AKÇAKİRAZ SEÇİMLERİ

Akçakiraz’ı bilirsiniz…

Elazığ’ın hemen koltuğunda, sevimli küçük bir belde…

70’li yılların başında belediye olmuş ama köylülükten fazla da kurtulamamış, belki de iyi idare edilememenin ceremesini çekmiş…

Şehre bu kadar yakın olmasına rağmen köy hüviyeti gösteren bu beldemiz son yıllarda aşırı bir göç almış, bunun neticesinde de bazı sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır.

30 Mart seçimleri öncesinde birçok ilçe ve beldemizde olduğu gibi Akçakiraz’da da ilginç şeyler yaşanıyor.

İlçeyi on yıldır idare eden Milli Görüş geleneğinden gelmiş AKP’li Osman Canbay partisi tarafından tekrar aday gösterilmedi.

Yerine, söylentiye göre AKP il Başkanı Ejder Açıkkapı’nın inisiyatif koymasıyla partiyle pek de ilgisi olmayan başka bir isim, AKP adayı olarak belirlendi.

İşte olanlar bundan sonra oldu…

Osman Canbay on yıldır emeğinin heba olduğunu, kendisine haksızlık yapıldığını düşünerek Demokrat Parti’den adaylığını açıkladı.

Yine belde de ciddi oy potansiyeline sahip olduğu söylenen ve daha önce iki dönem belediye başkanlığı yapan İrfan Demirel BBP’den desteklediği bir ismi aday olarak ortaya çıkardı.

Bu arada irili ufaklı partiler de adaylarını belirlediler. Hatta belde de daha önce önemli bir oy alan Saadet Partisi’de kalabalık bir seçmen kitlesiyle seçim bürosu açıp adayını açıkladı.

Bu karışık ortam içerisinde herkesin gözü MHP’deydi…

Aynı seçmen kitlesine hitap eden diğer aday profilleri içerisinde Milliyetçi Hareket Partisinin adayı çok önem kazanıyordu…

MHP’de Akçakiraz’da daha önce de aday olan televizyoncu, spor yorumcusu, bizim de aynı sitede yazmaktan mutluluk duyduğumuz Yusuf Boydak’ı aday olarak gösterdi.

Şimdi bu durumda Akçakiraz’da ne olacak?

AKP’nin beldede tabii ki belli bir oyu var…

Ancak herkesin beklediği gibi iki dönemdir Belediye Başkanı olan Osman Canbay’ın aday gösterilmemesi bu partinin seçmeninin ikiye bölüneceğini gösteriyor.

Bir kısmı Demokrat Parti’den aday olan Osman Bey’e verecekken, diğerleri kendi partilerini tercih edecektir.

Yine daha önce reislik yapan öğretmen emeklisi İrfan Bey’in desteklediği BBP adayının da önemli bir oy alacağı söyleniyor.

Saadet Partisi’nin zaten standart bir oyu var ki kim olursa olsun bu kendi adayına gidiyor zaten…

Geriye MHP’nin bu belde de göstereceği performans kalıyor.

Yusuf Boydak’ın bu bölünmüşlük içerisinden ciddi bir çalışma ile ipi göğüslemesi hiç de sürpriz olmasa gerek…

MHP Elazığ Belediye Başkan adayı Bilal Çoban’ın Yusuf Bey’e gösterdiği destek ve Akçakiraz’da yapılacak çalışmalara vereceği katkı bu bağlamda önemli bir gösterge olacaktır.

Akçakiraz seçmenin de dayatmalara bu seçim “artık yeter” deyip tercihini sağlıklı bir şekilde kullanması ve geleceğini belirlemesi en büyük arzumuz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.