birkaç kelam edelim… 
 
Süleyman Bey kendisine uzatılan mikrofonlara tam üç kere Elazığ’ın “huzur adası” olduğundan söz etti… Bu arada kendisi de gerilimli meclis toplantılarının üstüne huzuru yakalamış gözüküyordu. 
 
Yıllardır övündüğümüz, gurur duyduğumuz bu “huzur adalığı”nın Elazığlılara nasıl bir “artı” sağladığını bu yaşımıza geldik çözemedik.
Evet, “teröre, teröriste prim vermeyen, insanların kardeşçe, güven içerisinde yaşadığı” bir il Elazığ… 
 
İyi de bunun bir getirisinin olması gerekmez mi?
En azından küçük de olsa bir ödüllendirmesi olmaz mı?
Bölge müdürlüklerini Elazığ’dan götürerek, yeni kurulan müdürlükleri ise çevre illere konuşlandırarak değişik bir ödüllendirme yöntemi var da biz mi anlayamıyoruz acaba?
Siyasi iktidara destekse, olabileceğinin azamisini hem de yürekten verdik…
Hani bir, iki, üç yetmez dört, beş olsun, bir de belediye başkanı eklensin diyerek iktidarının yanında yer aldık…
 
Sonuç:
Her zamanki gibi “Hüsran…”
Sevgili Bedrettin Keleştimur, Ankara yollarına düşmeden kaleme aldığı yazısında, “kültür, sanat, edebiyata aşina insanlarıyla, Türkiye’nin model şehri” olduğumuzdan bahsediyor. 
Hatta duyguları daha da coşuyor, “bu coğrafyanın ‘aşk gemisi’yiz” diyor. (Bu kısmı pek anlamadım, gördüğümde ilk fırsatta soracağım.) 
 
Yine aziz dostum, “25 yılın tarihi birikimine sahip” bu şehrin tarihten bu güne yaptığı organizasyonları sıralamış. 
 
Ben bu büyük organizasyonları kendi imkânları ile takip eden bir garip yurttaş olarak şunu gördüm: Ne yaparsak yapalım bu icraatlar, sonucunda “dönütü” olmayan beyhude uğraştan öte gitmiyor. 
 
Ekonomi Kurultayı yapılmış, Ticaret ve Sanayi Fuarı gerçekleştirilmiş, hangi yabancıyı bırakın yerli işadamının Elazığ’a yatırım aşkıyla koştuğuna henüz şahit olamadık.
Yurt dışından bir uçak dolusu misafiri ağırladık, “helal hoş olsun” yedirdik, içirdik.
Yiyip içtikleriyle kaldık, geçti gittiler… 
 
Bir daha bizi hatırlayıp da, bırakın “şu Elazığ’a da bir fabrika açalım, üç beş gariban ekmek yesin” demeyi, “yahu gelin siz de bizim misafirimiz olup hem de gurbet ellerini Almanyaları gezersiniz” deyip ne de bizi memleketlerine davet ettiler. 
 
Ne yapayım ben durmadan gelip bizden yiyip giden ve bizi hatırlamayan misafiri?
Bedrettin Bey ve “Manas’ın gönül elçileri” Ankara’lara gittiler.
Onların da yiyip içtikleri kendilerinin olsun, gördüklerini inşallah yazarlar da biz de neler kazandığımızı veya kazanacağımızı bilir rahat ederiz. 
 
O büyük “sevda yürüyüşü”nün sonuçları da öncekiler gibi olacaksa o zaman bütün Elazığ olarak bir şeyler söyleme hakkımız olur sanırım. 
 
Not: AKP’nin TV’lere çıkmama geleneğine uyan son İl Başkanı Mahir Sönmez, partisinden 11 kişinin istifasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada önce istifaları yalanlamış, sonra da  “galiba bazı arkadaşlarımız menfaat birlikteliği sağlamak amacıyla gelmişler, bu menfaat birlikteliği olmayınca da istifa kararı almışlar” diyerek karma karışık şeyler söylemiş. 
 
Şimdi o arkadaşları istifa etmişler mi, yoksa basın yalan mı yazıyor tam anlayamadık.
Ancak asıl bombayı sonunda patlatmış Mahir Bey: “Biz büyük beyinleriz. Böyle kişilerle uğraşmaktan ziyade Elazığ’ın menfaatine olan projelerle uğraşmak istiyoruz.”
Beyinlerinin ne kadar büyük olduğunu bilemiyoruz, ancak o uğraşmadıkları kişilerin kim olduğunu da bilmek istiyoruz. 
 
Hem beyinleri büyük olanlar Ankaralarda Elazığ’ı temsil ediyorlar. Siz niye yoksunuz Mahir Bey? 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.