Ferruh Bostancı

Ferruh Bostancı

Elazığ’ın Seçimi (2) ‘Basit Çözümlü Sorunlar’

 

Geçen yazımızda… Önümüzde günlerde yapılacak olan yerel seçimlere genel bir giriş yapmış; yerel seçimlerin önemimden ve aday gösterilecek ‘’kişiler de aranması gereken, bir takım ‘’ölçütlerden den ‘’Hasletlerden’’söz açıp, ‘’kimilerinin de altını çizmiştik!

 Bu konu hakkında ilerleyen günlerde söyleyeceğimiz başka şeylerde olacak, ama bu gün; ‘’İnsanlarımızı çileden çıkaran ve acilen çözülmesi gereken,  ‘’gözümüze batan’’ sorunlarından bahsetmek istiyoruz...

Öyle, kocaman kocaman yatırımlardan, uçuk kaçık fantezi projelerden bahsetmeyeceğiz…

Belki gerçekleştirilmesi yapılması çok basit olup ama ne hikmetse bu güne kadar yapılmayan veya hakkıyla yapılmayan işlerden bahsedeceğiz…

Sokağa adımızı her atığımızda, mecburen ‘’yüzleştiğimiz’’ karşılaştığımız ‘’bizlere’’ rahatsızlık veren çirkinliklerin giderilmesi için, dikkat çekmek istiyoruz!

 Belediye başkanlığına aday olanların  ‘’BU’’ Çirkinlikleri!  Nasıl ‘’yok edecekleri öğrenmek bilmek, seçmen olarak hepimizin hakkı sanıyorum…

*****

Evvela şu cadde ve sokaklara kazılmış ‘’siperlerden’’ başlayalım…

 Şehrin… ‘’Savaş’ta ‘’bombalanmış gibi bir hali var... Her taraf çukur dolu… O kadar ki, Elazığ’ın ismi 40 kuyular olarak değiştirilse yeridir.

Herhangi bir sokakta, ‘’ Belediye binasına 1km yakınında bile olsa ’’ şu veya bu sebepten bir kazı çalışması yapıldı diyelim. Günlerce, bazen aylarca kazı artıkları orta yerde kalıyor, yarım yamalak üstü örtülmüşse eğer, düzgün onarılmadığı için, aynı yerde daha sonra tekrar çukurlar oluşuyor ve aylarca asfaltlanmadan öylece bırakılıyor.

Görme engelli vatandaşlarımız bile fark ediyorlar o çukurları ama her nasılsa belediye başkanı ve ekibi görmüyorlar!

Bu konuda bir önerim var… Acil asfalt yama ekibimi kurulmalı diyorum... Valla! Şaka yapmıyorum 112 Acil  ‘’gibi aynen…

ALO 2323 ACİL ‘’ASFALT ’’ YAMA EKİBİ… Alarm verildiğin de;  Sabahtan kazılan bölgenin,’’iş bitince: Akşam, üstünün örtülüp eski haline döndürülmesi mümkün! Bunu başaran belediyeler var.

 Hem sonra bu ‘’dinamik’’ ekip, olası bir depremde de çok iş görür.

*****

Diğer bir sefillikde ‘’pazar yerlerinde yaşanıyor…

Cadde ortalarına pazar yeri kuruluyor ve tam bir ‘’curcuna yaşanıyor...

Trafiğin alt üst olmasını bir tarafa bırakalım, denetimsizlik mi?  oda kalsın bir tarafta. Fakat pazar kalktık tan sonraki pire pisliğe ne demeli…  ,

Daha ne kadar sürecek bu kirli düzensiz durum?

Sabit pazarlar mı kurulur? Pazarcılara çöp poşetlerimi dağıtılır? Bilmem, ama bu ‘’iğrenç’’ görüntülerin bir an önce sona erdirilmesi gerekiyor… Pazar yerlerine ‘’bir düzen bir tertip getirilmeli!

*****

İlgisizlik sonucu diğer bir görüntü kirliliği…

Ana arterlerdeki ‘’Küçük Göbeklere dikilen bitki ve ağaçların bakımının dışında, daha ‘’sota da diğer parklar ve yol kenarındaki bitkilerin bakımı layıkıyla yapılmıyor. Bakımsız mera görüntüsündeler…

Dikip geçmek iş değil, dikip bakmak veyaşatmak önemli!

*****

Elazığ da… ‘’En büyük’’ ihanetin yaşandığı! Alan’’ Kent imarı’’

Koro halinde Elazığ halkı ‘’bu’’ kepazeliği seslendirdiği halde imardaki ‘’bu kirli çark bir türlü kırılamıyor.

 Tabiri caizse ‘’arsızca’’ kentin içine ediliyor… 

Kent imarı; Rantçı vampirlere kurban ediliyor…

Yeni kurulan mahaller de bile çarpık yerleştirilmiş iç içe geçirilmiş binalar var… Rastgele ‘’ucube’’ binalar ard arda dikiliyor, yazık!

Gidin sorun! Elazığ a bu ihaneti yapanlar, buna müsaade edenler, görmezden gelenler… Hepsi şüphesiz Elazığ sevdalılarıdır(!) 

*****

Devamı gelecek yazımızda… 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.