Ferruh Bostancı

Ferruh Bostancı

Elazığ’ın seçimi (1)

Bu haftadan başlayarak; önümüzdeki ‘’günlerde yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili kanaatlerimizi, peyderpey sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Hayırlara vesile oluruz inşallah!

Günümüz de! Yerel yönetim seçimlerinin; seçim yapılan ‘’bölgedeki insanların günlük hayatlarını, eskiye nazaran, çok daha fazla etkilediği bir gerçek!

Hatta kimilerine göre; yerel seçimler, genel seçimlerden daha da önemli!

 Böyle düşünenler pek de haksız sayılmazlar... Çünkü! Ket insanının, yaşam kalitesinin yükselmesi, ‘’bu seçimlerde seçilecek olan, belediye başkanı ve ekibine bağlı… Daha doğrusu; Belediye başkanı ve ekibinin kalitesine, ‘’kalibresine, bağlı...

 ‘’Elazığ’’  Aldanıp da, isabetli bir tavır koyamazsa! Sonuçta Elazığlı,’’Elazığ’’ kaybedecek! Aklımızdan hiç çıkmamalı ki… ‘’Aymazca’’  yalan vaatlere kanarak, ‘’yanlış’’ tercih yaparsak, ‘’bunun acısını hep birlikte yıllarca çekeceğiz.

Hafızalarımızı tazelemeliyiz!

Geçmişte, oy verirken, ‘’yanılıp’’ yanlış kararlar vermişsek eğer… Tekrar etmemek için;  ‘’Bu sefer;seçim ‘’Curcunasına kendimizi kaptırmadan daha sakin ve soğukkanlı düşünerek karar vermeliyiz…

Çünkü: İdrak edilebilirse eğer! Seçmen; bir anlamda yaşadığı ‘’büyük ev’in ‘’Düzeni, tertibi için, oy verecek.

Tamda bu noktada seçilecek ‘’Belediye’’ başkanının; geçmişteki duruşunun ‘’maharetlerinin’’ göz önünde bulundurulması çok önemli… Açacak olursak; kişilik olarak, yetenekli mi? Çalışkan mı? Vefalı mı? Sözü nün eri mi? Cesur mu? Akçeli işlerde taviz vermiş mi? Araştırılmalı!

Seçilecek belediye reisinin; ‘’ucuz işlerin adamı ‘’laf ebesi’’ olmadığından… ’Kirli işlerin, ilişkilerin,‘’adamı olmadığından kesinlikle! Emin olunmalı…

Ha… Şunu da söylemeden geçemeyeceğim… Seçilecek kişinin, illaki trilyonlarının olması, yüksekbürokrat olması, gerekmiyor… ‘’Basit bir bakkal dükkânı işleten biri,  emekli, düz memur veya işçi de olabilir… Öncelikle! Paradan ve mevkiden sıyırıp baktığımızda  ‘’geride’’ ne kalıyor, ‘’ona bakmak lazım.

Kısaca ‘’ Adam gibi adamı ’’ aramak lazım…

Tabi ki siyasete bel altı vuruşlar çirkin iftiralar hep olmuştur ve maalesef bundan sonrada olacaktır. Kimin kiminle ne karın ağrısı var, bilmemiz her zaman mümkün olmayabiliyor.

Ama istenirse… Biraz, dikkat ve muhakeme ve biraz da zaman ayırarak ‘’ fısıltı gazetesi çıkaran ‘fitnecilerden uzaklaşarak ’’ doğruya, hakikate ulaşabiliriz…

Şu hiç unutulmamalı rivayet muhtelif (çeşitli) olabilir ama doğru tektir!

‘’Elazığ, öyle kolayca kimsenin izini kaybettireceği bir yer değil. Nihayetinde küçük bir şehir…

İlkin… Aday adaylarını daha sonrada adayları soğukkanlı ve hakkaniyet ölçüleri içinde değerlendirmeyiz...

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir hususta şu: Yapılacak olan ‘’yerel’’ seçimlerde siyasi partilerin genel başkanları oylanmayacak!

Başta da belirtmeye çalıştığımız gibi… ‘’Büyük’’ evimizin reisini seçeceğiz, o yüzdenkim liyakat sahibi ise o seçilmeli partisinin önemi yok.

Evet… ‘’ Bokum da boncuk buldum!’’ Tavrından uzak, halkla iç içe, sivil toplum kuruluşları ile beraber şeffaf bir yönetim anlayışını hâkim kılacak, mert bir şahsiyeti ve ekibini göreve getirmeliyiz…

Şimdilik! ‘’Kabaca’’  Bu kadar. Yazmaya devam edeceğiz…

Değerli! Elazığlı hemşerilerime saygılarımı sevgilerimi sunuyorum, işimiz zor! Allah hepimize ‘’Zihin açıklığı versin…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.