YA SUYUMUZ BİTERSE

          İlk yazı yazılırken usul, okuyucuyla önce bir merhabalaşıp tanışmakmış. Şebinkarahisar, Çamlıhemşin ve Çemişgezek teki arkadaşlar hayırlı olsun deyip böyle söylediler. Biz de hak verdik tabi. O zaman yapılacak şey merhaba deyip tanışmak. Efendim bendeniz yazılarımla bundan böyle buradayım. Dilimizin döndüğü, kalemimizin yettiği, sürece -tabi bu haber sitesi de kapanmasa- yazmaya devam edeceğiz. Peki ne yazacağız diye merak edilebilir. Bu ülkede yazı yazanların hiç sıkıntısı yoktur. Çünkü mebzul miktarda yazacak konu vardır. Gündem öyle hızlı değişir ki hangisini yazacağınızı şaşırırsınız. Elazığ a gelince, tabi ki öncelikle ilimiz ile ilgili yazmaya çalışacağız. Merak buyurmayın Elazığ Türkiye de bir şehir olduğu için burada da konu sıkıntısı olmaz. Bunun için özellikle ilimizin sorunları ile ilgili yazılar yazmak ilk düşüncemiz. Ancak ülkemizin gündemine dair konuları da ele alıp değerlendireceğiz. Elbetteki bazen de tarihçi olmamız hasebiyle tarih ile ilgili yazılarda yazacağız. Ancak bu yazılarla televizyon ve gazetelerde sürekli arz-ı endam eden tarihçi büyüklerimize de rakip olmak gibi bir düşüncemiz yoktur.

 

* * *

 

           Mart sonunda yerel seçimler var ve Elazığ da seçim çalışmaları tam gaz gidiyor. Elbette gerek siyasi partiler gerekse adayları Elazığ için büyük projeleri olduğunu söyleyecek ve çeşitli vaatlerde bulunacaklar. Allah hepsinin yardımcısı olsun. Ben buradan bütün adaylarımıza seslenmek suretiyle, bir konuda hemfikir olmalarını istiyorum. O konuda şudur: Elazığ şehrine, şebeke suyu ihtiyacı yıllardan beri yer altı su kaynakları kullanılarak temin edilmektedir. Bu durum günümüzde maalesef çağdışı diye nitelendirebileceğimiz bir ayıptır. Bu ayıp artık devam etmesin istiyorum. Kuzova ve Uluova da yüz metrelerce derinliğinde sondaj kuyuları vurup, yeraltından su çekmek çağ dışılık değil de nedir. Kuzovada zaten yeraltı suyu bitti. Şimdi sırada Uluova var. Yapmayın beyler bu bize yakışmıyor.

 

           Ben şahsen bütün başkan adaylarımızdan bu konuda projeler sunmasını ve konuyu en bilimsel ve çevreci yöntemle çözmeleri sözünü vermelerini istiyorum. Dünyada suyun bu yüzyılın en stratejik kaynaklardan olacağını herkes söylüyor yazıyor. Buna karşılık biz bölgemizin suyunu nasıl israf ediyoruz. Yazıktır. Bir düşünün yer altı suları tıpkı Konya ovasındaki gibi tükenirse bu şehirde ne olur. Herhalde bu kez Keban Baraj gölünden bidonlarla su taşırız. Çünkü bu konuda başka hiçbir altyapı yoktur ilimizde. Yıllardır şehir efsanesi olmuş çözüm önerilerinin somut bir şekilde ele alınması gerekiyor. Artık Keban Barajından mı getirilir, Munzur dan mı bilemem. Ama bu işin çözülmesi gerekiyor. Bu kaynaklar bugün tükenmese yarın tükenecektir. Elazığ altyapısı bitirilmeden o kadar yeşillendirildi ki, bu yeşilliklere su yetiştirebilmek için yeni bir baraj daha inşa etmemiz veya yeni sondaj kuyuları açmamız gerekebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.