ÜLKE GÜNDEMLERİNE DAİR

Yazıyı biraz geciktirdik. Ama Ülkemizde gündem maşallah sürekli değişiyor 10 gün önce hararetle konuştuğumuz manşetlik olaylar artık aklımıza dahi gelmiyor.
ABD’deki Ermeni soykırımı iddiasının komisyonda onaylanması Ülkemizde kıyamet koparmaya yetti. Peki, bu kıyamet Ermenistan’la protokol imzalanırken niye kopmadı? Gülerek protokole imza atan Dışişleri bakanımız acaba ne hissediyor. Arap Ülkeleriyle vizeler kaldırıldı diye neredeyse milli bayram ilan edecek olan Dışişleri uzmanlarımız ne diyor bu duruma merak ediyoruz. Türkiye her geçen gün Avrupa’dan uzaklaşmakta ama iç politik olaylara öyle bir dalmışız ki bunu dahi göremez haldeyiz. Avrupa bizi zaten kendisinden görmüyordu, şimdi bunu aleni bir şekilde göstermeye başladı. Nitekim İsviçre’deki minare yasağının sonrasında İsveç’in ABD’nin ardından Ermeni soykırımını kabul etmesi bunun en açık göstergesidir. 
***
İlimizde meydana gelen deprem bu kez bizi hayli üzdü ve korkuttu. Depremin şiddetinden ziyade fakirliğin yarattığı olumsuzluklar neticesinde 42 hemşerimizi kaybettik. Ölenlere rahmet kalanlara başsağlığı ve acil şifalar diliyoruz. Kayıplarımızın sebebi kerpiç binalar olarak gösterildi. Ancak şehir merkezinde bina yapılırken yapılan kontroller köylerimizde neden yapılmaz diye kimse sorgulamıyor. Köyündeki tarla veya bahçesinin içerisinde isteyen istediği evsafta ve büyüklükte ev yapabiliyor. Ne kontrol eden var ne de bu bina sağlam oldu mu diye soran bir yetkili var. Yoksa kerpiçten olup, yüz yıldan fazla ayakta kalan binalar var. Suçu kerpiç binaya yüklemek biraz kolaycılık oluyor gibi. 
***

Açılım harekâtı Roman açılımıyla devam ediyor. Bu konuda hükümeti takdir etmemek elde değil! Hükümetimizden en kısa süre içerisinde artık azınlık durumuna düşen Türkler ile ilgili bir açılım gerçekleştireceklerini de ümit ediyoruz. Zira bu Türk kardeşlerimizin de problemleri bir hayli birikti. Gerçi Romanlar kadar kalabalık değiller ama olsun onlar da bu ülkenin vatandaşları ne de olsa. 
Öte yandan sanatçılarımızın açılıma katkılarından ses seda yok. Açılım ile ilgili şarkı ve türküleri hararetle bekliyoruz. (Unutmadık yani)

***
Balyoz, ıslak imza, çekiç, pense, örs, bunları şimdilik konuşmuyoruz gündemden düştüler. Şimdi yeni eğilim yargı reformu. Eski yazılarımızdan birinde yazmıştım, bu hükümet seçime yakın asker ve yargıyla tartışmaya girip yine oyları artırmaya yönelir diye. Acaba seçim yaklaşıyor mu?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.