AKP LİSTESİ

Listelerin açıklanmasının üstünden üç beş gün geçince daha sağlıklı ve daha aklıselim düşünerek değerlendirmek mümkün oluyor. 


AKP listesinin duyurulmasının ardından gerek kendi partilerinde ve gerekse muhalefet partilerinde muhtelif yorumlar oldu.

Bu çalkantıların ardından AKP’nin dört yıldır Merkez İlçe Başkanlığını yapan Faruk Tunç görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Tunç’un istifa ederken söylediği “hazırlanan milletvekili aday listesine Elazığ kamuoyunun her kesiminden ve teşkilatımızın her kademesinden gelen yoğun itirazlar ve baskılar ile bu listenin ortaya çıkaracağı başarısızlığın yükünü ve sorumluluğunu taşıyamayacak durumda olmamız şahsımı bu zorunlu kararı almama neden olmuştur” sözleri, şimdiden olabilecek bir yenilgiye zemin hazırlama görüntüsü veriyordu.

Merkez İlçe Başkanının istifasının hemen ardından il yönetiminden istifalar başladı.
Durumun vahamet kazanması üzerine Genel Merkez teşkilatlardan sorumlu başkan yardımcısı Elazığ’a göndererek “neler oluyor” sorusunun cevabını araştırmaya başladı. 

Ancak İzmit milletvekilinin inceleme sonucunda “her şey yolunda, kırgınlıkları girerdik” türünden bir açıklama yaparak gitmesi, genel merkezin Elazığ’daki listede ısrar ettiğinin göstergesiydi.

Gerçekten de AKP’ye kurulduğu günden itibaren önemli destek veren Elazığ kamuoyu, açıklanan bu listede beklediğini bulamamıştır.

Bir kere tabanın eğilimini öğrenmek maksadıyla yapılan temayülde, teşkilattan gelmemesine rağmen Türkiye’de neredeyse en büyük oyu alan Yasemin Açık’ın listede olması partili partisiz herkesin düşüncesiydi. 

Yasemin Hanım’ın hangi sebeplerle silindiğini bilemiyoruz. Kamuoyuna yansıyan, ancak fısıltı gazetesinin söylentisi olduğu için pek de itibar etmediğimiz söylentileri burada yazmayacağız.
 
Bunların önemli bir kısmına aday adaylığı sürecinde Yasemin Hanım TV ekranlarından cevap da verdi. Dedikodu üretenlere “hakkını helal etmeyeceğini” de söyledi.

Yine listede olmasına kesin gözüyle bakılan bazı bürokratlar ile iş adamlarının temayülde üst sıralarda çıkmasına rağmen aday listesinde bulunmamasıı sıkıntıyı büyüttü.

Yerel kanallarda mikrofon uzatılan gerek merkezdeki gerekse ilçelerdeki vatandaşlar biraz da sert bir tarzda bu listeye oy vermeyeceklerini ilan ettiler.

Yine İzzet Paşa Camii’nin arka sokağındaki çay ocağında oturan seçmenlerde listenin kendilerini tatmin etmediğini dillendiriyorlardı – ki burada oturan seçmenin büyük bir kısmı AKP’ye daha önce ciddi destek vermişlerdir-.

Listelerin YSK’ya teslim tarihi olan 28 Nisan’a kadar herhangi bir değişikliğin olma ihtimaline karşılık, görünen tablodan ve yaşananlardan listenin farklılaşacağı sonucunun çıkacağını tahmin etmiyorum.

Kaldı ki herhangi bir değişiklik yapılsa bile AKP’nin, bu saatten sonra gerek kendi seçmenini ve gerekse kamuoyunu inandırmasını beklemiyorum.

Hal böyle olunca mevcut listenin sandığa yansımasının bugün itibarıyla ne olacağı üç aşağı beş yukarı bellidir.

Gerek bağımsız kamuoyu yoklaması yapan şirketlerin ve gerekse bizim Elazighaber.com’un yaptığı araştırmalar üç aşağı beş yukarı örtüşmektedir.

Bu sonuçları ileriki günlerde sizlerle paylaşacağız.

Aday listelerinin kesinleşmesi ve ilk şokların atlatılmasından sonra durum daha da netleşecektir.
Ancak bir partinin listesinin seçmenini memnun etmesinden öte, seçim sonucunu adayların performansı ve projeleri belirleyecektir.

Spordaki “iyi olan kazanacak” söyleminin siyasetteki karşılığı Ankara’ya “çok çalışan gidecektir.” 

Önümüzdeki hafta MHP ile devam edeceğiz. 

Sağlıcakla kalınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.