AKP’DE DURUM

Yazımıza aslında AKP de durum mu, yoksa Süleyman Bey in durumu mu diye başlamak gerek bilemiyorum. Zira AKP Elazığ da bir parti hüviyetinden ziyade Başkan Süleyman Selmanoğlu partisi gibi görünmeye başladı.

AKP Elazığ da bir türlü derli toplu olamadı. Çalkantı ve kavga hep sürdü. Kurucu İl Başkanı Ali Şerifoğulları nın gelmiş geçmiş yönetimlerin üzerinde gölgesi hep devam etti.
Arada birçok yönetim ve il başkanı değişmesine rağmen en sonunda Ali Şerifoğulları il başkanlığına yeniden getirildi.

Aslında Şerifoğulları iyi bir teşkilatçı ve görev adamı... Ancak TV yi iyi kullanamıyor, iyi konuşamıyor ve beşeri ilişkileri zayıf... Bu sebeple basını kullanma konusunda yetersiz kalıyor.

Ancak yiğidin hakkını teslim etmek gerekirse iyi bir organize adamı ve Elazığ ı iyi tanıyor.

Bu yüzden Süleyman Bey in AKP ye geçme sürecinde en ciddi tepkiyi Ali Şerifoğulları gösterdi. Ancak bütün gayretine rağmen Genel Başkan yardımcısı olması hasebiyle Necati Çetinkaya yı geçmeye gücü yetmedi.

Hatta AKP ye yakın kaynaklardan sızan bilgiye göre Ali Şerifoğulları nın Selmanoğlu aday olursa istifa ederim blöfüne, Çetinkaya nın hemen "buyrun edin" cevabını verdiği ve İbrahim GÖK ile il başkanlığı için görüştüğü söylendi.

Şimdi bütün bunlar bir yana, kısaca söylemek gerekirse AKP İl Teşkilatının başındaki güçlü isim Ali Şerifoğulları Süleyman Bey i istemedi, istemiyor. Şu an verdikleri görüntüye gelince, bu tamamen "kerhen" bir görüntü...

Gönülsüz yapılan işin sonucu ne olur, bunu bekleyip görmek lazım. Gelelim bir diğer konuya...

AKP ye Süleyman Beyi i götürenlerin en önemli hesabı, onun 2004 seçimlerinde aldığı oyu da beraber transfer etmekti...

Ancak bir siyasi büyüğümün dediği gibi "Siyasette iki kere iki her zaman dört etmiyor, bazen beş bazen sekiz ediyor..."

Sayın Selmanoğlu nun DP yi terk etmesinden sonra daha önce kendisi ile birlikte hareket eden birçok isim onunla gitmedi. Bunların içerisinde Şükrü Bey ve Atik Bey beraber hareket etse de büyük bir çoğunluk bu geçişi tasvip etmedi.
Seçmen nezdinde ise büyük bir infial yarattı Süleyman Bey in AKP ye geçişi...

Bütün bu olanlardan sonra gerek AKP seçmeninde ve gerekse daha önce D(Y)P ye oy vermişlerde büyük bir kızgınlık görülüyor.

AKP ve dolayısıyla Süleyman Selmanoğlu bunu nasıl bertaraf eder bilemiyorum ama görünen o ki, işler pek evde hesaplandığı gibi gitmiyor.

Bütün bunların farkında olan AKP yönetimi değişik alternatifler aramaya gidecektir. Bu yeni seçim stratejilerinin ne olacağını kestiremiyorum ama seçmenin artık iki torba kömüre veya üç tane ekmeğe karşılık oyuna ipotek koydurmaya da niyeti pek yok gibi...

Gelecek yazımızda diğer siyasi partilerdeki durumu değerlendirmeye devam edeceğim.

Hoşçakalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.