ADAYLAR SANDIKTA

Geçtiğimiz haftayı oldukça yoğun geçirdik. Parayı bastıranın evimize misafir olduğu ve bıktırıncaya kadar anlattığı TV programlarına kitlendik geçen hafta…

Hele AKP aday adaylarının komediye dönen başvuru harekâtları değme filmlere taş çıkarttı. 

70’e yakın aday adayının en temiz, en yeni elbiselerini giyerek toplayabildikleri kadar kalabalıkla postahane önünden başlattıkları “huruç” harekâtı, parti binasında son buluyordu.
Burada hep birlikte atılan “Elazığ seninle gurur duyuyor” sloganının ardından hep beraber içeri giriş yapılıyordu.

Ancak yoldan geçmeye çalışan ve kalabalıktan ezilme tehlikesi geçiren vatandaşa hiç kimse “gerçekten bizimle gurur duyuyor musunuz” diye sormuyordu.

Bu arada onlardan ilerde kendilerine lazım olacak epeyce “hayır duası” da alıyorlardı.
Bir önceki yazımda belirttiğim gibi karar mercii Ankara olduğu halde, Elazığ’da bu kadar gürültü çıkarmanın mantığını hala anlayabilmiş değilim.

AKP’de bugün sandık konuldu ve “temayül yoklaması” yapıldı. İl, ilçe yöneticilerinin yanı sıra kadın ve gençlik kollarının üyeleri “demokratik” bir şekilde oylarını kullandılar, 60 küsur aday adayı içerisinden ilk beşi belirlemeye çalıştılar

Bu sefer sandıklar her zamanki gibi mühürlenip Ankara’ya gönderilmedi, delegelerin ve aday adaylarının gözü önünde sayım yapıldı.
Yapılan seçimler sonucunda delegelerin iradesiyle AKP’nin milletvekili aday sıralaması şöyle oluştu: 1.Yasemin Açık, 2. Zülfü Demirbağ, 3.Selahattin Çobanoğlu, 4. Şuay Alpay, 5. Ahmet Yürük.


Ankara’nın bu sonuçlara ne kadar itibar edeceğini, temayüle dâhil edilmeyen mevcut milletvekilleri ile eski başkan Ali Şerifoğulları’nın bu listenin neresinde yer bulacağını zamanla göreceğiz.

Her seçim sonrası olduğu gibi sandıktan önde çıkan ama listeye giremeyen aday adayları, “partilerinin emrinde bir nefer gibi çalışmalarına devam edeceklerini” ifade ederek köy gezilerine katılacaklar, toplantılarda boy gösterecekler.

Diğer partilerde görünen “ben yoksam çalışma da olmaz”, küstüm, gidiyorum anlayışı AKP’de görülmez.

Bunun sebebi çok açık tabii…

Bürokratsan koltuk gidiyor, işadamıysan ihale…

O zaman yapılacak şey çok açık: “Durmak yok, yola devam…”

Çalışmıyor musun, o zaman görüntü ver…

Kazanma ihtimali olan aday kimse hemen yanında yer al ve “engin tecrübenle” ona destek ol…

MHP’de adaylık başvuruları halen devam ettiği için netleşen bir durum yok… Başvurularının bitiminden itibaren değerlendirmemizi yazacağız…

CHP’de ise daha önce dediğimiz üzere, Fevzi Septioğlu aday adaylığını açıkladı.
Basına düşenler doğruysa CHP, Elazığ’ın da içinde olduğu 29 ilde ön seçim yapacak…

Fevzi Bey’in son anda intisap ettiği CHP’de delegeye kendisini anlatarak sandıktan bir nasıl çıkacağı merak konusu… Delege üzerinde kesin hâkimiyeti olan parti duayenlerinin Fevzi Bey’in adaylığına nasıl baktıkları yine önümüzdeki süreçte ve CHP’nin diğer aday adaylarının belirlenmesinden sonra ortaya çıkacak…

Bekleyelim, görelim…

Not: Bu kadar siyaset arasında biraz da kültür dedik, Türk Ocaklarının geleneksel hale gelen Cuma akşamları sohbetine gittik. Kalabalık bir topluluğun rağbet gösterdiği toplantının konuşmacısı Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Efendi Barutçu’ydu…

99 Yıllık mazisiyle Türk Milliyetçiliği ülküsüne hizmet veren Türk Ocakları’nının, kuruluşu, çalışmaları ve amacıyla ilgili veciz bir konuşma ve sohbet gerçekleştiren Barutçu ilgiyle dinlendi.

Ülkenin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek çıkış yollarına işaret eden Efendi Barutçu, “hükümet olanların Türk Milliyetçiliği ülküsüne sımsıkı sarılmaktan başka yolları yok” derken epey de alkış aldı.

Bu arada yeniden yapılanan Elazığ Türk Ocakları yeni yönetiminin ve başkan Metin Akgün’ün ocağa getirdikleri heyecan ve dinamizm de gözlerden kaçmadı. Çok sayıda genci ocak çatısı altında aksakallılarla buluşturan Metin Akgün ve arkadaşlarına sonsuz teşekkürler…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.