Ferruh Bostancı

Ferruh Bostancı

Yıldızlı mı? Yaldızlı mı?

 

Geçenlerde Ankara belediye başkanı Melih gökçek ‘’kalabalık’’ bir açık hava mitinginde, Ankara belediye başkanlığına tekrar aday gösterilebilmek için, Başbakan’a… Siz; Türkiye’yi,  lider ülke yaptınız… Yıldız ülke yaptınız… Diye diskur çekiyordu!

İfadeleri… Ülke geneli ile ilgili bir tespitmiş gibi gözükse de aslında; şahsa ait bir güzelleme ön planda idi Gerçi alıştık artık  ‘’tek adam’’ güzellemelerine de… Bazen çok abartılıyor! Abartıyı da geçtik, resmen ‘’tapınma’’ halleri görülüyor… Goygoyculuk yapılıyor…

Şunu da belirtmememiz lazım… Halihazırda, diğer siyasi parti liderlerine de ‘’yaklaşım ‘’ bundan, çok da farklı değil. ‘’Padişahım’’ Çok yaşa törenlerine sık sık rastlıyoruz…

Türk siyasi hayatında… Bu  ‘’İlkel’’ tutum gelenekselleşmiş durumda.

Benim dikkat çekmek istediğim asıl mesele; Melih beyi dinleyenler; bolca alkışladılar… Tezahüratta bulundular ama! Acaba lider ülke, yıldız ülke ‘’kavramları’’ ile ilgili hiç düşündüler mi? Yıldız ülke, lider ülke; kimdir? Nedir? Ne yapar diye… Orası Meçhul?

Yıldız denince  insanın aklına ilkönce yükseklerde kimsenin kolay kolay ulaşamayacağı, parlak, ışıltılı bir yer geliyor…

Genelde yıldız kavramı; sinema ve tiyatro oyuncuları’’ için kullanılır…  Ki, ben böyle bir ‘’kasıtla’’ benzetme yapıldığı kanaatinde değilim!  

İ.Melih G. beyin dinleyicilerin zihninde çağrıştırmak istediği ‘’hayal’’  ilk söylediğim ışıltılı yer olmalı…

Dinleyenler… ‘’Gece karanlıkta’’ yıldızlara bakıp…  Biz, aha bu yıldızlar gibiyiz demek, ne kadar güzel… Diyerek hülyalara dalmışsalar bile… (!) Gün aydınlanınca…  Acaba? Hayal kırıklığı yaşamışlar mıdır?

Teveccüh devam ettiğine göre… Herhalde  ‘’sürüyle’’ vatandaşımız, sürekli uyku modunda yaşıyorlar…

Güzellemenin… Sn. Başbakan’a ait bölümüne diyeceğim bir şey yok. Hakikaten ‘’mütevazı’’ dünya liderleri arasında  ‘’Karizması’’  öne çıkıyor… Bir star bir yıldız havası var kabul, tamam.

Peki… Türkiye, dünya ülkeleri içinde, hakikaten lider mi? Yıldız mı?

Hayır değil!   İşte o kısmı ‘’Asparagas’’ birsöylem...

Maalesef! Türkiye ne lider, nede yıldız bir ülke…

Çünkü… ‘’Lider ülke’’ Öyle lafla olunmuyor… Sahip olmanız gereken şeyler var…

* Bir kere… Lider veya yıldız diye tanımlanan ülkeler, ekonomik güçleri sayesinde diğer ülkelere istikamet tayin ederler…

* Sonra, askeri açıdan bağımsızdırlar ve her an operasyon yapma kabiliyetleri vardır… ( Nükleer silahları… Uçak gemileri vs…)

* Dünyada gelişen birçok olayın, oluşumun da veya sonuçlanmasın da, baş aktördürler ‘’Uluslar arası arenada onlar olmadan kimse bir ‘’şeye’’ karar veremez…’’

* Yıldız Ülkelerin… Uluslar arası ilişkilerde ‘’diplomatik’’ dili özenle seçilir… Tehditleri ile yaptırımlarıarsında ahenk olur. Muammer Kaddafi veya Saddam Hüseyin gibi konuşmazlar mesala.

* Yıldız ülkelerde… Demokrasi araç olarak değil amaç olarak görülür…

* İnsani gelişme endeksi,  bakımından dünya ülkeleri arasında 90. Sıradaysanız… (Ülke ekonomisindeki etkinin yaşam niteliğine hangi düzeyde etkilediğini gösteren ölçüttür…) Yıldız olamazsınız!

* 11 milyon 25 bin sigortalı çalışanınızın yüzde 50'si asgari ücretli olacak! Ve… En az asgari ücret ödenen ülkelerden biri olacaksınız… Böyle bir yıldız ülke yok!

*Yıldız ülkelerde kayıt dışı çalışanların sayısı, toplam çalışanların yarısına yakın olmaz…

‘’TUİK’in Kasım 2011 dönemi için açıklanan verilerine göre, toplam istihdam sayısı 24 milyon 267 bin olmasına karşın, aynı dönemde yaptığı işten ötürü herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların %40.7 olarak gerçekleşmiştir.’’

 

* Ülke içi nüfus hareketleri, yani iç göç çok düşük oranlardadır.

* Beyin göçü vermez, alırlar…
 

* Yıldız ve lider ülkelerin sokaklarında iç savaş görüntülerine ‘’sık’’ rastlanmaz…

* Yıldız ülkelerde öğretmen maaşları yüksek olur… ‘’AB ülkelerinde en düşük maaş Türk öğretmenin’’ (Yeni şafak gazetesi)

* Uluslar arası organizasyonlar bu ülkelerde tertiplenir… ( Olimpiyatlar vs…     )

Listeyi uzatmak mümkün!

Kısaca bir nevi 5 yıldız ‘’Otel konforu’’ aranır o ülkelerde

Afra tafra dışında… Gerçekçi olursak! Bizim kaç yıldızımız var? Varın siz karar verin…

Son tahlilde… Türkiye, son 10 yıldır, sahici ‘’essah’’ başarı yıldızları takamadı ‘’göğsüne, takmış gibi davrandı! Birileri öyle göstermeye çalıştı… Biraz ‘’yaldızlandık’’ bir süre için… Hepsi bu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.