ZEYTİNYAĞI'NIN FAYDALARI

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. Kuru fasülyeyi yazacaktım ama onunla ilgili çok şey yazılmış. Zaten bu ara ottan çöpten şeyleri yiyin diyenler de pek bir moda. Hergün televizyonlarda şunu yiyin bunu yiyin diye konuşuyorlar. bu yüzden attarlık en gözde meslek haline geldi. Biz de bu sebeple bu konuda geri kalmayalım dedik.

***

Çocukların beyin gelişimini ve kemiklerinin güçlenmesini hızlandırır. Başta E vitamin olmak üzere A, D, K vitaminleri içerir. Bu vitaminlerin sayesinde hücrelerin yenilenmesinde doku ve organların yaşlanmasını geciktirmede etkilidir.

Cildi besler, saçları korur. İçerdiği linoleik asit sayesinde anne sütünden kesilmiş bebeklere (4 -5 aydan sonra bir kaç damla) yağsız inek sütüne karıştırılarak verilir. Bebekler için doğal besin işlevi görür.

Zeytinyağının en önemli özelliklerinden biride kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkisidir. Kalp krizi riskini azalttığı gözlenmiştir. Bir çorba kaşığı zeytinyağı 14 gr, 120 kalori içerir. Akdeniz ülkelerinde yaşayanların kalp krizi riskinin diğer ülkelere göre daha az olduğu görülmüştür

-Kandaki HLD dediğimiz iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır.

-LDL kolesterolü temizler.

-Yağların içinde hazmedilmesi en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağlar.

-E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır.

-Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar.

-Zeytinyağı unutkanlığı önler : Akdeniz ülkelerinde yaşayan ve yemeklerinde çoğunlukla zeytinyağı kullanan toplumların 65 yaş üzeri yetişkinlerinde hatırlama oranının diğer ülke yetişkinlerine göre çok daha fazla olduğu saptanmıştır.

Amerika'lı bir araştırmacı, Akdeniz ülkelerinde damar ve kalp hastalıklarına çok az rastlanmasının nedenini araştırmış ve bütün yemeklerde sadece natürel, sızma zeytinyağı kullanan bu hastalarda ülser yaralarının kapanma oranının yüzde 55 olduğu saptanmıştır.

Bugün dünyanın en önemli kanser ilacı köpek balığı kıkırdağıdır. Köpekbalığından çikan sgualene adlı madde sızma zeytinyağında bol miktarda bulunur Günde 100 cl . zeytinyağı tüketimiyle köpekbalığı kıkırdağından alınacak kadar sgualene alınır. Zeytinyağı kanser riskini % 50'ye yakın azaltmaktadır.

Zeytin yağı üretim aşamasında ısıyla temas etmemesi gerekiyor. Bu nedenle sağlıklısı Riveriya değil, Sızma olanıdır. Aslında en doğrusu, kokusuna alışıp mümkün olduğunca az veya hiç rafine edilmemişi kullanmaktır.

***

Şimdi bu yazı ne alaka diyeceksiniz. Yazacak konu mu bulamadık bunu yazıyoruz? Ne yapalım yani biraz farklı konulara temas edelim istedim. Yoksa basında herkes günlük meseleleri yazıyor. Ne etkinlikler yapıldı. Kim geldi ne söyledi kim ne çaldı nasıl okudu, bugün kim ne ziyafet verdi diye. Ama dikkat ederseniz bunlar bizim Elazığ'da kullanılan bir hoş sözle açıklanabilir. "Hacıgilin sağırlar birbirini ağırlar". Zeytinyağı ile beslensinler ki yurdum insanının zihni açılsın sağlıklı düşünsünler istedim. Bunda da bir bit yeniği aranmaz umarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.