AĞIN'DA SEÇİMLER

 

            Ağın Elazığ ın en küçük ilçelerinden biri... Ama Ağın Elazığ ın en önemli ilçelerinden de biri...

            Önemi nereden mi geliyor? Bir kere Ağın kültürel gelişmişlik açısından ülke standartlarının bile üzerinde... Yüzde yüz okuma yazma oranıyla yıllardır Türkiye de tanımayanı yok.

            Öte yandan yetiştirdiği insanlar memleketin gerek siyasi gerekse edebi alanında ün yapmış çok önemli isimler... Özellikle son yıllarda DYP Genel Başkanı olan Mehmet Ağar ile destan Şairi Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu Ağınlı...

            Bu yüzden Ağın seçimleri hep merak edilmiştir. Alınan oydan ziyade kimin kazandığı hep önem kazanmıştır. Zira 1400 dolayında olan seçmenin eğiliminin kimden yana olduğu yüzde açısından sonucu pek etkilememiştir.

            İlçe, siyasi eğilim olarak genelde sol görüntü vermesine rağmen, hafızam beni yanıltmıyorsa şu ana kadar sol partiler bir veya iki kere Ağın da başarılı olmuşlar. Onun dışında Ağın Belediye seçimlerini hep sağ partiler kazanmış.

            Bu partilerin içerisinde, Adalet Partisi, ANAP gibi liberal partiler olduğu gibi, MHP gibi daha sağdaki partilere de Ağınlı teveccüh göstermiştir.

            Bu seçimlerde ise Ağın da iki parti yarışıyor: Bir yanda halen belediyeyi elinde tutan AKP, diğer yanda ise MHP...

            AKP nin adayı mevcut Belediye Başkanı, eğitimci Mustafa Yentür, MHP nin ise yine eğitimci ve yıllarca yöneticilik yapmış olan Mehmet Çelenk...

            Mustafa Yentür, beş yıllık icraatlında Ağın için pek başarılı oldu denilemez. Özellikle Ağın ve Ağınlılar için hayati önem taşıyan köprünün bitirilmesi yönünde pek bir gayret göstermedi/gösteremedi.

            Hatta meseleye çözüm bulması için Ağın'a getirttiği AKP Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya nın soyunup baraj gölüne girerek "ben yüzerek geçiyorum, Ağınlılar da yüzsün ve geçsin" demesi bu konuya bakış açısını daha net göstermiştir.

            Öte yandan, başkanlık süresince kavgacı bir görüntü veren, hatta daha geçen hafta bünyesinde müdür olarak çalışan bir kişiyi belediye bahçesinde döven Mustafa Yentür ün bu seçimlerde şansı yok gibi...

            Kaybedeceğini anlayan Mustafa Yentür'ün kontrolünü kaybederek bir çalışanını darp etmesinin ilçe halkı tarafından da iyi karşılanmadığı bize gelen haberler arasında...

            Mehmet Çelenk e gelince... Çelenk Ağın da okul müdürlüğü yaptığı dönemde herkesle iyi ilişkiler kurmuş ve imkânlar ölçüsünde okuluna yeni çok şey kazandırmış bir idareci... Ağın ı ve Ağın ın sorunlarını çok iyi biliyor...

            Seçim bildirgesinden öğrendiğimiz kadarıyla çözüm noktasında da oldukça iddialı geliyor. Projelerinin tamamı sitemizin ilgili bölümünde olduğu için ayrıntılarını burada vermeyeceğim. Ama bakıldığında Çelenk in Ağın ın problemlerini iyi tespit ettiği ve çözüm içinde afakî olmayan, ayağı yere basan projeler ürettiğini görüyoruz.

            Ağın ın bundan sonra "Çatışmaya değil, çalışmaya geliyoruz" diyene itibar edeceğini tahmin ediyoruz.

            Çünkü Ağın halkı akl-ı selimdir, yanlışı ve doğruyu ayırt etmede bu aklını iyi kullanacağına inanıyoruz.

            Kaybedilen beş yılların telafisinin zor olduğunu en iyi Ağınlı bilir... Feribotla her geçmede gördüğü köprünün yarım kalan hali Ağınlının bağrını yaralamaktadır.

            Umarız Ağınlılar da sonradan pişman olacakları bir tercih yapmaz, 29 Mart'ta hizmet edeceği ayırt eder...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.