Ergun Kaftancı

Ergun Kaftancı

MHP ÜZERİNE

PAMUKKALE'de iki gün sürecek il başkanları toplantısını vesile sayarak bugünkü yazımı MHP'ye ilişkin düşüncelerime ayırdım..
   Siyasal tarihimize bakıldığında cumhuriyetçi anlayışın partisi olarak kurulanCHP'den sonra milliyetçi anlayışın partisi olarak kurulan MHP'de bugün yegâne misyon partisi olarak dikkat çekiyor.
   Günümüze gelene kadar kurulmuş, çoğu da siyaset denilen derin çukura gömülmüş partiler arasında topluma mal olmuş bu ikisinden başka misyon partisi yok. 
   Öteki partilerin -iktidara gelmiş olanlar dahil- ne amaçla kurulduklarını iredelemeyi gereksiz buluyorum. 

Herkes biliyor ki hepsi, maddi çıkar sağlama amaçlı partiler olarak geldiler ve gittiler.
   Henüz gitmemiş olanlar için de mukadder akıbet aynı, bir gün gidecekler..
   Misyonu "Çıkar" olan partiler yaşasaydı, düzinesi hayatta olurdu.. 
   *
   MHP, 1969 yılında siyaset sahnesine çıktı.
   Bu konuda geniş bilgi verme olanağım yok, çünkü yerim yeterli değil..
   Bugün parlamentoda 53 üyesi, parlamento dışında da 490 belediye başkanına sahip olan MHP'in yüzlerce il genel meclisi ve belediye meclis üyesi var; bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi MHP, milletimizin teveccühüne mazhar olmuş bir partidir ve bu vasfı da gittikçe büyüyerek kemikleşmektedir.
   MHP'nin varlığıyla yükselen milliyetçilik, merhum Başbuğ'un "Dokuz Işık"doktirininde yer alan temel ülküdür.
   *
   Misyonu nedeniyle milletin umudu haline gelmiş bu partide iç çekişmelere yer yoktur. Bu nedenle MHP, bağdaşık anlayışın yerleşik olduğu bir siyasal kuruluş olarak da öne çıkıyor. Parti içi birlik ve beraberlik, kamuoyuna da yansıyınca toplum, örnek aldığı bölünmezlik ilkesini benimsiyor ve bu ilkenin de, milli saadetin oluşması için ne kadar gerekli olduğunu görüyor..
   Toplumu bu noktaya taşımak, bir siyasal yapı için büyük başarıdır ve bu başarı da o partiyi, toplumun vazgeçilmezi haline getirir. 
   MHP, işte bu oluşumun mimarıdır.
   *
   Parti içi bütünlüğün esas haline gelmesi, kuşkusuz merhum Genel BaşkanBaşbuğ Alparslan Türkeş'in liderlik anlayışından, vatan ve millet sevgisinden, Türk töresine, İslâm ahlâk ve faziletine bağlılığından kaynaklanmıştır; Allah ondan razı olsun..
   Bugün de Genel Başkan Devlet Bahçeli aynı yoldan yürüyerek topluma örnek teşkil eden iç bütünlükle birliğin ve dirliğin muhafazasını sağlıyor ve MHP'nin emsalsiz misyonunu sürdürüyor; Allah ondan da razı olsun.
   Türkiye, onlarca musibetten kurtuluşunu ancak milliyetçilik ilkesine sarılarak sağlayabilir. 
   Cumhuriyete, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına, kardeşçe yaşamaya, bağımsızlığa, özgürlüklere, ulusal onura, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Hıristiyan-Müslüman, Sosyalist-Liberal ayrışması yapmadan birlikte yaşama güzelliğine ve ulusal onura ancak MHP sayesinde kavuşabiliriz.
   MHP'de insanların birbirlerini "Ötekileştirmesi" asla mümkün değildir; bu partide ayrımcılık, ayrıştırmacılık yoktur. Olması da mümkün değildir. Bunların yapılmasına asla izin verilmez.  
   *
   MHP Genel Merkez binasının, "Kamu Hizmet Binaları" dalı yarışmasında Avrupa birincisi olması önemli bir kültürel ve sanatsal gelişmeye vurulan MHP mührüdür. 
   Bu mührün mimarı da uluslararası üne sahip mimar Ahmet Vefik Alp..
   Alp, partiye merhum Başbuğ tarafından kazandırılmış bir aydın kişi..
   Maalesef sorumsuz birinin yaptığı yanlış uygulama yüzünden partiden ayrılmak zorunda kalan Alp, "Bu eserin her şeyi, anası da, babası da merhum Başbuğ'umuzdur" diyecek kadar kadirşinas bir milliyetçidir ve yokluğu MHP için bir nakısadır. 
   MHP'nin önemli bir diğer görevi de kıyıda köşede kalmış ve ilgi bekleyen milliyetçi değerleri kucaklamak olmalı. 
   Bunu hangi MHP'li yaparsa iyi yapmış olur, hayırlı bir iş yapmış olur, millete ve vatana yapması gereken bütünleştiricilik görevini yerine getirmiş olur.      
 
-----------------------------------------------------------
 
Gazze ye gitse..
 
    İNGİLTERE'nin New Statesman adlı dergisi dünyanın en nüfuzlu 50 ismini açıkladı. Erdoğan on birinci  sırada..
    Listenin başında Almanya Başbakanı Bayan Merkel var, CİA Başkanı Bay David Petraus ikinci sırada; ABD Başkanı Ekselans Barack Obama ise ancak beşinci sırayı kapabilmiş..
    Bu dergi, dünya basınında çok önemli bir yere sahip değil; değil ama listesi ilgi topladı..
    Bu gazla Merkel ve listeye giren isimler kim bilir nasıl caka satacak..
    Erdoğan, listenin daha üst basamaklarına çıkmak için herhalde uluslararası sularda kulaç atmayı, hem de hızlı atmayı sürdürür. Önünde zaten ona bu olanağı sağlayacak çok sorunlu bir bölge var, Orta Doğu; bir de, kısaca BOP denilen projenin eşbaşkanlığı görevi..
    Bunların üzerinden yürümeyi sürdürerek ilk beşe dahil olabilir. 
    Hele bir de, cesaret gösterip Gazze'ye gitse..
    Ballı kaymak!
----------------------------------------------------------
 
Derkenar
 
    DEĞERLİ dostum Nurhat Halisdemir kardeşim, iki yazısında beni layık olmadığım övgüyle anmış. Teeddüp ederek şükranlarımı sunuyorum.
    Sonuçta bendeniz de devletini, milletini, bunların bekasını sağlayan değerleri, kültürümüzü, örf ve geleneklerimizi, atalarımızı, tarihimizi, tabii ki güzel Türkçemizi sahiplenen Allah'ın garip kullarından ve bunları görev edinmiş sıradan bir yurttaşım.. 
    Yarım yüzyılı iki yıl geçmiş meslek hayatımda, onlarca badireye rağmen çok şükür fikir çizgim kırılmadı, fikir çizgisi kırılanları da derleyip toparlayıp çizgimize taşımaya özen gösterdim.
    Yorulmadın mı diye sorabilirsiniz; inanın yorulmadım.
    İnsan, devletine ve milletine hizmet ederken, bayrağını korurken, özünü sahiplenirken, mensup olduğu milletin maddi ve manevi bütün değerlerini yüceltme mücadelesi verirken yorulabilir mi..
    Elazığ Haber ailesine katılmama ve Elazığ halkına naçiz kalemimle hizmet vermek şerefine kavuşmama vesile oldukları için, başta Nurhat kardeşim olmak üzere bütün gönüldaşlarımı, ülküdaşlarımı, fikirdaşlarımı saygıyla selamlıyor, hepsine yürekten teşekkür ediyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.