Ergun Kaftancı

Ergun Kaftancı

PAHALI İFTAR VE SOMALİ

DİKKAT ettim, Başbakan "Pahalı iftar masalarına itibar etmeyin" anlamında uyarı yapmasına rağmen söylediklerini kulak ardı etti ve gitti, İstanbul İl Örgütü'nün Florya'daki beş yıldızlı WOW Hotel'de verdiği iftar yemeğine katıldı..
WOW, birçok sektörde yeri olan MNG Grubu'na ait son derece lüks ve pahalı bir otel; AKP İstanbul İl Örgütü'nün parası çok olmalı ki iftar yemeği burada verildi..
Bir yandan Somali'de yaşanan kıtlık ve sefalet üzerinden siyaset üreteceksiniz, bir yandan da o siyaseti nakzeden eylemler içinde olacaksınız..
Tutarlı değil!
*
AKP İl Örgütü'nün Başbakan'ın söylemiyle çelişen tavrını, inanın yadırgamadım; Erdoğan'ın tutumu kendi söylemiyle çelişirken örgütün tavrına dil uzatmak ve eleştirmek ne anlam ifade eder ki..
Başbakan, bazı çevrelerin Somali'ye yapılan yardımları "Kendi açlarımıza bakmıyoruz, başkalarına bakıyoruz" diye eleştirmelerine kızıyor..
Bazıları da iktidarın duygu sömürüsü yaptığını, bunu da siyasal başarıya dönüştürmeye çalıştığını ileri sürüyor..
Kim ne derse desin, mübarek ramazan günlerinde Somali halkına yapılan yardımlar, Türk Milleti'nin fıtratındaki asaleti perçinleyen merhamet duygularının gereğidir. İktidar başka bir partide de olsaydı, bu yardımlar yapılırdı..
*
Yardımlar Kızılay üzerinden dağıtılıyor..
Kızılay, yıllardan beri ırk, dil, din gibi farklılıkları kaale almadan dünyanın neresinde bir felâket yaşanıyorsa oraya yetişmiş bir kurumumuzdur ve aziz milletimizin merhamet duygularını tescil eden mühürdür..
Ne yazık ki günlerden beri başsız; çünkü değerli arkadaşım ve dostum Tekin Küçükali Genel Başkanlık görevinden istifa ettirildi..
İnşâllah Hilâl-i ahmer (*) gücünü yitirmez, daha da güçlenir..
*
Yalnız şunu da söyleyim; sadece bizim yardımlarımız Somali halkını kurtarmaz, abat etmez..
Dünyayı ayağa kaldırmamız lâzım..
Somali de sefaleti bitirecek köklü işler, yatırımlar ve ülkeyi ileriye taşıyacak girişimler lâzım; bu da ancak uluslararası imkânlarla sağlanabilir..
O aşamaya gelindiğinde, sömürgeci heveslere de izin verilmemeli..
*
Önemli bir uyarı..
Somali yi ayağa kaldıracağız diye kendimizi de sıkıntılara mahkûm edemeyiz!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.