AĞIN’DA YENİDEN

29 Mart günü yapılan seçimler Ağın da bir sonuca ulaştırılamadı. Bizim daha önceki yazılarımızı takip eden okuyucularımız bilirler.


          Elazığ ın şirin ilçesi Ağın daki seçimlerle ilgili görüşlerimizi yazmış, sizlerden de oldukça olumlu tepkiler almıştık.

          Seçimlerin iki parti arasında olduğunu (MHP-AKP), çok çalışanın ipi göğüsleyeceğini ama MHP adayı Mehmet Çelenk in önde olduğunu belirtmiştik.

          Ancak seçimlerde bir sonuca varılamadı ve 7 Haziran 2009 Pazar günü Ağında sadece Belediye Başkanlığı seçimleri yenilenecek.

Niye mi?

          Çünkü İl Seçim Kurulu nun iptal kararına göre bir kişi birden fazla kişinin yerine oy kullanmış ve bu da ispat edilmiş. Zaten bilindiği gibi itirazlar üzerine sayılan sandıklardan sadece iki oy farkla AKP, MHP ye üstünlük sağlamıştı.

          Ancak usulsüzlük iddiası ile yapılan itirazları yerinde bulan İl Seçim Kurulu, seçimleri iptal ederek 7 Haziran da seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

          Bu karar verilmesine verildi ama ortada bazı sıkıntılar dolaşmaya ve oluşmaya devam etti.

          Seçim sonuçları belli olur olmaz kendisine mazbata verilen ve makamına oturan Belediye eski Başkanı Mustafa Yentür bir haftadan fazla makamı "işgal" etti. Bir kere seçimlere itiraz edilmiş, İl Seçim Kurulu seçimi iptal etmiş ve sen alelacele Reislik makamına oturuyorsun.

          Gerekçe, neymiş efendim biz de kararın iptali için YSK ya müracaat ettik oradan olumsuz sonuç çıktı ama bize tebliğ edilmediği için ben oturmaya devam ediyorum.

          İyi de kardeşim, adınızda Adalet bulunan partinizin ilkelerine ve adalete uyar mı bu yaptığın? Sen 7 Haziran a kadar artık Belediye Başkanı değilsin ve olmadığını da biliyorsun. Devlet imkânlarından biraz daha fazla faydalanmak için yaptığın iş mi yani?

          MHP nin itirazı ile son verilen bu hukuksuzluğun ardından başka bir skandal yaşandı.

          Belediye Başkanlığı koltuğuna bu sefer, Belediye Meclis Üyeleri arasından seçim yapılarak (ki seçim anlamsızdı, zaten AKP nin Mecliste 5-4 üstünlüğü vardı) bir AKP li üye oturtturuldu.

          Ağın da sürece katkıda bulunan insanların, kanunları nasıl okuduklarını ve yorumladıklarını bir türlü anlayamıyorum.

          Zira yapılan seçime dayanak olarak gösterilen Belediye kanununun 45.maddesi, bu uygulamayı ancak Belediye Başkanın ölmesi veya istifa etmesi gibi hallerde uygulanabilir kabul ediyor.

          Oysa Ağın da durum farklı... Belediye Başkanlığı seçimleri iptal edilmiş ve seçim yeniden yapılacak. Aynı kanunun 46. maddesi bu gibi hallerde seçim yapılana kadar Belediye Başkanlığına Valiliğin bir görevlendirme yapmasını hükmediyor.

          Zira 7 Haziran a kadar geçecek sürede Belediye Başkanlığı koltuğunda tarafsız birinin oturması ve seçime kadar adil bir yönetimin sergilenmesi gerekiyor.

          Zaten Ağın dan gelen haberlere göre eski Belediye Başkanı (aynı zamanda AKP nin 7 Haziran daki Belediye Başkan Adayı) belediyeden çıkmayıp her şeye müdahale ediyor, hatta vekil başkan ile beraber makam aracıyla Elazığ a gidiyormuş.

          Bununla ilgili yapılan şikâyete olumlu bir cevap alınmadığı da gelen haberler arasında...

          Şimdi seçim yenilenmeye yenilenecek de geçen bu süre zarfında Ağın da Belediye Başkanlığı nasıl yürütülecek burası biraz karışık...

          Umarım yetkililer yaptıkları yanlışın farkına varırlar da en kısa süre içerisinde uygulamadaki bu yanlışlığa son verirler...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.