Ergun Kaftancı

Ergun Kaftancı

AMAN DİKKAT DİYORUM..

GENELKURMAY Başkanı ile Kuvvet Komutanları'nın emekliliklerini istemeleri üzerine Silahlı Kuvvetler bünyesinde beklenmeyen bir ciddi durum ortaya çıktı..
Bu, cumhuriyet tarihimizde ilk kez oluyor..
*
Olayın duyulması üzerine ağzını tutamayan ne kadar lâfazan varsa değişik yorumlarla zihinleri bulandırmaya çalıştı; hâlâ da çalışıyorlar..
Bunlara kulaklarımızı tıkayalım; taa ki yorum yapmanın tarafgirlik olmadığını öğrenene kadar.. 

Bizi bizden daha iyi, daha dikkatli izleyen ve değerlendiren dış kaynaklara göre, toplu emeklilik talebinin gerekçesi gayet açık..
İşte biri:
-Türkiye’de en üst düzey komutanların ani istifası, silahlı kuvvetlerle ülkenin İslâmi hükümeti arasındaki gerilimin ciddi boyutlara ulaştığına işaret. Toplumda saygı gören, öteden beri güçlü laik orduyla halk desteği yüksek iktidar partisi arasındaki uçurum son yıllarda derinleşmişti. 
Bu değerlendirme, Türkiye ye dönük yorumlarında yanılma payı neredeyse sıfır olan New York Times a ait..
Bir başka yorum da şu:
-Görevden ayrılmalar Türkiye’nin yörüngesinde önemli bir kilometre taşı. Bir NATO üyesi ve bir zamanlar batının sarsılmaz müttefiki Türkiye, karizmatik Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde İslamcı kökenli Adalet ve Kalkınma Partisi, ya da AKP'nin, dokuz yıllık egemenliği altında, asker figürlerin yaklaşık 80 yıllık hâkimiyetinin gölgesinden çıkıyor.
Los Angeles Times 
gazetesi de olayı böyle yorumluyor..
Tek cümlelik bir yorum da Wall Street Journal gazetesinden; şöyle: 
-Komutanların emeklilikleri Türk Lirası’nın değer kaybını tetikledi. Türkiye’nin İslami dayanaklı yönetimiyle asker arasında gerilim bir süredir devam etmekteydi. Avrupa kaynaklı yorumlar da bunlardan farklı değil..

O nedenle hepsini aktarmayacağım; ancak yorumların özeti herhalde yaşanan kaotik ortamın neden kaynaklandığını gösteriyor..

*

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en eski, köklü ve güçlü ordularından biridir..

Ordumuz, cumhuriyetle birlikte Osmanlı Ordusu niteliklerini terketmiş, çağdaş ve laik cumhuriyet anlayışına entegre olmuş bir ordudur..

Mimarı da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür..

Silahlı Kuvvetlerimiz, Osmanlı Hanedanı'nın sonu yaklaşırken çapulcu yığını haline getirilen ordunun köhneleşen anlayışını tamamen reddetmiştir..

"Cumhuriyet Ordusu" özelliğini, disiplin anlayışını ve görev bilincini en ileri düzeye taşımıştır..

Anayasa ve yasaların verdiği görevleri bihakkın yerine getirmiş, kahramanlıklar sergilemiş, fedakârlıklarda bulunmuştur.. 

*

Yorumlardan da anlaşılacağı gibi, askeri anlayışla siyasal anlayış arasında dokuz yılda iktidar tarafından laiklik konusu dahil birçok konuda derin bir uçurum oluşturuldu.

Bence istifalar bu oluşuma karşı tepki niteliğinde ve çok demokratik bir tasarruftur..

Dileriz uçurum ortadan kaldırılır ve yeni kaotik durumların ortaya çıkmasına neden olunmaz..


DOĞUM SANCISI BENZETMESİ

--------------------------------------------

VAKTİYLE Hergün gazetemizin Ankara Bürosu'nda başarılı çalışmalar yapmış olan arkadaşımız Avni Özgürel, bugün başarılı bir köşe yazarı ve yorumcu olarak dikkat çekiyor..

Komutanların emeklilik taleplerine ilişkin haberleri bir iki kanalda yorumlarken yaşanan kaosu doğum sancısına benzetti..

Türkiye asıl şimdi demokrasiyi doğuruyormuş..

Ortaya çıkan sızlanma da doğum sancısıymış.. 

Avni'nin bu değerlendirmesine katılmam mümkün değil..

Yaşanan hukuksuzluk ve adaletsizlik orta yerde dururken, insanlar "Ne zaman alınıp götürülürüm" korkusu yaşarken, bireyin hak ve özgürlükleri kısıtlanırken, eli sopalı görevliler orantısız güç kullanarak demokratik hak talep eden insanların üzerine yürürken, hak ve hukukun sadece iktidara oy vermiş bireylerin hakkı olduğu sanılırken, aydınlar, yazarlar, bilim adamları, askerler, hatta hukukçular yıldırılır ve ezilirken çekilen acıyı demokrasinin doğum sancısı saymak, maksatlı bir beyan değilse yanlış bir değerlendirmedir ve Avni kardeşime de yakışmamıştır..

Özgürel bunu demokrasinin doğum sancısı diye niteledi. O anda biri çıkıp da "Hayır, diktanın doğum sancısı" deseydi ve örnekler de verseydi, Avni bu yorumu nasıl göğüsleyecekti..

Yanlı yorumlar, sadece siyasal iradeyle askerin değil, bireylerin de birbirleriyle olan ilişkilerinde 

uçurumların açılmasına yol açabilir..

O nedenle "Aman dikkat" diyorum ve ekliyorum:

-Konuları ve olayları, dikkat çekmek için olduğundan farklı noktalara taşımaktan vazgeçelim; bu yöntem toplumun huzurunu iyice kaçırır! 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.