Yalnız Adam Selçuk Öztürk

 Anlattıkları gerçekten de hiç de iç açıcı konular değildi. Elazığ Sporun maddi olarak önemli sıkıntılarının olduğu gerçeğini açık açık anlattı.

Elazığ’dan potansiyel olarak daha fazlası olan şehirlerin futbol takımları süper ligde yokken, süper ligde oynayan yegane gururumuz Elazığ Sporumuz meğerse ne kadar büyük sıkıntılar içerisindeymiş,

Başkan Selçuk Öztürk şöyle diyor..”Dün bir yerle görüştük. 4 milletvekilimizi aradık. Meclis toplantıları var. 4 tane iktidar partisinden milletvekili biraraya gelecek. Bu sorunu çözmek için konuşacaklar. Eğer çözülürse çözülür, çözülmezse bir iki gün içerisinde yönetim kurulumuzla bir şeylerin kararını vereceğiz. Şehir kulüplerinde iki tane fonksiyonel aktiflik vardır. Bunlar Validir, Belediyedir. Bunun lamı cimi ötesi berisi olamaz. Bunların arkasındakilerde siyasilerdir. Malatya Spor 2.Lig'de gidin bakın. 2 sezonda 30 trilyon para verilmiş. Üstelik ortada bir şey olmamasına rağmen. Biz Süper Lig'deyiz. Allah'tan korkalım. Her şehrin iyi kötü bir takımı var. Allah bize nasip etti, Süper Lig'deyiz. Biz nasıl bunun kıymetini bilmeyiz. Nasıl bu takıma ön ayaklık etmeyiz, nasıl önderlik etmeyiz. Şanlıurfa, Erzurum, Van, Malatya, Diyarbakır, Mardin'e bakın. Bunların ekonomileri yine bizden yüksek. Bu takımlar Süper Lig'de olsun o illerin siyasileri ortalığı yakar yıkar. Dönüp bi yanımıza bakıyoruz kimse yok, arkamıza bakıyoruz kimse yok. Ondan sonra gel Selçuk Öztürk, çırpın Allah çırpın”

Başkan’ın bu sözlerini duyup da üzülmemek elde değil. Yönetici olarak bazı hataları olmuş olabilir. Yanlış futbolcu transferi ve teknik direktör tercihleri gibi. Ama bunlar şampiyonluklar yaşamış takımlarda da oluyor. Bu türden hatalar yapılmış olsa bile gayet normal değerlendirilmelidir.

Olaya bir de bazı gerçekleri göz önüne alarak bakmak lazımdır. Elazığ  Süper Lige çıktığı zaman sınırlı bir kadroya sahip bir takım hüviyetindeydi. Çeşitli transferler yapılması gerekiyordu ve yapıldı da. Bu transferlerin bazıları başarılı oldu bazıları olmadı.

Gerek geçen yıl ve gerekse bu yıl transferler yapılırken kulübün kasasından ne çıktı sorusunu sormak yerine kulübün kasasına ne girdi sorusunu sormak lazım diye düşünüyorum. Bu noktadan baktığımızda kulübün yegane gelirlerinin galibiyetlere federasyon tarafından verilen pirimler ve naklen yayın gelirleri olduğunu görmekteyiz. Peki Elazığ Sporun bunların dışında dişe dokunur bir geliri var mıdır? Bu açıdan baktığımızda ise hiçbir ekstra geliri olmadığını görüyoruz.  Maç hasılatı diye söyleyecek olsanız bile el insaf derim. Maçlardan sonra seyirci sayıları basında yer alıyor bir bakın derim. Mesela biletli izleyici sayısı 3500 kişi deniyor ama maçlarda nereden baksanız 7- 8 bin seyirci var. Demek ki stat geliri Elazığ Sporun neredeyse sıfır seviyesinde.

Bu bakımdan Başkan Selçuk Öztürk’e neyin hesabını nasıl soracaksınız. Böyle bir hesap sormaya hiç kimsenin hakkı olamaz diye düşünüyorum. Hadi hesap sordunuz o da istifa etti yerine gelecek olan başkan bu sorunları nasıl çözecek. Zira sorun kişisel değil kurumsal.

Sayın Başkan siyasi destek diyor Selçuk Öztürk. Haklı değil mi? Bu kadar yıldır siyasiler Elazığ Spor’a ne destek verdiler çıkıp bir açıklasınlar. Açıklayamazlar çünkü cevapları yoktur. En son yeni bir stadyum meselesi oldu onu bile yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Bırakın yeni stadı mevcut stat dökülüyor. Bir zemin yenilemesini bile yıllarca yüzlerine gözlerine bulaştırdılar.

Belediyenin veya siyasilerin desteği olur mu olmaz mı diye merak ediyorlarsa da araştırsınlar bir zahmet. Elin oğlu nasıl yapıyormuş öğrensinler. Rize’ye baksınlar, Trabzon’a baksınlar. Malatya’ya baksınlar, Karabük’e baksınlar,vs. Mutlaka feyz alacakları bir şeyler vardır.

Hemşeri dernekleri veya kamuoyundan toplanacak paralarla böyle bir kulübün mali sıkıntılarının giderilemeyeceği açıktır. Bu bakımdan en kısa süre içerisinde Elazığ Spora gerekli yardımların yapılması gerekmektedir.

Buna da herkes mecburdur. Zira Elazığ Spor Futbol takımı şu an itibariyle bu şehrin Türkiye genelindeki en önemli markasıdır. Ne vişne mermer, ne boğazkere üzüm, Elazığ Spor kadar bu şehri bütün ülkeye tanıtamaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.